Kruche wydruki PETG DevilD..

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Mkotu
Postów w temacie: 5
Posty: 12
Rejestracja: 18 lis 2022, 18:20

Kruche wydruki PETG DevilD..

Post autor: Mkotu »

Witam forumowiczów.
Mam problem z PET-G naszego producenta Devil Design.
Drukując pionowe elementy/ ścianki obudowy, tworzywo jest bardzo kruche wzdłuż warstw poziomych i to po przyłożeniu niedużej siły. Absolutnie dyskwalifikując możliwość użytkowania obudowy. Testowałem grubości trzech i więcej warstw/ dysza 0.4. Ustawienia wydruku 230 stopni na dyszy, temperatura powierzchni przylegania 90 stopni C. Grubość warstwy drukowania 0.2mm. Problem nie pojawiał się drukując z filamentów Prusa.
Może ktoś podpowie mi czy zmiana temperatury/średnicy dyszy czy może innych jeszcze parametrów zmieni sytuację? Czy to już specyfika filamentu, koloru?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8940
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5871
Kontakt:

Re: Kruche wydruki PETG DevilD..

Post autor: dziobu »

Nadmuch na detal masz?
Berg
Mkotu
Postów w temacie: 5
Posty: 12
Rejestracja: 18 lis 2022, 18:20

Re: Kruche wydruki PETG DevilD..

Post autor: Mkotu »

Nadmuch ustawiony standardowo według profili drukarki (oryginalna Prusa)
Mkotu
Postów w temacie: 5
Posty: 12
Rejestracja: 18 lis 2022, 18:20

Re: Kruche wydruki PETG DevilD..

Post autor: Mkotu »

Nie mogę edytować poprzedniej wiadomości więc tutaj dodam:
Jestem świerzakiem. Nie mam dużego doświadczenia w zmianie pojedynczych parametrów wydruku.
Korzystam z dość bogatych profili PrusaSlicer.
Ustawiony mam PET 0.2 DevilD dla dyszy 0.4. Moja problematyczna obudowa drukowana na standardowej szybkości druku.
Awatar użytkownika
kaluza
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 120
Rejestracja: 17 sty 2021, 18:45
x 35

Re: Kruche wydruki PETG DevilD..

Post autor: kaluza »

Wyłącz całkowicie nadmuch lub minimalny. Nagle schłodzenie właśnie powoduje kruche wydruki z petg. Osobiście drukuje bez nadmuchu i zero problemów. Tylko mosty maja nadmuch lekki i spowolnienie prędkości :)
Berg, Artu
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Kruche wydruki PETG DevilD..

Post autor: Berg »

tak, nadmuch na zero.
Awatar użytkownika
kaluza
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 120
Rejestracja: 17 sty 2021, 18:45
x 35

Re: Kruche wydruki PETG DevilD..

Post autor: kaluza »

A jak robisz obudowy z cienkimi ściankami 1,5-2mm to zrzuć mocno prędkość druku jeśli jest mała i zmniejsz delikatnie temperaturę. Nadmuch cały czas zero. Bądź drukuj po kilka sztuk z normalnymi parametrami
Mkotu
Postów w temacie: 5
Posty: 12
Rejestracja: 18 lis 2022, 18:20

Re: Kruche wydruki PETG DevilD..

Post autor: Mkotu »

Garść informacji. Wielkie dzięki.
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 2
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Kruche wydruki PETG DevilD..

Post autor: cyfron »

Tak jak napisali poprzednicy - zbyt szybkie chłodzenie lub zbyt wysoka temperatura powoduje, że PETG jest kruchy. Zbyt niska temperatura powoduje natomiast, że wydruk będzie się rozwarstwiał.
Jeżeli to możliwe drukuj bez nadmuchu - osobiście włączam 50% nadmuchu wyłącznie nad podporami, żeby było łatwiej je oderwać, reszta na 0%
Aby dobrać właściwą temperaturę robię wieżę temperatur w postaci wysokiego prostopadłościanu o podstawie kwadratu drukowanego w trybie wazy - wybieram najwyższą temperaturę przy której PETG nie przypala się - przypalanie PETG można rozpoznać po tym, że zaczyna gazować co objawia się bąbelkami na ściance (zakładając, że filament nie jest zawilgocony) i zmniejszoną transparentnością - można też próbować skruszyć taki model i zbadać przy jakich temperaturach jest kruchy a których elastyczny.
Mkotu
Postów w temacie: 5
Posty: 12
Rejestracja: 18 lis 2022, 18:20

Re: Kruche wydruki PETG DevilD..

Post autor: Mkotu »

Pomogły Wasze wskazówki.
Przy okazji zacząłem delikatnie zmieniać i inne parametry porównując wydruk testowy 1-szej warstwy. Widzę że indiwidualny dobór parametrow może być kluczowy dla jakości druku
A jakie są wasze doświadczenia z filamentami różnych kolorów? Czy znajdując już parametry pod konkretny filament jednego producenta zmieniając na przykład dyszę bądź zmieniając jedynie kolor, ponownie wymagane będą korekty parametrów druku?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”