Wskazania drukarki vs kamera termo

Awatar użytkownika
Domell
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 1141
Rejestracja: 19 kwie 2016, 12:28
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Mendel 90 / i3 / X3D
x 174

Wskazania drukarki vs kamera termo

Post autor: Domell »

Witam, pożyczyłem z pracy kamerę termowizyjną dzięki czemu mam zamiar rozwiać kilka faktów i mitów.

Drukarka prusa i3 akryl którą sam zbudowałem, na stole szyba.

Moje wnioski:

Stół nigdy nie ma tyle na szybie co pokazuje czujnik (oczywiste ale warto wspomnieć)
Głowica mierzona kamerą nie pokaże tego co czujnik wewnątrz niej.
Elektronika musi być chłodzona, samo grzanie stołu i głowicy wyzwala prawie 100 stopni!

stół 70 stopni
głowica 200

na ostatnim zdjęciu widać stepsticki podczas pracy.

Zdjęcia poniżej, jak by ktoś chciał przeanalizować moje to konieczny jest program fluke connecto.
Chętnie udostępnię pomiary.

A oto moje pomiary:
Załączniki
stół 70 stopni.png
stopa.png
głowica i3.png
elektornika.png
elektornika pracująca.png
Drukarki :
T.E.S.O.L // Gotowa do działania !
Garreth
Postów w temacie: 4
Posty: 163
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:49
x 26

Re: Wskazania drukarki vs kamera termo

Post autor: Garreth »

Tez sie kamerka bawilem, moze wrzuce pare fotek. Jednak powiedz w jakich warunkach mierzyles stol? U mnie szyba i nierownomiernie polozony dimafix bardzo przeklamywaly pomiary (echa od obudowy drukarki byly widoczne przez szybe).

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka
MosfetN
Postów w temacie: 1
Posty: 165
Rejestracja: 26 lip 2016, 12:08
x 96
Kontakt:

Re: Wskazania drukarki vs kamera termo

Post autor: MosfetN »

Domell pisze: Stół nigdy nie ma tyle na szybie co pokazuje czujnik (oczywiste ale warto wspomnieć)
Czy podczas pomiaru skorygowałeś emisyjność mierzonej powierzchni ?
Ps. termowizja nie nadaje się do dokładnego pomiaru temperatury tak samo jak te całe pirometry (co chwila trzeba zmieniać emisyjność aby w miare sensownie to mierzyło).
https://bytechlab.com/
- RAPTOR XLS 360
- 2x BambuLab X1C + AMS
- Anycubic Photon Mono + Wash Station
Awatar użytkownika
Domell
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 1141
Rejestracja: 19 kwie 2016, 12:28
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Mendel 90 / i3 / X3D
x 174

Re: Wskazania drukarki vs kamera termo

Post autor: Domell »

Yyy nie znam się? wielokrotnie podczas pomiarów (wręcz uciążliwe to było) kamera sama wchodziła na kilka sekund w tryb kalibracji.

http://www.fluke.com/fluke/plpl/kamery- ... ?pid=56179

Takiego sprzętu używałem, jak znasz temat dobrze to rozwiń, mój post i pomiary są dla potomnych więc każda uwaga cenna.

T.
Drukarki :
T.E.S.O.L // Gotowa do działania !
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Wskazania drukarki vs kamera termo

Post autor: dziobu »

Domell pisze:Yyy nie znam się? wielokrotnie podczas pomiarów (wręcz uciążliwe to było) kamera sama wchodziła na kilka sekund w tryb kalibracji
To autokalibracja redukująca wpływ nagrzewania się matrycy bolometrycznej na pomiar.
Domell pisze:Takiego sprzętu używałem, jak znasz temat dobrze to rozwiń, mój post i pomiary są dla potomnych więc każda uwaga cenna.
Żeby temperatura odpowiadała rzeczywistej, musisz ustawić emisyjność badanej powierzchni. Zapewne tego nie zrobiłeś, jak 95% użytkowników ;) W ogóle część pirometrów/kamer ma na sztywno 0.95. Po prostu błąd popełniany w większości wypadków jest pomijalny lub i tak mniejszy niż dokładność czujnika ;p Ale formalnie trzeba (tu masz przykładowe wartości: http://pomiarytemperatury.pl/page/Bezdo ... mperatury/ łatwo zrozumieć że każdy materiał ma inną emisyjność a kamera łapie wszystkie jednocześnie - stąd ciężko o użyteczny pomiar).

A teraz z sensem: kamer w większości używa się do samego zmapowania powierzchni; dokładniejsze pomiary to raczej rzadkość z przyczyn technicznych. Zauważ że większość kamer w ogóle ogniskuje od ~metra (i to mimo małej matrycy) a niektóre to od kilku. Sprawdzisz tym że okno jest nieszczelne albo scalak poleciał na PCB.

A tu masz podgląd kolejnych problemów z kamerą - odbić. Pod stołem odbija się grzałka ze stołu a na stole widać dyszę.
temp.jpg
temp.jpg (235.31 KiB) Przejrzano 5055 razy
norm.jpg
FlameRunner
Garreth
Postów w temacie: 4
Posty: 163
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:49
x 26

Re: Wskazania drukarki vs kamera termo

Post autor: Garreth »

Wygrzebalem takie fotki z galerii w telefonie. Dokladnie widac gdzie bylo wiecej dimafixu:)

Po lewej stronie wyglada na chlodniej troszeczke, ale tam stol byl czysty. Zazwyczaj jak male rzeczy drukuje to celuje dimafixem w obszar zadruku, zamiast lac po calym stole.

Termowizja jest fajna, jak sie chce zobaczyc roznice temperatur na jednolitej powierzchni - na przyklad wyciek wody w scianie, albo zapowietrzona chlodnica.

W zalaczniku macie jeszcze pare innych fotek ode mnie, moze nie zwiazanych z drukarka, ale pokazujacymi sens badan termlwizyjnych. Niesczelnosci przy oknie, wilgoc na scianie, niewystarczajaca ilosc maty do ogrzewania podlogowego (wraz z zimnym nosem kota:), oraz dron w ktorym dwa regle grzeja sie bardziej od dwoch pozostalych. ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka
FlameRunner
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Wskazania drukarki vs kamera termo

Post autor: dziobu »

Garreth pisze:Wygrzebalem takie fotki z galerii w telefonie.
Z jakiej kamery masz takie zdjęcia?
Garreth
Postów w temacie: 4
Posty: 163
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:49
x 26

Re: Wskazania drukarki vs kamera termo

Post autor: Garreth »

dziobu pisze:
Garreth pisze:Wygrzebalem takie fotki z galerii w telefonie.
Z jakiej kamery masz takie zdjęcia?
Flir one pro gen.3 ( http://www.flir.com/flirone/pro/ ). Dość kosztowna zabawka, ale naprawdę bardzo przyzwoicie działa. Mi się udalo ją ściągnąć ze stanów po tamtejszej cenie:) A flirowa technologia MSX to jest bajka, jak się ją wyłączy to często nie wiadomo na co się patrzy.

Jak by były jakieś życzenia czego fotkę byście chcieli to czekam na sugestie:) Niestety w ciagu tygodnia siedze w delegacji i zapomnialem zabrać kamerkę z domu, ale w weekend nadrobię, oczywiście w ramach moich możliwości.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Wskazania drukarki vs kamera termo

Post autor: dziobu »

Garreth pisze: Flir one pro gen.3 ( http://www.flir.com/flirone/pro/ ). Dość kosztowna zabawka, ale naprawdę bardzo przyzwoicie działa. Mi się udalo ją ściągnąć ze stanów po tamtejszej cenie:) A flirowa technologia MSX to jest bajka, jak się ją wyłączy to często nie wiadomo na co się patrzy.
Czyli dobrze myślałem ;) Odrzuciłem ją ze względu na telefon.
I fakt, MSX daje bardzo dużo - mam E4 (tj E8 ;p)
Kichą w mojej jest badziewna kamerka wizualna. Do wykrywania krawędzi i MSXa jest OK ale do porównania - jak widać. No i cegła z tego niezła.
Garreth
Postów w temacie: 4
Posty: 163
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:49
x 26

Re: Wskazania drukarki vs kamera termo

Post autor: Garreth »

No ja jestem bardzo zadowolony z jakości obrazu. Może apka na talefon moglaby być lepsza, niby wszystkie funkcje dzialaja, ale jakiś taki interfejs ma słaby. Swoje fotki wrzuciłem w oryginalnej rozdzielczości. Oczywiście tapatalk wrzucił to jak mu się podobało i zajmuje to pół ekranu na kompie (wybacz FR:) ), no ale dobrze widać.
Też ze względu na gabaryty to jest świetna sprawa, telefon 5.5" zawsze nosze ze soba, a duzy ekran do podgladu jest moim zdaniem dobra rzecza, a sama kamerka ma solidne etui z miejscem na kabel do ladowania i miesci sie doslownie w kieszeni:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”