Filtr powietrza do drukarki - ABS

Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2422
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 469
Kontakt:

Re: Filtr powietrza do drukarki - ABS

Post autor: Artu »

Ideałem było by mieć drukarkę w pomieszczeniu "warsztatowym". Wtedy otwór w ścianie na odprowadzenie "oparów" i na zewnątrz porządna turbina ssąca :git:
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Filtr powietrza do drukarki - ABS

Post autor: McKee »

Dodałem w poprzedniej wypowiedzi linka do rozwiązania, które gość stosuje w normalnym mieszkaniu (wyrzut zapachów przez okno - tak na oko wygląda to na szczelinę rozszczelniającą): https://www.thingiverse.com/thing:1158639

PS.: Polak potrafi ;) - to nasza rodzima konstrukcja.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Karczol
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 16
Rejestracja: 25 kwie 2017, 20:03
Lokalizacja: Kalisz
Drukarka: Prusa i3 MK2S

Re: Filtr powietrza do drukarki - ABS

Post autor: Karczol »

to 1. rozwiązanie jeszcze jakoś wygląda ale nie wyobrażam sobie prowadzenia takiej rury przez pokój na zewnątrz ;) na razie mieszkam z drukarką w 1 pokoju, ale w przyszłości planuję wydzielić sobie mały pokój na makerspace - wtedy zapach nie będzie mi przeszkadzał ;) a jak będzie to pierdyknę właśnie taki wyciąg na zewnątrz :)

PS druk idzie od ok godziny i na razie nie czuć ABSu w pokoju, wentylator chodzi na 100%.
Prusa i3 MK2S Zaribo
Awatar użytkownika
SQ9KRD
Postów w temacie: 3
Posty: 636
Rejestracja: 29 sty 2017, 10:00
Lokalizacja: Godów
Drukarka: XYZ PRO 1.0 3in1
x 107

Re: Filtr powietrza do drukarki - ABS

Post autor: SQ9KRD »

Może zamiast panikować nad szkodliwością oparów ABS warto zainwestować w porządny filament. Coś mi się wydaję ze to wszystko tak trochę nad wyrost. Najpierw cała instalacja do odciągów plastiku by być zdrowszym a sukces można zawsze uczcić papieroskiem po skończonej pracy.
Drukarki:
Da Vinci 1.0 Pro 3in1 - dla ABS`u , AnyCubic I3 Mega x 2 - dla PLA ,Anycubiq Delta Kossel - Linear - dla zabawy, AnyCubic Photon - dla detali, AnyCubic X - pole 300x300x305 + TPU
Ultimaker 2 ext - progress 65%
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Filtr powietrza do drukarki - ABS

Post autor: McKee »

SQ9KRD pisze:Może zamiast panikować nad szkodliwością oparów ABS warto zainwestować w porządny filament.
Pisałem o amforze, ale to nie jest ABS i kosztuje ~2,5x tyle co "normalny" filament. Każdy ABS wydziela zapach (i szkodliwe związki), więc nie bardzo rozumiem Twoją propozycję inwestowania "w porządny filament" - może podaj jakiś konkretny ABS, któremu warto się przyjrzeć?.

PS.: Przeczytaj pierwszy post (dokładniej?): rodzina protestuje ze względu na zapach (na szczęście o szkodliwości nie wie) - to realny problem do rozwiązania a nie coś "na wyrost".
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Karczol
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 16
Rejestracja: 25 kwie 2017, 20:03
Lokalizacja: Kalisz
Drukarka: Prusa i3 MK2S

Re: Filtr powietrza do drukarki - ABS

Post autor: Karczol »

SQ9KRD pisze:Może zamiast panikować nad szkodliwością oparów ABS warto zainwestować w porządny filament. Coś mi się wydaję ze to wszystko tak trochę nad wyrost. Najpierw cała instalacja do odciągów plastiku by być zdrowszym a sukces można zawsze uczcić papieroskiem po skończonej pracy.
polecam czytanie ze zrozumieniem - na prawdę się przydaje :) mówimy o zapachu, nie o szkodliwości oparów. a palić sobie możesz co chcesz ale wypraszam sobie insynuacje o tym, że po skończonej pracy zapalę papieroska - nie palę.
Prusa i3 MK2S Zaribo
Awatar użytkownika
SQ9KRD
Postów w temacie: 3
Posty: 636
Rejestracja: 29 sty 2017, 10:00
Lokalizacja: Godów
Drukarka: XYZ PRO 1.0 3in1
x 107

Re: Filtr powietrza do drukarki - ABS

Post autor: SQ9KRD »

Punkt 1 - Drukarka o zamkniętej komorze
Punkt 2 - Odpowiednie temperatury drukowania
Punkt 3 - Filament który będzie najmniej wyczuwalny dla nas. Ponieważ w moim przypadku ani Ja ani Małżonka ani osoby które przychodzą w
odwiedziny nie skarżą się na zapach ten problem jakoby mnie nie dotyczy. Filamenty które faktycznie walą jak .... to dlamnie Stork3D i
Lixfactor. Po próbach wiem jedno jak narazie F3DFilament oraz DD to filamenty które spełniają moje oczekiwania dotyczące "zapachu"
Punkt 4 - Jest jeszcze jeden ważny aspekt - psychologiczny. Jako krótkofalowiec dam taki przykład "Panie kury przestały nieść jajka i chodzą do tyłu
odkąd ta antena tu jest".
Punkt 5 - Odciąg oparów - Mega sceptycznie do tego podchodzę gdyż jest to ultra trudne do wykonania w warunkach domowo/mieszkaniowych.
Ostatnio robiłem odciąg do oparów po spawaniu. Odciąg umieszczony w moim piwnicznym warsztacie więc mogłem poszaleć. Co się okazało
dopiero zastosowanie podwójnego systemu turbina powietrzna + wentylator 120 dały zamierzony efekt.
w skład całości wchodzi 4m węża odciągu spawalniczego + 60 cm rury pcv. Sam wentylator lub turbina poprostu dawała zbyt małe
podciśnienie by cokolwiek sensownie zassać. Czy cząsteczki ABS`u są cięższe od spalin po spawaniu tego niewiem. Natomiast hałas pracy obu
wentylatorów przekreśla jego "pokojowe" zastosowanie.
Obrazek

Moim zdaniem pierwsze 3 pkt to podstawa by zminimalizować wpływ drukarki na otoczenie zewnętrzne. Czwarty niestety wymaga godzin rozmów.

To co wyżej napisałem to moja osobista opinia na podstawie własnych doświadczeń i spostrzeżeń.
Obrazek
Moje umiejscowienie drukarki względem komputera.
Drukarki:
Da Vinci 1.0 Pro 3in1 - dla ABS`u , AnyCubic I3 Mega x 2 - dla PLA ,Anycubiq Delta Kossel - Linear - dla zabawy, AnyCubic Photon - dla detali, AnyCubic X - pole 300x300x305 + TPU
Ultimaker 2 ext - progress 65%
Awatar użytkownika
SQ9KRD
Postów w temacie: 3
Posty: 636
Rejestracja: 29 sty 2017, 10:00
Lokalizacja: Godów
Drukarka: XYZ PRO 1.0 3in1
x 107

Re: Filtr powietrza do drukarki - ABS

Post autor: SQ9KRD »

Karczol pisze:
SQ9KRD pisze:Może zamiast panikować nad szkodliwością oparów ABS warto zainwestować w porządny filament. Coś mi się wydaję ze to wszystko tak trochę nad wyrost. Najpierw cała instalacja do odciągów plastiku by być zdrowszym a sukces można zawsze uczcić papieroskiem po skończonej pracy.
polecam czytanie ze zrozumieniem - na prawdę się przydaje :) mówimy o zapachu, nie o szkodliwości oparów. a palić sobie możesz co chcesz ale wypraszam sobie insynuacje o tym, że po skończonej pracy zapalę papieroska - nie palę.
Brawo za czytanie ze zrozumieniem - Podaj mi miejsce w którym cytowałem ciebie lub sugerowałem że cokolwiek palisz.
Drukarki:
Da Vinci 1.0 Pro 3in1 - dla ABS`u , AnyCubic I3 Mega x 2 - dla PLA ,Anycubiq Delta Kossel - Linear - dla zabawy, AnyCubic Photon - dla detali, AnyCubic X - pole 300x300x305 + TPU
Ultimaker 2 ext - progress 65%
Karczol
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 16
Rejestracja: 25 kwie 2017, 20:03
Lokalizacja: Kalisz
Drukarka: Prusa i3 MK2S

Re: Filtr powietrza do drukarki - ABS

Post autor: Karczol »

udzielam się w temacie, mówię o swojej instalacji do wyciągu oparów więc odpowiadając w takim stylu w jakim odpowiedziałeś, czyli ogólnie (do wszystkich), mówisz też do mnie i o mnie. gdybyś zacytował wypowiedź kogokolwiek to nie miałbym nic do tego.
Prusa i3 MK2S Zaribo
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 4
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Filtr powietrza do drukarki - ABS

Post autor: Zepco »

Panowie, powiększcie swój spokój! :)

Ciekawi mnie ile rodzin zgodzi się na prowadzenie rury do okna? :D
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”