Silnik krokowy - głośna praca ale inaczej

Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Silnik krokowy - głośna praca ale inaczej

Post autor: Berg »

ups! a co, to silnik od Ciebie.... :oops:

nie, nie. ja tam go nie miałem nigdy w ręce. Ciekaw byłem tylko kto polecał i co pisał, szukam, nie znajduję. A zaciekawiło mnie tylko dlatego bo ma bardzo dobrą sprawność duży moment przy małym prądzie. Jak wiadomo nie ma nic za darmo. To jest pewnie związane z większą niż zazwyczaj w drukarkach indukcyjnością cewek.

A piszczenie raczej wynika ze złej konfiguracji a nie złego silnika.

Korci mine by przetestować tego typu silniki w HC.

@xyzyx: jaki masz ekstruder, że poprzedni silnik był za słaby?
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Silnik krokowy - głośna praca ale inaczej

Post autor: FlameRunner »

Sprzedaję te silniki - nie wiem czy ten konkretny jest ode mnie.
Od lat są polecane jak tylko pojawia się temat "jaki silnik kupić", zaczęło się to jeszcze na mojreprap, jeszcze zanim miałem je w ofercie.
Awatar użytkownika
anraf1001
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 1509
Rejestracja: 30 gru 2016, 11:43
Lokalizacja: Gniezno
Drukarka: Hypercube Evo
x 182

Re: Silnik krokowy - głośna praca ale inaczej

Post autor: anraf1001 »

Używam tych silników w Graberze i w osi Z w Hajperkjubie. One nie są złe. Są nawet bardzo dobre. U mnie tylko delikatnie piszczą kiedy się nie ruszają, ale nie jest to jakieś upierdliwe.
;) Pozdrawiam, Andrzej ;)
Drukarki: Hypercube Evolution :cool2:
Prusa ala Haribo/Mk3 :cool2:

Wsiadając do taksówki mówię: "G28"
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Silnik krokowy - głośna praca ale inaczej

Post autor: Kopytko »

JA mam je i niestety są´ bardziej hałasujące jak inne. NA a4988 działają o wiele głośniej niż te: 42BYGHM809 . W trybie głośnym na tmc2100 i 12v jest tragedia niestety, a w postoju ,jęczą jakby je zarzynać :P . Silniki fajne bo bardzo mocne. Niestety ich rezystancja i impedancja odbija się na prędkości. Gdy zakładamy taki do ekstrudera np z przełożeniem ( titan)| to przy prędkościach powyżej 35 zaczyna gubić kroki. nie nadąża po prostu. Przy osiach x i y bardzo dobrze działa:) Do ok 120mm/s, poźniej różnie bywa przy travel. Ale to tylko moja nic nie znacząca opinia:) :)
dragonn
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
xyzyx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 319
Rejestracja: 02 sie 2017, 06:22
Lokalizacja: Płock
Drukarka: HCX2
x 65

Re: Silnik krokowy - głośna praca ale inaczej

Post autor: xyzyx »

Hehe wywołałem poruszenie :-)
Nie chodzi o to czy dobry czy zły (model), ale o to czy ten konkretny nie jest felerny - czy on tak po prostu ma. Jak na razie zmiana nic nie dała poza hałasem którego nie było - silnik na chwilę obecną (w takim stanie) mi nie odpowiada i wolę wrócić do poprzedniego.
Sprawdzałem go przedwczoraj po dostawie (chwilę) i po prostu zdziwiło mnie to co usłyszałem, później nie miałem czasu się pobawić ustawieniami, dziś też nie mam czasu ale jutro spróbuję jeszcze trybu silent, żeby zobaczyć czy w ogóle się coś zmieni.
Może po prostu trafił mi się jakiś felerny, po prostu z silników jakie mi się przewinęły takich dźwięków jeszcze nie słyszałem. Nie wiem może cewki ma luźno albo coś, na 24v powinno być znacznie ciszej.
Dam znać jak poszło.
DanyQsh
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2016, 20:11
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: The Thing+Replicape
x 12

Re: Silnik krokowy - głośna praca ale inaczej

Post autor: DanyQsh »

Niby na 24V powinno być lepiej, ale nie zawsze niestety tak jest z TMC2100. Mi na stealthchop silnik extrudera lubi zgubic kroki przy powrocie filamentu po retrakcji, co objawia się przerywana ekstruzją po retrakcji. Do tych sterowników trzeba bardzo dobrze dobrać silniki, aby było cicho i bez gubienia kroków.
Awatar użytkownika
xyzyx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 319
Rejestracja: 02 sie 2017, 06:22
Lokalizacja: Płock
Drukarka: HCX2
x 65

Re: Silnik krokowy - głośna praca ale inaczej

Post autor: xyzyx »

Jasne, ale chcę po prostu sprawdzić czy w ogóle coś to zmieni, ponieważ np kręcenie vref nic nie zmienia mimo, że zjechałem do 0,1V.
Dla zainteresowanych w załączeniu próbka dźwięku :-)
Nie zwracajcie uwagi na szum w tle, który staje się głośniejszy czasami, to od wentylatora w tym samym pomieszczeniu, mikrofon którym nagrywałem zdaje się używał "normalize". W rzeczywistości ten jazgot przy ruchu silnika jest dużo głośniejszy.
Załączniki
silnik.zip
(1017.18 KiB) Pobrany 161 razy
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Silnik krokowy - głośna praca ale inaczej

Post autor: Kopytko »

DanyQsh pisze:Niby na 24V powinno być lepiej, ale nie zawsze niestety tak jest z TMC2100. Mi na stealthchop silnik extrudera lubi zgubic kroki przy powrocie filamentu po retrakcji, co objawia się przerywana ekstruzją po retrakcji. Do tych sterowników trzeba bardzo dobrze dobrać silniki, aby było cicho i bez gubienia kroków.
Na ekstruder nie proponuje tmc2100:
viewtopic.php?f=44&t=293
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
DanyQsh
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2016, 20:11
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: The Thing+Replicape
x 12

Re: Silnik krokowy - głośna praca ale inaczej

Post autor: DanyQsh »

Jestem skazany na te sterowniki. Są na stałe w Replicape, której używam.
Awatar użytkownika
xyzyx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 319
Rejestracja: 02 sie 2017, 06:22
Lokalizacja: Płock
Drukarka: HCX2
x 65

Re: Silnik krokowy - głośna praca ale inaczej

Post autor: xyzyx »

Kopytko pisze: Na ekstruder nie proponuje tmc2100:
viewtopic.php?f=44&t=293
Zapewne masz rację, ale jak pisałem na początku w moim przypadku przy pierwotnym silniku chodziło to bardzo dobrze i cicho w trybie spreadcycle.
Zdarzało się sporadycznie zgubienie kroku w ekstremalnych warunkach - dosyć głośne - co postanowiłem poprawić.
Mam gdzieś jeszcze DRV to sprawdzę jutro jak to będzie pracowało.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”