Diy podwójne Hobbed Gear w stylu Bondtech - zajawka

Awatar użytkownika
Olson
Postów w temacie: 3
Posty: 236
Rejestracja: 06 gru 2017, 05:20
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: OCHC CoreXY DIY
x 99

Diy podwójne Hobbed Gear w stylu Bondtech - zajawka

Post autor: Olson »

Od jakiego miesiąca głowiłem się nad zrobieniem ekstrudera z podwójnym Hobbed gearem jak w bondtechach i myślałem nad przekładniami pasowymi, liczyłem zębatki żeby spasować z gotowymi radełkami aż wczoraj wpadłem na genialny i banalny pomysł zrobienie tego zajęło ok 5 min. Narazie jest to zajawka gdyż kończę konfigurację drukarki, zapinam elektronikę i robię cały ekstruder + zaprojektuje sprzęt który ułatwi robienie tego.
Koszt narzędzi ok 30 zł , koszt zrobienia sztuki poniżej 10 zł
IMG_20171215_120749.jpg
WillingMagic
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 8
Posty: 2456
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: Diy podwójne Hobbed Gear w stylu Bondtech - zajawka

Post autor: mcxmcx »

"Bezsensu" bo masz problem z różna średnica filamentu.

Ja bym zrobił na pasku zębatym zamkniętym i obróconym albo cokolwiek co pozwoli odsunąć od siebie zębatki bez utraty synchronizacji.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Diy podwójne Hobbed Gear w stylu Bondtech - zajawka

Post autor: dragonn »

Nie masz problemu, jeśli masz odpowiednie duże zęby to mogą się one trochę rozsuwać bez tego że stracą kontakt. Zresztą taki układ jest w Prusie MK3 oraz multimaterial upgrade, tak że nie jest to ani trochę bez sensu.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Diy podwójne Hobbed Gear w stylu Bondtech - zajawka

Post autor: McKee »

mcxmcx pisze:"Bezsensu" bo masz problem z różna średnica filamentu.
Mam taki ekstruder i w skrócie: jest zajebisty 8-). To, że jeden filament jest grubszy a inny nie, nie robi żadnej różnicy na ekstruderze - jest ustawiony raz a dobrze, ma dość mocne ściskanie i przepycha różne materiały tak samo bardzo dobrze (od gumy poprzez drewno do normalnych "twardych" plastików). Dużo lepiej mu to wychodzi niż zwykłemu z jedną zębatką. Filament po cofnięciu (przy zmianie na inny) ma mocne "użebrowanie" ;) od obu zębatek, a siła ciągnięcia jest nie do porównania z "normalnymi" ekstruderami.
Jedyne, co ew. w pomyśle kolegi może szwankować to materiał z którego tryby ma wykonane (ale to jak rozumiem prototyp).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 8
Posty: 2456
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: Diy podwójne Hobbed Gear w stylu Bondtech - zajawka

Post autor: mcxmcx »

Czyli jak koledzy piszą, może być wogole bez regulacji odstępu pomiedzy, bo "weźmie i przemieli" wszystko?
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Diy podwójne Hobbed Gear w stylu Bondtech - zajawka

Post autor: dragonn »

Nie, może zaczynimy od tego że dobry filament ma bardzo małe odchyłki średnicy. DD deklaruje chyba +-0.02mm, spokojnie możesz zrobić układ tak że zębatki będą się w stanie o tyle ruszać bez utraty kontaktu na zębach. A jak filament jest do kitu to jest do kitu i tyle :D.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Diy podwójne Hobbed Gear w stylu Bondtech - zajawka

Post autor: McKee »

mcxmcx pisze:Czyli jak koledzy piszą, może być wogole bez regulacji odstępu pomiedzy, bo "weźmie i przemieli" wszystko?
Tak. (wbrew temu co dragonn powyżej napisał) Sprawdzone na różnych filamentach.
(Jest śrubka do regulacji (można rozsunąć tryby), ale nie używałem, bo jeszcze nie trafił się taki filament, który miałby za ciasno albo za lekko).

PS.: "Weźmie i przemieli" jest dobrym/adekwatnym określeniem - ciągnie filament jak porządna niszczarka papier ;) (tylko mocniej ;)).
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 8
Posty: 2456
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: Diy podwójne Hobbed Gear w stylu Bondtech - zajawka

Post autor: mcxmcx »

To kolega zrobi z tego część dodatkowa do tytana, zamiast tego oryginalnego kółka i będzie git.
Na 3 mm ;)
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
Olson
Postów w temacie: 3
Posty: 236
Rejestracja: 06 gru 2017, 05:20
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: OCHC CoreXY DIY
x 99

Re: Diy podwójne Hobbed Gear w stylu Bondtech - zajawka

Post autor: Olson »

McKee pisze: Jedyne, co ew. w pomyśle kolegi może szwankować to materiał z którego tryby ma wykonane (ale to jak rozumiem prototyp).
Raczej nawet nie prototyp a szybki proof of concept żeby sprawdzić czy się nie mylę.A docelowo będzie nierdzewka tylko muszę znaleźć źródło dobrego materiału. ;)
mcxmcx pisze:To kolega zrobi z tego część dodatkowa do tytana, zamiast tego oryginalnego kółka i będzie git.
Na 3 mm ;)
Za dużo zmian konstrukcyjnych w samym ekstruderze, ale planuję ekstruder też z przełożeniem 3:1 i do tego kółkami czyszczącymi radełka jak w flexion extruderze.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 9
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2665

Re: Diy podwójne Hobbed Gear w stylu Bondtech - zajawka

Post autor: Berg »

w K8400 jest po prostu radełko o dużej średnicy oraz łożysko dociskowe też raczej większe. Przez co powierzchnia, liczba zębów która jednocześnie wbija się w filament jest pewnie 2 razy większa niż w takim MK8. Ten ekstruder nigdy mi nie zmielił filamentu. Czego na przykład nie mogę powiedzieć o Titanie.

Radełko jest tak ostre, że nawet jak odchylam docisk i ciągnę za filament, to luźno przesuwający się filament obraca silnikiem.

Zupełnie nie widzę potrzeby robienia podwójnego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ekstrudery, głowice i dysze, chłodzenie wydruku”