rozciąganie PTFE

Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 35
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: rozciąganie PTFE

Post autor: Berg »

odnośnie efektu układania się filamentu wewnątrz rurki, o którym wyżej pisał @poharatek no to bo to by go zminimalizować wymyślono rurkę Capricorn, czy inne or Trianglelab (btw: w nowościach pokazała się czarna! ) z wewn średnicą 1.9mm.
Jednak, chyba pisałem wcześniej nie wiem czemu nie widzę różnicy w porównaniu ze zwykłą lub jest nawet gorzej. (mam niebieską od Triangle)
Awatar użytkownika
czasnagli
Postów w temacie: 2
Posty: 196
Rejestracja: 18 lis 2019, 19:07
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: custom CoreXY
x 64

Re: rozciąganie PTFE

Post autor: czasnagli »

Odgrzeje temat, może komuś się przyda.

Próbuję okiełznać bowdena (do tej pory drukowałem na directie) i chyba się udało. Długość bowdena ok 65-70cm. Na Capricorn retrakcja 3.5mm.
Zamówiłem: https://allegro.pl/oferta/oplot-na-kabl ... 0756287309
oraz: https://allegro.pl/oferta/rurka-termoku ... 8555657914

PTFE ID1.9 od Trianglelab. Najpierw oplot na PTFE zawinięty jak kiełbasa z obu stron - aby maksymalnie naciągnąć oplot. Następnie termokurcz.
20210813_190842.jpg
Obkurczenie termokurcza hotairem na 200*C, od środka ku zewnątrz. Obdarcie nadmiaru termokurcza i oplotu tak aby PTFE dochodziło do hotendu/ekstrudera, a oplot z termokurczem do złączki.
20210813_192233.jpg
Złączka drukowana z PETG, warstwa 0,1mm bez chłodzenia: https://www.thingiverse.com/thing:1993384. Średnica zmodyfikowanej PTFE to 5,5mm więc na szybko rozwierciłem złączkę wiertłem 5,5mm.
20210813_220747.jpg
Pierwszy wydruk testowy, PETG. Segmenty co 0,5mm zaczynając od 0,5mm:
20210813_220659.jpg
przy 1.5mm brak nitkowania, więc jutro powtórzę wieżę w zakresie 1,2 do 1,7mm. Ciekawy jestem jaki faktor LA wyjdzie. Dzięki za inspirację!
jarekb, JGFTW, Pjoter, dragonn, Kopytko, Berg, Bemko, dziobu, majek, McKee, S3b, kapi
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 35
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: rozciąganie PTFE

Post autor: Berg »

Elegancko zrobione!

PS: Przypomniałeś mi, że chyba dam sobie spokój z kombinowaniem z lekkim ekstruderem do delty, przeproszę się z Bowdenem.
Grzesinski
Postów w temacie: 1
Posty: 252
Rejestracja: 23 lis 2020, 12:18
x 53

Re: rozciąganie PTFE

Post autor: Grzesinski »

Genialne w swojej prostocie.
Jak wygląda mocowanie od strony hot-end, 4 czy 5,5mm?
Rurka mocno się usztywniła?
Awatar użytkownika
czasnagli
Postów w temacie: 2
Posty: 196
Rejestracja: 18 lis 2019, 19:07
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: custom CoreXY
x 64

Re: rozciąganie PTFE

Post autor: czasnagli »

Grzesinski pisze:Genialne w swojej prostocie.
Jak wygląda mocowanie od strony hot-end, 4 czy 5,5mm?
Rurka mocno się usztywniła?
od strony hotendu identycznie jak przy ekstruderze. Rurka jest zdecydowanie sztywniejsza, układa się w ładny łuk co też poprawia prowadzenie filamentu.

Zrobiłem na szybko kolejny test i dałem rurkę w oplot poliestrowy i na to termokurcz z klejem zakończony po 4cm od krawędzi PTFE aby nie trzeba było zmieniać złączek. Efekt mizerny - oplot poliestrowy nie sprawdza się. Dodatkowo grubość tak przygotowanej rurki to 6,3mm. Ale z oplotem metalowym powinno być ok - może kiedyś przygotuję jeszcze taki zestaw.

Na tym co zaprezentowałem zrobiłem kilka wydruków. Test retrakcji na wąski słupkach ostatecznie 1,9mm dla PETG, 1,6mm dla ABS. LA dla ABS przy akceleracji 1000mm/s2 ok. K=0.4, ale nie zweryfikowałem jeszcze tego porządnie bo piszczenie ekstrudera mnie wykończy ;-)

Także finalnie wyszła fajna modyfikacja, retrakcja poniżej 2mm na bowdenie dla PETG to dobre osiągnięcie. Natomiast i tak daleko temu rozwiązaniu do zastąpienia directa. LA wciąż wysokie oraz kompresja filamentu w PTFE powoduje, że w dalszy ciągu przy drukowaniu ze zmiennymi prędkościami (top/bottom, infill, wall outer/inner) objawia się grubszą/cieńszą ścianką przy zmianie prędkości
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekstrudery, głowice i dysze, chłodzenie wydruku”