Retrakcja głowic w lume z upgrade

DarekN
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 28
Rejestracja: 05 gru 2016, 16:32
Lokalizacja: Siedlce
Drukarka: LUME PRO

Retrakcja głowic w lume z upgrade

Post autor: DarekN »

Obecnie już jest retrakcja głowic, właśnie sfilmowałem kawałek pierwszego testu
https://www.youtube.com/watch?v=0siD2XKjMmM
jedna głowica ma mosiężną rurkę krótszą, druga dłuższą ponieważ w fazie testów zrobiłem wersje drugą z o centymetr dłuższymi rurkami, dzięki czemu mogłem dać dłuższą rurkę przez co wzrosła dokładność prowadnicy.
Na filmie widoczna głowica 2 jest uniesiona i w końcu nie dotyka do wydruków.

Chłodzone są ekstrudery które poprzez nakręconą na nią rurkę stalową będącą częścią prowadnicy przekazują ciepło do mosiężnej rurki wprasowanej w aluminiowy ekstruder.

Zostało jeszcze jak kiedyś znowu będę miał czas zrobić blaszki sprężynujące, które po wycofaniu głowicy zakryją dysze.

Widoczne ekstrudery zakupione na allegro zostały dodatkowo przerobione - oryginalnie miały zębatkę mosiężną o średnicy 11mm niestety widoczne silniki nie dawały rady pchać filamentu i gubiły kroki przy okazji przeróbki zmieniłem zębatkę na taką o średnicy 7,5mm ale musiałem też przesunąć otwór na rurkę głowicy aby filament nie był pchany w ściankę (przesunięcie o nie całe 2 mm)
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Retrakcja głowic w lume z upgrade

Post autor: McKee »

Fajnie to wygląda i z opisu (w innym wątku) wygląda też na nietypowe rozwiązanie, którego nikt (jeszcze?) nie wymyślił. Patentuj!
:thumbup:
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2464
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 309

Re: Retrakcja głowic w lume z upgrade

Post autor: mcxmcx »

Ale druga głowicą (prawa) jest nieruchoma, tylko podnosisz i opuszczasz lewa.

I pytanie, żeby drukować prawa jedziesz Z?
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
DarekN
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 28
Rejestracja: 05 gru 2016, 16:32
Lokalizacja: Siedlce
Drukarka: LUME PRO

Re: Retrakcja głowic w lume z upgrade

Post autor: DarekN »

wydruk był dla lewej, prawa jest uniesiona (muszę jeszcze zmierzyć offset) , nie dałem jeszcze też sprężynek do wspomagania podnoszenia - lewej wystarcza tylko wycofanie filamentu aby się unosiła, prawa chodzi też lekko ale samo cofnięcie filamentu jej nie podnosi, a filmik nakręciłem przy pierwszym drukowaniu po zamontowaniu lewej
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 3
Posty: 1022
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: Retrakcja głowic w lume z upgrade

Post autor: samezrp »

Napisz jak zrobiłeś podnoszenie? Od dłuższego czasu myślę o takim rozwiązaniu, ale póki co nie wpadłem na sposób podnoszenia ruchomej głowicy. Myślałem tak jak w CNC o łożyskach ślizgowych i czymś do podnoszenia, silnik krokowy za ciężki, serwo nie wiem czy nie za słabe, generalnie mechanika sama tu najważniejsza.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Retrakcja głowic w lume z upgrade

Post autor: Kopytko »

JAk MCKee napisał, pomyśl poważnie nad patentem, bo to jest tak proste ,ze do nie do uwierzenia :P
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
MosfetN
Postów w temacie: 1
Posty: 165
Rejestracja: 26 lip 2016, 12:08
x 96
Kontakt:

Re: Retrakcja głowic w lume z upgrade

Post autor: MosfetN »

Kopytko pisze:JAk MCKee napisał, pomyśl poważnie nad patentem, bo to jest tak proste ,ze do nie do uwierzenia :P
Z patentami jest tak,że w 90% przypadków już wcześniej ktoś to zrobił , tak jest i w tym przypadku 15 s w Google i mamy pierwszy przykład :
https://www.kickstarter.com/projects/dg ... r-hot-ends , i jeszcze co najmniej 2 inne firmy zrobiły coś takiego i opatentowały lub czekają na przyznanie patentu. ;)
Obrazek
Kopytko
https://bytechlab.com/
- RAPTOR XLS 360
- 2x BambuLab X1C + AMS
- Anycubic Photon Mono + Wash Station
DarekN
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 28
Rejestracja: 05 gru 2016, 16:32
Lokalizacja: Siedlce
Drukarka: LUME PRO

Re: Retrakcja głowic w lume z upgrade

Post autor: DarekN »

patentować nie miałem zamiaru ;)
popatrzyłem tylko , że nie mogłem kupić czegoś co na logikę powinno istnieć bo przecież bez tej opcji przy dwóch głowicach jest trochę słabo
jeszcze jeden teścik ale trochę szybszy
https://www.youtube.com/watch?v=jxnNeUKxqVA
popracować nad wydrukiem z obu głowic może będę miał czas w przyszłym tygodniu
Jak by się ktoś zastanawiał dlaczego mam takie brudne szkło to ja wydruk przyklejam na wodę z cukrem (rozprowadzam bardzo cienką warstwę wody z cukrem w proporcji na oko pewnie około łyżeczka na 1/4 szklanki wody, a woda szybko odparowuje ;) i po paru testach pasowało by szkło umyć ;)
przy 60-65 stopniach stół się klei, jak ostygnie to wydruk sam odpada i leży spokojnie na stole (akurat tylko to mialem pod ręką jak pierwszy raz uruchamiałem drukarkę ;) i obecnie jestem z tej opcji zadowolony
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Retrakcja głowic w lume z upgrade

Post autor: FlameRunner »

Taki mały protip podkradziony z Ultimaker 3: wystarczy, że ruchoma jest tylko jedna z głowic. ;)
DarekN
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 9
Posty: 28
Rejestracja: 05 gru 2016, 16:32
Lokalizacja: Siedlce
Drukarka: LUME PRO

Re: Retrakcja głowic w lume z upgrade

Post autor: DarekN »

wystarczyło by teoretycznie tylko jedną ale musiała by się podnosić wyżej niż ta nieruchoma oraz opuszczać niżej do drukowania, a gdy drukowała by ta co jest na stałe musiała by mieć również podany offset Z (ponieważ jej pozycja drukowania była by wyżej niż głowicy ruchomej), a wydaje mi się, że w arduino dla LUME był tylko parametr dla offsetu X i Y
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekstrudery, głowice i dysze, chłodzenie wydruku”