Podmiana stepsticków - wyciszenie drukarki

Awatar użytkownika
papkie
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 60
Rejestracja: 27 cze 2017, 13:52
Lokalizacja: Trójmiasto
Drukarka: Graber i3
x 4
Kontakt:

Re: Podmiana stepsticków - wyciszenie drukarki

Post autor: papkie »

Ten link to jest TMC2208, chińczyk napisał, że można łatwo zamienić z tmc2100 :P
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Podmiana stepsticków - wyciszenie drukarki

Post autor: virgin71 »

TMC 2100, czy 2208 jeden pies. Jak jeden będzie piszczał, to ludzie piszą, że i drugi piszczeć będzie.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Podmiana stepsticków - wyciszenie drukarki

Post autor: Berg »

papkie pisze:Sporo ludzi narzeka na te TMC2100, a cena podobna, więc co lepsze? Co z drv8825?
Jeszcze raz. przerobiłem wszystkie popularne stepstiki, albo po prostu wszystkie, w wielu konfiguracjach.

TMC2100
TMC2100 to zapewne dobre chipy ale nie na stepstkik. W RAMPSie itp nie można wykorzystać dynamicznego sterowania prądem. Bez tego nie wykorzystuje się ich w pełni. Podkręcają je ludzie na maksa, w konsekwencji gubią kroki, grzeją się.
Nie mam Dueta tylko zakładam, że być może tam TMC2xxx działają dobrze, bo ludzie są zadowoleni.

Dużo narzekań wynika też ze stosowania tmc2100 od bigtreetecha wygląda mi na to, że to są jakieś odrzuty z produkcji, inaczej jaki sens było by fabrycznie ograniczać im maksymalny prąd o połowę, a wydaje mi się, że właśnie tak jest.

TMC2208
to chip zrobiony specjalnie po to by działał w stepstiku. Grzeje się mniej i działa stabilnie i cicho.

LV8729
Drugi moim zdaniem dobry, niezawodny stepstik na X, Y to LV8729 ale tylko na 32 bitową elektronikę, bo w pełni można go wykorzystać przy mikrokroku minimum 1/64. DAje sobie radę
Działał mi też poprawnie na 8 bitach z Repetier-firmware z quad-stepping. ale nie jestem przekonany czy to miało sens.

A4988
To ciągle dobry chip na ekstruder, na Z nie widzę potrzeby używać innego.

DVR8825
Główną zaletą jest duży prąd, 2A, przy czym praktycznie się nie grzeją. Niestety nie pracują równo w mikrokroku. NIe udało mi się tego ogarnąć ani diodami - próbowałem różnych , ani innymi dolutowanymi kabelkami. W małych, precyzyjnych wydrukach, to je dyskwalifikuje.
Gdy pracują na ekstruderze Bowdena, to długa rurka amortyzuje nieco drgania mikrokroku i negatywne efekty są mniej widoczne. Na Direct nie nadają się w każdym przypadku.
Jednak gdyby ktoś mnie zapytał jakie stepstiki do drukarki, która ma bardzo szybko drukować. Zawsze powyżej 100mm/s z dyszą 0.5 lub większą, ekstruder Bowdena. To bym powiedział DVR8825 na XY i ekstruder to najlepsza opcja.
Ostatnio zmieniony 05 paź 2017, 11:57 przez Berg, łącznie zmieniany 2 razy.
papkie, PrzemoS, WillingMagic, MarCiu
Awatar użytkownika
papkie
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 60
Rejestracja: 27 cze 2017, 13:52
Lokalizacja: Trójmiasto
Drukarka: Graber i3
x 4
Kontakt:

Re: Podmiana stepsticków - wyciszenie drukarki

Post autor: papkie »

rafaljot pisze:
papkie pisze:Sporo ludzi narzeka na te TMC2100, a cena podobna, więc co lepsze? Co z drv8825?
Jeszcze raz. przerobiłem wszystkie popularne stepstiki, albo po prostu wszystkie, bez "popularne" w wielu konfiguracjach.

TMC2100
TMC2100 to zapewne dobre chipy ale nie na stepstkik. W RAMPSie itp nie można wykorzystać dynamicznego sterowania prądem. Bez tego nie wykorzystuje się ich w pełni. Podkręcają je ludzie na maksa, w konsekwencji gubią kroki, grzeją się.
Nie mam Dueta tylko zakładam, że być może tam TMC2xxx działają dobrze, bo ludzie są zadowoleni.

Dużo narzekań wynika też ze stosowania tmc2100 od bigtreetecha wygląda mi na to, że to są jakieś odżuty z produkcji, inaczej jaki sens było by fabrycznie ograniczać im maksymalny prąd o połowę, a wydaje mi się, że właśnie tak jest.

TMC2208
to chip zrobiony specjalnie po to by działał w stepstiku. Grzeje się mniej i działa stabilnie i cicho.

LV8729
Drugi moim zdaniem dobry, niezawodny stepstik na X, Y to LV8729 ale tylko na 32 bitową elektronikę, bo w pełni można go wykorzystać przy mikrokroku minimum 1/64. DAje sobie radę
Działał mi też poprawnie na 8 bitach z Repetier-firmware z quad-stepping. ale nie jestem przekonany czy to miało sens.

A4988
To ciągle dobry chip na ekstruder, na Z nie widzę potrzeby używać innego.

DVR8825
Główną zaletą jest duży prąd 2A, przy czym praktycznie się nie grzeją. Niestety nie pracują równo w mikrokroku. NIe udało mi się tego ogarnąć ani diodami - próbowałem różnych , ani innymi dolutowanymi kabelkami. W małych, precyzyjnych wydrukach, to je dyskwalifikuje.
Gdy pracują na ekstruderze Bowdena, to długa rurka amortyzuje nieco drgania mikrokroku i efekt jest mniej widoczny. Na Direct nie nadają się w każdym przypadku.
Jednak gdyby ktoś mnie zapytał jakie stepstiki do drukarki, która ma bardzo szybko drukować. Zawsze powyżej 100mm/s z dyszą 0.5 lub większą, ekstruder Bowdena. To bym powiedział DVR8825 na XY i ekstruder to najlepsza opcja.
Ten post nadaje się do wyodrębnienia i przypięcia do osobnego wątku według mnie. Ogólnie, przydał by się taki zbiór wiadomości dla wszystkich.
Dzięki wielkie!
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Podmiana stepsticków - wyciszenie drukarki

Post autor: virgin71 »

Ja mam TMC2100 na Gen7 - Ultimakerowy i nie mam tam nawet radiatorów założonych, tylko stockowy nawiew (na a4983 były radiatory). Nigdy nie zgubiły mi kroków, ale ja kupiłem od Watterota, bo czułem, że porządny producent będzie je dobrze robił.

Oczywiście do Z i E używam a4983 lub a4988.
Awatar użytkownika
PrzemoS
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 727
Rejestracja: 01 sie 2016, 12:11
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: Switchwire,Delta,X1C
x 703

Re: Podmiana stepsticków - wyciszenie drukarki

Post autor: PrzemoS »

papkie pisze:
rafaljot pisze:
papkie pisze:Sporo ludzi narzeka na te TMC2100, a cena podobna, więc co lepsze? Co z drv8825?
Jeszcze raz. przerobiłem wszystkie popularne stepstiki, albo po prostu wszystkie, bez "popularne" w wielu konfiguracjach.

TMC2100
TMC2100 to zapewne dobre chipy ale nie na stepstkik. W RAMPSie itp nie można wykorzystać dynamicznego sterowania prądem. Bez tego nie wykorzystuje się ich w pełni. Podkręcają je ludzie na maksa, w konsekwencji gubią kroki, grzeją się.
Nie mam Dueta tylko zakładam, że być może tam TMC2xxx działają dobrze, bo ludzie są zadowoleni.

Dużo narzekań wynika też ze stosowania tmc2100 od bigtreetecha wygląda mi na to, że to są jakieś odżuty z produkcji, inaczej jaki sens było by fabrycznie ograniczać im maksymalny prąd o połowę, a wydaje mi się, że właśnie tak jest.

TMC2208
to chip zrobiony specjalnie po to by działał w stepstiku. Grzeje się mniej i działa stabilnie i cicho.

LV8729
Drugi moim zdaniem dobry, niezawodny stepstik na X, Y to LV8729 ale tylko na 32 bitową elektronikę, bo w pełni można go wykorzystać przy mikrokroku minimum 1/64. DAje sobie radę
Działał mi też poprawnie na 8 bitach z Repetier-firmware z quad-stepping. ale nie jestem przekonany czy to miało sens.

A4988
To ciągle dobry chip na ekstruder, na Z nie widzę potrzeby używać innego.

DVR8825
Główną zaletą jest duży prąd 2A, przy czym praktycznie się nie grzeją. Niestety nie pracują równo w mikrokroku. NIe udało mi się tego ogarnąć ani diodami - próbowałem różnych , ani innymi dolutowanymi kabelkami. W małych, precyzyjnych wydrukach, to je dyskwalifikuje.
Gdy pracują na ekstruderze Bowdena, to długa rurka amortyzuje nieco drgania mikrokroku i efekt jest mniej widoczny. Na Direct nie nadają się w każdym przypadku.
Jednak gdyby ktoś mnie zapytał jakie stepstiki do drukarki, która ma bardzo szybko drukować. Zawsze powyżej 100mm/s z dyszą 0.5 lub większą, ekstruder Bowdena. To bym powiedział DVR8825 na XY i ekstruder to najlepsza opcja.
Ten post nadaje się do wyodrębnienia i przypięcia do osobnego wątku według mnie. Ogólnie, przydał by się taki zbiór wiadomości dla wszystkich.
Dzięki wielkie!


Wielokrotnie byl Robiony Test stepstickow nie potrzeba zakladac takich samych tematow poraz kolejny wystarczy "wrocic do poprzednich watków" chocby np do Testu ktory opisywal Kopytko. Jak i u nas tak i na fabrykatorze jest to samo.
"Z pozdrowieniami Przemek" :git: :git:

Drukarki:
Delta :yahoo: :yahoo: // Voron Switchwire :devil: // Bambu Lab X1-Carbon AMS :crazy:
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 13
Posty: 3450
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 565

Re: Podmiana stepsticków - wyciszenie drukarki

Post autor: Kopytko »

Nie mowie ze tmc2100 zle . Ale po kilku dnicha testow widze ze 2208 sa leosze do drukarek. Nie trzeba ograniczac akceleracji itp. Dodatkowo dzialaja swietnie z 12v. To widocznie poprawiony chip2100 i dziala naprawde swietnie do naszych skladakow.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Podmiana stepsticków - wyciszenie drukarki

Post autor: virgin71 »

Kopytko pisze:Nie trzeba ograniczac akceleracji itp.
To znaczy?
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: RE: Re: Podmiana stepsticków - wyciszenie drukarki

Post autor: Berg »

virgin71 pisze:
Kopytko pisze:Nie trzeba ograniczac akceleracji itp.
To znaczy?
Ech. Intencje miałem takie by już zakończyć ten temat :D.
A jakie masz silniki, napięcie zasilania, ustawione vref? Tak jak piszesz twoje tmc są lekko ciepłe, zatem pewnie mają jeszcze zapas, dobrze dobrałeś silniki. W takich warunkach nie ma kłopotu z tmc2100.
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Podmiana stepsticków - wyciszenie drukarki

Post autor: virgin71 »

U mnie są SY42STH38-1684A https://www.pololu.com/product/2267
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”