Dysza stalowa

Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Dysza stalowa

Post autor: dziobu »

Witam,

Znowu zajechałem mosiężną dyszę. Trochę to zaczyna być upierdliwe więc chciałbym przejść na dysze stalowe. Zapewne ktoś tu takich używa, chciałbym więc zapytać:
- czy są problemy z utrzymaniem temperatury przy końcu dyszy i szybkim drukowaniem?
- nie ma problemu z drukowaniem z gumy/materiałów elastycznych?
- czy jest coś jeszcze co powinna wiedzieć osoba która chce założyć taką dyszę?
- pojawiają się jakieś nietypowe problemy?
- na coś trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Czy któreś filamenty niszczą takie dysze? ;p

(żeby nie było - w sieci już poczytałem; teraz bym chciał opinii kogoś kto na pewno tego używa)

Chętnie bym to wszystko sprawdził doświadczalnie, ale takie dysze robią tylko na zamówienie (do Zmorpha) więc jak to ma być kicha to szkoda sensu w to wchodzić.
Awatar użytkownika
Blazi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 163
Rejestracja: 22 kwie 2016, 11:29
Drukarka: Easythreed, M200
x 92

Re: Dysza stalowa

Post autor: Blazi »

Jak masz dobrą konstrukcję głowicy materiał z jakiego wykonana jest dysza nie ma szczególnego znaczenia. Odpowiadając na pytania po kolei:

- Nie, ale na początek warto zwolnić o 10%.
- Nie.
- Stal ma inną rozszerzalność cieplną od mosiądzu więc w zależności do czego chcesz ją wkręcić może przydać się uszczelnienie gwintu
- Zależy co uważasz za nietypowe - dysza jak dysza :)
- j/w

Jeżeli założysz filamenty które głównie składają się z materiału ciernego to zniszczysz taką dyszę, ale z zasady wytrzymuje ona dłużej od mosiężnej.
Pozdrawiam,
Ten typ od oprogramowania do drukarek.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Dysza stalowa

Post autor: dziobu »

W sumie to nie wiem czy Zmorphowa konstrukcja jest dobra. Działa...
No właśnie mam Carbon (XT-CF20 i podobne), Nylon (też ponoć szkodzi) i kilka materiałów z domieszkami metali. I chyba tymi ostatnimi zajechałem obecne dysze.

Ale spoko. Liczyłem na odpowiedź typu "nieeeeeeeeeee, nie rób tego!!! Ja zrobiłem i pies mi zdechł". Jeszcze się zastanowię, ale chyba spróbuję.
kswiorek
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Dysza stalowa

Post autor: dziobu »

Dobra. Zamówiłem. Przyszła. Podmieniłem i mam pierwsze wydruki.
Pojawiła się pewna sprzeczność:
- dysza stalowa dużo gorzej przenosi ciepło; termopara i kamera termowizyjna to potwierdzają,
- mimo puszczenia tego samego gcodu wydruk wyszedł idealnie choć teoretycznie temperatura jest za niska.
Rozumiem że termistor w bloku to jedno, środek dyszy to drugie a to co mierzę na powierzchni dyszy to trzecie. Ale zadaję 235 stopni, na dyszy mosiężnej termopara pokazuje ~225 a na stalowej ~205... (czekałem 20 minut). Ale działa.

Nie modyfikowałem temperatur ani szybkości. Dysze mosiężne z którymi te porównuję założyłem tydzień temu (nowe).

I plusik - do stalowej plastiki się nie kleją. Mosiężna po pierwszym wydruku potrafi być uwalona, a ta jest czyściutka. Jeśli tak zostanie to będę bardzo szczęśliwy.
Zepco
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Dysza stalowa

Post autor: dziobu »

Podrukowałem jeszcze trochę i pewne nieścisłości się wyjaśniły:
1. Faktycznie końcówka dyszy jest zimniejsza o te 5-10 stopni.
Wydruki wychodziły bo akurat tak się złożyło że plastiki które wybrałem tolerowały te kilka stopni mniej. Dopiero DD ABS+ Yellow dał d*py i zacząłem drążyć w czym problem; o dziwo inne ABS+, tzn Blue, SuperBlue, Red, Bright Green wydrukowały się dobrze. A przegrzanie plastiku w okolicy grzałki i drukowanie go z tymi kilkoma stopniami niżej to średni pomysł (zwłaszcza że mam PTFE i trochę materiałów które lubią 245-250°C - dla nich już nie podniosę temperatury).

2. Punkt 1 wynika z faktu że dysze Zmorpha są dość duże także to może być po prostu na zasadzie "ten typ tak ma" i tak radzę to odebrać. Nie kojarzę innych drukarek z tak dużą dyszą, co nie znaczy że takich nie ma.

3. Plastik klei się do stali dużo gorzej niż standardowego mosiądzu (w sumie nie wiem co to za materiał; może nie jakiś gównolit ale 3 dysze już zajechałem). W każdym razie jest dużo czyściej a i sam plastik bardziej ochoczo leci z dyszy. Też dużo łatwiej taką dyszę wyczyścić.

Domyślam się że hameryki nie odkryłem ale co się nauczyłem to moje ;)
Także jakby ktoś miał w przyszłości dylemat czy brać stalową czy nie - to odpowiadam: warto spróbować.
WillingMagic, Azamat, cyfron
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”