Problemy z kalibracją/temperaturą

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
krzywy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 23 sty 2023, 11:49
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: Creality Sermoon D1

Problemy z kalibracją/temperaturą

Post autor: krzywy »

Cześć wszystkim

Nie tak dawno kupiłem sobie drukarkę (Creality Sermoon D1) z zamiarem trochę zabawy, trochę drukowania sobie "przydasi" których nie da się kupić. Pierwsze modele tak po wyjęciu z pudełka wychodziły nawet OK, potem nie wiem czy filament nie za bardzo zawilgotniał (ABS) czy jak, ale zabrałem się za kalibrację do materiału zgodnie z czymś co trafiłem po prostu w internecie.
https://teachingtechyt.github.io/calibration.html

Przeszedłem przez kroki kalibracji PID ekstrudera i stołu, kalibrację wytłaczania (91mm zamiast 100 wyciskał pierwotnie).

Pierwszą warstwę ominąłem bo i tak muszę ręcznie poziomować stół praktycznie co wydruk (to już chyba jakaś wada konstrukcji, ale luzów nigdzie nie ma) ale jak zrobię to ze szczelinomierzem to nie ma problemu więc to chyba na razie można zostawić.
Jedna rzecz która jest dziwna, to że widać, że obie osie Z się rozjeżdżają (ale to nigdy nie wpłynęło jeszcze na rozjazd warst więc nie wiem kiedy to się dzieje) i trzeba to ręcznie wyrównywać dociskając stół do dna, po czym go podnieść. Podejrzewam, że Z-Hop i gęstość ruchów w osi Z może powodować gubienie krokow.

Kalibrację przepływu zrobiłem zgodnie z tą stroną, biorąd pod uwagę informacje z tematu viewtopic.php?f=70&t=5494, gdyż używam Cury. Flow wyszedł 93,6% i ścianka ~0,44 mm. Dla pierwszej warstwy ustawiłem 96% ze względu na niedoskonałości poziomowania stołu.

No i stanąłem na wieży temperaturowej https://photos.app.goo.gl/rdCTGBqo2RPDTYKz8. Praktycznie każda temperatura od 250 do 200 jest nie bardzo OK. Na każdym, czubek overhanga jest poderwany do góry, most się nie udał (tu podejrzewam za mały flow i brak kontaktu po drugiej stronie mostu bo widziałem jak te pętelki na 250 się tworzą, a reszta jest podobna), nitkowanie dość wyraźnie widoczne.
No i trochę nie wiem co dalej z tym tematem zrobić...

Szczegóły:
Sermoon D1 "szczelnie" zamknięty bo mam też pokrywę na górze.
Dysza 0,4, nowa bo pierwszą uszkodziłem szczypczykami.
Filament Devil Design ABS+ czarny.
Temperatura stołu 95 stopni
Flow 93,6% i 96% dla pierwszej warstwy
Retrakcja 2mm 40mm/s
Reszta rzeczy raczej standardowa.
Z-hop 0,4 tylko nad wydrukowanymi częściami.
Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 1
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Problemy z kalibracją/temperaturą

Post autor: arbaql »

To, co moim skromnym zdaniem jest do poprawki to chłodzenie. Może ABS nie wymaga chłodzenia ale wydaje mi się, że jak ciągną się nitki po retrakcji, zwisają mosty i zawijają do góry wystające narożniki to tylko nadmuch pod dyszę może coś poprawić. Może nie tak mocny jak potrzeba do PLA, ale jakiś na pewno. Ale lepiej żeby się bardziej doświadczeni koledzy wypowiedzieli. Ja nie mam doświadczeń zbyt wielu ani z ABS ani z zamkniętymi szczelnie komorami.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
krzywy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 23 sty 2023, 11:49
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: Creality Sermoon D1

Re: Problemy z kalibracją/temperaturą

Post autor: krzywy »

Przesuszyłem trochę filament, choć pewnie za mało, bo dalej trochę prychał. Co ciekawe, oozing ustał (a był od początku, nie w miarę wilgotnienia), więc start wydruku mi łatwiej idzie.

Co do ustawień to tylko dodałem retrakcji do 2,5mm, ale wpływu na nitkowanie to nie ma większego i też nie chciałbym się skupiać na tym w przypadku tej konstrukcji tylko wziąć inną, "dedytkowaną" wieżę później. Paradoksalnie jak miałem ustawienia bardziej dla bowdena 7mm i 25mm/min to było lepiej.

https://photos.app.goo.gl/wh129WsYsxpaw6JPA

Dodatkowo, to są pierwsze wydruki bez jakiejkolwiek kalibracji pod materiał. Tak jak podłączyłem drukarkę po wyjęciu z pudełka i załadowałem rzeczony filament.
https://photos.app.goo.gl/ucAfBw6dyoisRynE8
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8940
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5871
Kontakt:

Re: Problemy z kalibracją/temperaturą

Post autor: dziobu »

[OT]
Zdjęcia należy załączać do postów: viewtopic.php?f=22&t=2109
krzywy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 23 sty 2023, 11:49
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: Creality Sermoon D1

Re: Problemy z kalibracją/temperaturą

Post autor: krzywy »

dziobu pisze:[OT]
Zdjęcia należy załączać do postów: viewtopic.php?f=22&t=2109
Ok, będę załączał choć z powyższego tematu to nie wynika. Raczej, że to sugestia bo hostingi działają, jak działają.
Ale istniejących nie mogę już osadzić bo nie mogę edytować.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8940
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5871
Kontakt:

Re: Problemy z kalibracją/temperaturą

Post autor: dziobu »

krzywy pisze:Raczej, że to sugestia bo hostingi działają, jak działają.
Bo to jest sugestia.
Za miesiąc te obrazki znikną i wątek będzie bezwartościowy dla kogoś kto ma podobny problem, natomiast te załączone do posta zostaną.
Możesz je przecież dodać pisząc kolejny post.
bukszpryt
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”