Mendel 90 Bowden?

Awatar użytkownika
Domell
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 1141
Rejestracja: 19 kwie 2016, 12:28
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Mendel 90 / i3 / X3D
x 174

Re: Mendel 90 Bowden?

Post autor: Domell »

Mam włączoną, w sumie nie pomyślałem ;-) Ale interesuje mnie tak mniej więcej jaką wartość wpisać? Jakiś punkt wyjścia.
Drukarki :
T.E.S.O.L // Gotowa do działania !
Awatar użytkownika
Domell
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 1141
Rejestracja: 19 kwie 2016, 12:28
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Mendel 90 / i3 / X3D
x 174

Re: Mendel 90 Bowden?

Post autor: Domell »

Znalazłem coś takiego:


Ustawienia kroków silnika ekstrudera sprawiają najwięcej problemów. Jednak po kilku próbach drukarka powinna być odpowiednio skalibrowana. Kilka uwag:
Przełożenie na zębatkach – Obliczamy stosunek ilości zębów dużego koła do małego (np. 47/9). Jeżeli mamy ekstruder typu „direct drive” podstawiamy 1.

Reszta jest właściwie jasna.

E = (200 * 16 * 1) / (3.14 * 9,87) = 3200 / 30,99 = 103,25 (ekstruder direct drive)


Wszystkie dane wiem skąd wziąć poza ilością kroków i mikrokrokiem. Gdzie to sprawdzić?
Załączniki
wzorye.jpg
wzorye.jpg (32.66 KiB) Przejrzano 4484 razy
Drukarki :
T.E.S.O.L // Gotowa do działania !
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Mendel 90 Bowden?

Post autor: FlameRunner »

Ilość kroków (na pełen obrót) to cecha silnika, standardowo jest to 200.
Mikrokrok zależy od ustawienia stepsticka, nie wiem jaką masz elektronikę, ale pewnie musisz spojrzeć na ustawienie zworek pod stepstickiem. Tutaj mała uwaga: niektóre chińskie RAMPS-y mają ścieżki pod zworkami na stałe zwarte na samej płytce.
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Mendel 90 Bowden?

Post autor: virgin71 »

Domell, przyda Ci się -> prusaprinters.org/calculator/
Awatar użytkownika
Domell
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 1141
Rejestracja: 19 kwie 2016, 12:28
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Mendel 90 / i3 / X3D
x 174

Re: Mendel 90 Bowden?

Post autor: Domell »

FlameRunner, pamiętam że jak pierwszy raz w rampsie ustawiałem to z pomocą brata to właśnie zworkami pod stepstickami. A co do cech silnika to jak bym po pracy wkleił zdjęcie to będziesz w stanie mi powiedzieć co i jak?
Drukarki :
T.E.S.O.L // Gotowa do działania !
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Mendel 90 Bowden?

Post autor: FlameRunner »

Albo masz to napisane na silniku wprost (albo w formie 200 steps/rev, albo 1,8°), albo musisz sprawdzić po modelu. Zdjęcie możesz wrzucić oczywiście, ale zawsze przyjemniej jest samodzielnie ogarniać takie rzeczy. ;)

Swoją drogą nie zapomnij, że obliczenia obliczeniami, a życie życiem i i tak trzeba potem robić fine-tuning wypływu (czy to mnożnikiem ekstruzji, czy to krokami - na jedno wychodzi).
Awatar użytkownika
Domell
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 1141
Rejestracja: 19 kwie 2016, 12:28
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Mendel 90 / i3 / X3D
x 174

Re: Mendel 90 Bowden?

Post autor: Domell »

nie no jasne dzięki :-)
Drukarki :
T.E.S.O.L // Gotowa do działania !
Awatar użytkownika
Domell
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 1141
Rejestracja: 19 kwie 2016, 12:28
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Mendel 90 / i3 / X3D
x 174

Re: Mendel 90 Bowden?

Post autor: Domell »

OK, dziękuję za jak zwykle cenne porady. U mnie wartość wyniosła 101.9 teraz biorę się za resztę :-) Kostka kalibracyjna już jakoś wygląda...
Drukarki :
T.E.S.O.L // Gotowa do działania !
Awatar użytkownika
Hrumque
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 43
Rejestracja: 20 kwie 2016, 21:15
x 13

Re: Mendel 90 Bowden?

Post autor: Hrumque »

Kopytko pisze: Tak jak FR pisze , ważne aby rurka była jak najkrótsza, użyj dobrych złączek trzymających rurkę , najlepiej czarnych z uszczelką wewnątrz.
(...) niebieskie złączki to shit, co miesiąc muszę przycinać rurkę ponieważ przecinają ja i się luzuje.
Większość złączek bowdenowych ma taką wadę, że pozwala "pracować" rurce przód-tył (ponieważ taka jest ich zasada działania w sensie zwolnienia uchwytu rurki którą się razem z niebieskim dekielkiem przyciśnie). Więc co retrakcja i nawrót - to wszystkie złączki pracują sobie. Pompują.

Do niektórych są fabrycznie:
Obrazek Obrazek
a do praktycznie wszystkich - http://www.thingiverse.com/thing:618001- można zastosować blokadę, podkładaną POD ten dekielek niebieski, co zapobiegnie poruszaniu się rurki przód-tył (co z czasem niszczy rurkę w tym miejscu).
Jak się komuś nie chce drukować - to można w sklepie metalowym dopasować odpowiedniego E-clipa (C-clipa), a nawet najprościej - po prostu owinąć to miejsce drutem miedzianym, jakieś fi 0.5 - 0.75 jest ok, to wystarczy by zapobiec poruszaniu się tego plastiku w złączce bowdena.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Mendel 90 Bowden?

Post autor: Kopytko »

Chodziło mi o złączki taniochy z gwintem :P
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”