Silnik krokowy - głośna praca ale inaczej

Awatar użytkownika
xyzyx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 319
Rejestracja: 02 sie 2017, 06:22
Lokalizacja: Płock
Drukarka: HCX2
x 65

Silnik krokowy - głośna praca ale inaczej

Post autor: xyzyx »

Koledzy,

Chciałbym skonsultować pewien problem jaki ostatnio napotkałem.
Zbudowany przeze mnie Core XY udało mi się ładnie dopracować od dłuższego czasu daje bardzo dobre wydruki.
Miałem jeszcze drobny problem z silnikiem Extrudera, który postanowiłem rozwiązać, mianowicie podmienić silnik extrudera.
Niestety poprzedni był troszkę za słaby (0,42Nm) i sporadycznie ale zdążało się zgubienie kroku - stwierdziłem że to poprawię.
Silniki chodzą na tmc2100 spread cycle, zasilanie 24V (mksgen) i w takiej konfiguracji jest kompletna cisza - początkowo był stealth chop ale na spread cycle zdecydowanie lepiej chodzi, a różnica w głośności przy 24V jest nieznaczna/pomijalna. Poza głośnością wentylatorów można stwierdzić że jest bezgłośnie - a raczej było.
Zakupiłem polecany silnik SX17-1005LQCEF, który zastąpił silnik w extruderze. Zmiana polegała na przykręceniu nowego silnika, wpięciu w elektronikę i wyregulowanie vref. Po odpaleniu okazało się że silnik wydaje dźwięki, jak "zacierające się łożysko" - dosłownie. Jak ktoś taki dźwięk słyszał to wie o co mi chodzi. To nie są standardowe melodyjki jakie słychać z silników krokowych. Regulacja vref nic nie daje, poza tym dźwiękiem nie zauważyłem innych nietypowych zachowań na te chwilę.
Pytanie moje, czy zdarzyło się komuś z Was coś takiego w podobnej konfiguracji?
Nie wiem czy reklamować, czy mimo wszystko szukać innej przyczyny. Poprzedni silnik był cichutki, a tutaj taka niespodzianka.
Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Silnik krokowy - głośna praca ale inaczej

Post autor: dragonn »

a pokrec po prostu silnikem ręcznie czy chodzi lekko i równo. BTW zamiast pakować mocniejszy silnik do ekstrudera zrób ekstruder z przełożeniem - problem z głowy.

Wysłane z mojego K10000 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Marcin1415
Postów w temacie: 1
Posty: 433
Rejestracja: 19 kwie 2016, 18:44
Lokalizacja: Kielce
x 48

Re: Silnik krokowy - głośna praca ale inaczej

Post autor: Marcin1415 »

Kup TMC2208 będzie cisza i siła zarazem.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2668

Re: Silnik krokowy - głośna praca ale inaczej

Post autor: Berg »

xyzyx pisze: Zakupiłem polecany silnik SX17-1005LQCEF, który zastąpił silnik w extruderze.
a tak zapytam: kto polecał te silniki?
Awatar użytkownika
xyzyx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 319
Rejestracja: 02 sie 2017, 06:22
Lokalizacja: Płock
Drukarka: HCX2
x 65

Re: Silnik krokowy - głośna praca ale inaczej

Post autor: xyzyx »

Przy ręcznym kręceniu silnik chodzi lekko i równo, te piski pojawiają się jak dostanie prąd, co do konstrukcji extrudera tak jak pisałem nie narzekam całkiem fanie pracuje również na TMC2100, jedyne co to efekt jaki spowodowała wymiana silnika.
Próbuję ustalić czy reklamować/oddawać silnik (mam go dopiero 1 dzień), bo na chwilę obecna nie wyobrażam sobie takiej pracy.
Najciekawsze jest to że pisk jest niezależnie od ustawionego vref, tzn. nawet niskie Vref rzędu 0,1V, powoduje pisk.
Silnik często pojawia się jako rozwiązanie na wszelakie bolączki/gubienie kroków itd. (również na tym forum), jako cudowny lek bo wyprodukowany w EU. Ja jak na razie utwierdzam się, że silniki z Chin są całkiem dobre.
DanyQsh
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2016, 20:11
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: The Thing+Replicape
x 12

Re: Silnik krokowy - głośna praca ale inaczej

Post autor: DanyQsh »

Hej, to wina sterowników a nie silnika. Na stealthchop będzie cisza, natomiast na spreadcycle tak jak to opisujesz. Możesz pobawić się wartością prądu podawaną na silnik oraz ustawieniem Decay mode. Niestety ja to ustawiam w software i nie powiem jak to robi się fizycznie na sterowniku ale pewnie do tego dojdziesz. Nie wróżę sukcesów ale może uda Ci się zmniejszyć hałas. Ja mam to samo. Z tego co wiem to hałas z silników w trybie spreadcycle zależy od impedancji krokowca - chyba im mniejsza tym lepsza. Jeśli się mylę niech mnie ktoś poprawi.
tig33r
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 629
Rejestracja: 15 lip 2017, 16:07
Drukarka: Hypercube Evolution
x 100

Re: Silnik krokowy - głośna praca ale inaczej

Post autor: tig33r »

xyzyx pisze:Silnik często pojawia się jako rozwiązanie na wszelakie bolączki/gubienie kroków itd. (również na tym forum), jako cudowny lek bo wyprodukowany w EU. Ja jak na razie utwierdzam się, że silniki z Chin są całkiem dobre.
To teraz podziękuj temu znachorowi co Ci ten lek polecił. :rotfl:
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2668

Re: Silnik krokowy - głośna praca ale inaczej

Post autor: Berg »

xyzyx pisze:wyprodukowany w EU. Ja jak na razie utwierdzam się, że silniki z Chin są całkiem dobre.
zapytam po raz drugi. Kto polecał? masz jakieś linki do artykułów, czy coś ?

EDIT: użyłem "szukaj" w prawym rogu i w zasadzie poza tą dyskusją znalazłem dwa wątki:

viewtopic.php?f=19&t=1019&start=8
i tu:
viewtopic.php?f=8&t=119&start=3

zdecydowanie ani w jednym ani w drugim nie widzę polecania. Ten silnik powinien się bardzo dobrze nadać do ekstrudera z przełożeniem i prądem tak jak zalecają w okolicach 70% max. Ale to tylko teoretycznie piszę, tylko na podstawie jego parametrów.

EDIT: ups niechcący prawie że poleciłem :D
Ostatnio zmieniony 04 wrz 2017, 16:56 przez Berg, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Silnik krokowy - głośna praca ale inaczej

Post autor: FlameRunner »

Panowie, co sugerujecie? Że silnik jest zły, bo w połączeniu z jakimś tam stepstickiem w jakimś tam trybie piszczą cewki?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Silnik krokowy - głośna praca ale inaczej

Post autor: dragonn »

Myślę że bardziej chodzi o to że ta zmiana była zbędna :P.
xyzyx
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”