Dual extrusion przy pomocy jednego silnika

Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Dual extrusion przy pomocy jednego silnika

Post autor: dragonn »

Ciekawe znalezisko:
https://www.thingiverse.com/thing:1643906
Extruder dla dual extrusion który używa tylko jednego silnika do pchania filamentu i serva do przełączania się pomiędzy filamentami :git:
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3220
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1593

Re: Dual extrusion przy pomocy jednego silnika

Post autor: morf »

Haha niezle, ciekawe tylko ile te serwo wytrzyma :)
Oblukalem filmik, dziala fakty ale ciekawy jestem na ile dokladne jest samo wyciaganie jednego filamentu i wsuwanie drugiego.
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Dual extrusion przy pomocy jednego silnika

Post autor: FlameRunner »

Jest jeszcze coś takiego, tym razem z dwoma głowicami:
Dondolo v1.01b by Gianni3D

Temat przenoszę, bo to żaden news. ;)
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Dual extrusion przy pomocy jednego silnika

Post autor: FlameRunner »

morf pisze:Oblukalem filmik, dziala fakty ale ciekawy jestem na ile dokladne jest samo wyciaganie jednego filamentu i wsuwanie drugiego.
Przy rozwiązaniu z jedną dyszą tak czy siak trzeba drukować prime tower, wszelki nadmiar lub niedobór filamentu się wyrówna zanim zaczniemy drukować właściwy obiekt.
Główną trudnością jest wyciąganie filamentu tak, by nie zostawały włosy - ale obecnie wystarczy podejrzeć jak robi to Prusa lub ludzie od Prometheus.

Sporym problemem jest niekompatybilność niektórych filamentów w przypadku mieszania ich w jednej głowicy. Na przykład jakakolwiek resztka HIPS wymieszana z ABS zabija przyleganie warstw.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Dual extrusion przy pomocy jednego silnika

Post autor: dragonn »

No właśnie nie wiedziałem gdzie go wrzucić a jako że extruder na serwie też jest w tym dziale stwierdziłem że tu :D. @morf przecież wsuwanie i wysuwanie jest robione przez silnik NEMA 17, serwo jedynie dociska filament do radełka odpowiedni, tak że precyzja jest taka jak każde rozwiązanie dual extrusion.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3220
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1593

Re: Dual extrusion przy pomocy jednego silnika

Post autor: morf »

dragonn pisze:No właśnie nie wiedziałem gdzie go wrzucić a jako że extruder na serwie też jest w tym dziale stwierdziłem że tu :D. @morf przecież wsuwanie i wysuwanie jest robione przez silnik NEMA 17, serwo jedynie dociska filament do radełka odpowiedni, tak że precyzja jest taka jak każde rozwiązanie dual extrusion.
Niby tak:) ale ale moje doswiadczenie (nie mam zadnego jesli chodzi o dual extr) z jakimkolwiek wyciaganiem filamentu nawet recznym jest takie ze zawsze cos sie tam "ciagnie" a koncowka wiadomo ze jest uformowana w innym ksztalcie.
Tutaj gociu ma "luzem" puszczone dwie linki filamentu, musze zobaczyc przekroje samego prowadzenia filamentu do zembatki i do hotendu :DD
Nie twierdze ze to nie dziala, bo widac ze smiga i :clap: za pomysl.
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Dual extrusion przy pomocy jednego silnika

Post autor: Berg »

heh, też mu się wczoraj przyglądałem. Faktycznie daje możliwość zrobienia lżejszego dwukolorowego directa.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Dual extrusion przy pomocy jednego silnika

Post autor: dragonn »

rafaljot pisze:heh, też mu się wczoraj przyglądałem. Faktycznie daje możliwość zrobienia lżejszego dwukolorowego directa.
Tak sobie myślę że jak by to połączyć z "RCServo Extruder" lub użyć takiego silnika https://www.pololu.com/category/115/25d ... gearmotors z wbudowany enkoderem to to by było bardzo lekkie.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Dual extrusion przy pomocy jednego silnika

Post autor: Kopytko »

Krzysztof na fabrykatorze rozpocza budowe prusy i3 wlasnie na takim ekstruderze z jednym silnikiem. Oraz napedem silnikami dc z enkoderami. Ale teraz z braku czasu i potrzeby drukarki na szybko sklada chyba standardowy mod.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Dual extrusion przy pomocy jednego silnika

Post autor: FlameRunner »

@dragonn
Pytanie, czy te silniczki nie są dość lekkie, by z czystym sumieniem użyć dwóch i odpuścić sobie mechanizm przełączający? ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekstrudery, głowice i dysze, chłodzenie wydruku”