Pomiar równości stołu

krzaku
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 75
Rejestracja: 24 lip 2017, 18:41
x 9

Pomiar równości stołu

Post autor: krzaku »

Zakupiłem płytę aluminiową (teoretycznie precyzyjną) 334 x 334 x 8 mm, pokrytą PEI. Mam jednak problem z tym że nie jestem w stanie określić czy to płyta jest krzywa czy wałki których używam. Według moich testów maksymalna różnica pomiędzy najniższym a najwyższym punktem stołu wynosi 0.254 mm. Niżej zamieszczam zdjęcie jak to wygląda po wykonaniu testu. Jak widać środek jest trochę niżej, dlatego skłaniam się ku temu że to jednak wina płyty, ponieważ gdyby to wałki były krzywe to środek byłby wykrywany wyżej, bo na krańcach X wałki są ściskane do tej samej odległości łącznikiem X/Y. Płyta była sprowadzana zza granicy więc wysłanie do producenta tylko po to aby sprawdził czy faktycznie jest krzywa odpada, muszę być tego pewny zanim odeślę. Czy zna ktoś jakąś firmę która prowadzi takie pomiary? Lub ma ktoś z Warszawy na tyle dużą drukarkę abym mógł u niego przetestować ten stół? Odwdzięczyłbym się przysłowiowym piwem :)
chrome_2017-09-28_12-59-14.png
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: Pomiar równości stołu

Post autor: mcxmcx »

Pierwsze pytanie czym mierzysz. Jak czujnikiem indukcyjnym, może być problem z pomiarem brzeg / srodek.
Po drugie, żeby sprawdzić , wystarczy położyć szkło i mikroswitchemna głowicy przejechać.
Będziesz miał płasko, znaczy walki ok.

Krzywo, to obróć szybę i sprawdź.

Tak samo tutaj, obróć o 90° i zmierz. Jak krzywizna się obroci to wiesz co.

Ale nie mam pewności czy pdecyzyjna oznacza gładkość czy płaskość czy grubość.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Pomiar równości stołu

Post autor: Berg »

to samo z wałkami, przekręć je o 180'. jak wyjdzie górka na na środku, to wiesz już co.
krzaku
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 75
Rejestracja: 24 lip 2017, 18:41
x 9

Re: Pomiar równości stołu

Post autor: krzaku »

Dzięki, już wszystko jasne, nie wiem czemu wcześniej nie pomyślałem o obróceniu stołu o 90 stopni :) Krzywe są wałki, może je podmienię na węglowe bo topic wyżej jest o nich pisane.
Boston
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 104
Rejestracja: 04 lip 2017, 20:42

Re: Pomiar równości stołu

Post autor: Boston »

Ja miałem tak, że wałki uginały (skręcały) się pod ciężarem ektrudera i czujnika zegarowego. Im dalej od osi obrotu tym większa różnica.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Pomiar równości stołu

Post autor: McKee »

krzaku pisze:Zakupiłem płytę aluminiową (teoretycznie precyzyjną) 334 x 334 x 8 mm, pokrytą PEI.
Dużo dałeś?
Możesz linkiem do sklepu się podzielić?
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
krzaku
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 75
Rejestracja: 24 lip 2017, 18:41
x 9

Re: Pomiar równości stołu

Post autor: krzaku »

https://clever3d.de/

105 euro + wysyłka. Spora cena, ale jak spojrzałem ile kosztuje oddzielnie sama płyta precyzyjna + naklejany arkusz PEI to wcale wiele taniej nie wychodzi. A tu mam dwustronnie powleczone PEI i jak z jednej strony się zużyje to zostaje jeszcze druga.
McKee
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”