Retrakcja głowic w lume z upgrade

Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Retrakcja głowic w lume z upgrade

Post autor: FlameRunner »

Dokładnie tak, jak piszesz.
Jeśli firmware nie ogarnia, sprawa jest myślę do załatwiania z poziomu slicera, poprzez dodanie odpowiednich komend przy zmianie narzędzia.
DarekN
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 28
Rejestracja: 05 gru 2016, 16:32
Lokalizacja: Siedlce
Drukarka: LUME PRO

Re: Retrakcja głowic w lume z upgrade

Post autor: DarekN »

Popatrzyłem i jest jakiś offset dla Z, może dał by się wykorzystać.
To by sprawe znacznie ulatwilo bo zawsze latwiej ogarnac jedna glowice ruchoma.
Tylko i tak chodzi mi po glowie pomysl zakrywania otworkow aby filament nie wyciekal
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Retrakcja głowic w lume z upgrade

Post autor: FlameRunner »

Ale przecież nie muszą do tego być obie głowice ruchome? ;)
DarekN
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 28
Rejestracja: 05 gru 2016, 16:32
Lokalizacja: Siedlce
Drukarka: LUME PRO

Re: Retrakcja głowic w lume z upgrade

Post autor: DarekN »

Według mojego pierwszego pomysłu muszą być ruchome aby mogła je odsłaniać i zasłaniać blaszka przyczepiona na stałe.
Niestety przy testach wyszlo, że jak jest b.wolny wydruk to filament jest wypychany z małą prędkością i małą siłą aby pokonywać opory dodatkowych sprężynek.
Będę myślał sobie w jaki inny prosty sposób można coś wykombinować bo blaszka nie musi zasłaniać podczas wydruku przy cofaniu głowicy, ale dopiero podczas drukowania drugą głowicą
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 3
Posty: 1022
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: Retrakcja głowic w lume z upgrade

Post autor: samezrp »

Jak rozumiem (bo tego nie napisałeś ani nie pokazałeś :) ) głowica się obniża pod naciskiem ekstrudowanego filamentu? A nie myślałeś o jakimś elektromagnesie albo serwo, żeby mieć nad tym kontrolę?
DarekN
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 28
Rejestracja: 05 gru 2016, 16:32
Lokalizacja: Siedlce
Drukarka: LUME PRO

Re: Retrakcja głowic w lume z upgrade

Post autor: DarekN »

zależy mi na nie zwiększaniu masy, dodatkowo nie mam już wolnych wyjść sterujących w elektronice:
1 silnik X
2 silnik y
3 silnik z
4 extruder 1
5 extruder 2

1 sterowanie temperaturą stołu
2 temp głowicy 1
3 temp głowicy 2

można by było co najwyżej zrobić sterowanie pośrednie, że cofający filament coś załącza lub stół zrobić na termostacie, a sterowanie stołu wykorzystać do tego
narazie u mnie drukarka nie jest celem, bo bardziej zależało mi na wydrukach i nawet już myślałem nad powrotem do jednego extrudera fabrycznego bo był lekki i nie zawodny
a teraz przy cięższym pasuje pomyśleć nad drugą śrubą osi Z oraz wzmocnieniu karetki pod dwa extrudery bo ręką dosyć łatwo reaguje (zwiększyła się dźwignia) i wszystko daje się teraz zauważyć na jakości druku, do którego nie miałem zastrzeżeń, a teraz muszę walczyć o jego poprawę
chłodzenie wydruku na pewno też pomoże jak już nie będę musiał podglądać drukarki ;)
obecnie pierwszy testowy wydruk na dwa kolory wygląda tak
https://www.youtube.com/watch?v=uzcg_YICTPo
druga głowica ciężej chodziła to ma tymczasowego delikatnego pomocnika ;)
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Retrakcja głowic w lume z upgrade

Post autor: dragonn »

Przeciez RAMPS ma jeszcze masę wyjść którymi można sterować za pomocą g-code M42. Wsadzanie silnika krokowego po to żeby zmieniac głowice jest bez sensu, przecież to wystarczy jakieś microserwo które można wysterować jednym pinem.
DarekN
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 28
Rejestracja: 05 gru 2016, 16:32
Lokalizacja: Siedlce
Drukarka: LUME PRO

Re: Retrakcja głowic w lume z upgrade

Post autor: DarekN »

nie zagłębiałem się, pobieżnie przeleciałem i nie wiem, które to wyjścia tu racja z serwem, ale niestety modelarskie sterowane jest ie typowo ale podłączenie silniczka nawet na ułamek sekundy w jedną , a potem w drugą załatwiało by sprawę, są lekkie i mocne.
narazie muszę sie uporać z ekstruderami gubiącymi kroki bo już mnie coś trafia i nie mogę wydrukować tego co potrzeba (wcześniej tego nie miałem), albo zbieg okoliczności i stepstiki się przegrzały jak były większe zębatki bo już nie mam pojęcia dlaczego wcześniej kilkadziesiąt godzin druku na oryginalnym ekstruderze było bez ani jednego problemu, a teraz silnik nawet ten sam a co chwile krok zgubiony (słychać i widać jak brak kawałka obrotu)
DarekN
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 28
Rejestracja: 05 gru 2016, 16:32
Lokalizacja: Siedlce
Drukarka: LUME PRO

Re: Retrakcja głowic w lume z upgrade

Post autor: DarekN »

zobaczyłem, że jednak mam wolne AUX1, AUX2 oraz SERVOUS
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 3
Posty: 1022
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: Retrakcja głowic w lume z upgrade

Post autor: samezrp »

Tu masz opis całego RAMPSa, podejrzewam, ze tych pinów wolnych jest jeszcze w pytę, choćby 3x od max endstopów, których zapewne nie używasz, czy I2C:
http://reprap.org/wiki/RAMPS_1.4
Co do ekstruderów to sprawdź temperaturę silników, jeśli nie przekracza 30 stopni spokojnie zwiększ prąd, tak żeby nie temp pracy przekraczała 50 stopni, spokojnie to wytrzymają.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekstrudery, głowice i dysze, chłodzenie wydruku”