O ruchach mas... czyli jak to jest z tym ghostingiem.

Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 12
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: O ruchach mas... czyli jak to jest z tym ghostingiem.

Post autor: dragonn »

skmskm pisze:Od biedy mam własny interpreter G-codu do rampsa 1.4, mógł bym go przerobić by dawał rampy typu S. Musze to przemyśleć jak to zrobić.
Na Atmege2560? Wydoli to z generowanie s-rampy?
Awatar użytkownika
skmskm
Postów w temacie: 4
Posty: 115
Rejestracja: 24 sie 2017, 16:04
Drukarka: Delta 3D
x 20
Kontakt:

Re: O ruchach mas... czyli jak to jest z tym ghostingiem.

Post autor: skmskm »

Jestem wstanie mu podawać zmienną prędkość odświeżać ją sto razy na sekundę tylko wydruki z prędkościami powyżej 50mm/s nie będą możliwe. Jest zbudowany bardzo nietypowo, modułowo, można dodawać dowolną ilość osi i je łączyć w pary itp... Zbudowałem go w celach czysto eksperymentalnych. Można go skompilować pod Arduino 32bit.
Awatar użytkownika
Marcin1415
Postów w temacie: 2
Posty: 433
Rejestracja: 19 kwie 2016, 18:44
Lokalizacja: Kielce
x 48

Re: O ruchach mas... czyli jak to jest z tym ghostingiem.

Post autor: Marcin1415 »

Ja aktualnie walczę z pionowymi prążkami w osi Y (prusa steel). Z tego co zaobserwowałem to ważna jest sztywność konstrukcji, jakość sztywność prowadnic, wałków liniowych oraz rama z materiału który nie wpada w wibracje.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 12
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: O ruchach mas... czyli jak to jest z tym ghostingiem.

Post autor: dragonn »

Marcin1415 pisze:Ja aktualnie walczę z pionowymi prążkami w osi Y (prusa steel). Z tego co zaobserwowałem to ważna jest sztywność konstrukcji, jakość sztywność prowadnic, wałków liniowych oraz rama z materiału który nie wpada w wibracje.
Ghosting =/= prążki.
Awatar użytkownika
xyzyx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 17
Posty: 319
Rejestracja: 02 sie 2017, 06:22
Lokalizacja: Płock
Drukarka: HCX2
x 65

Re: O ruchach mas... czyli jak to jest z tym ghostingiem.

Post autor: xyzyx »

dragonn pisze:Teorię przeczytam jutro bo już późno :D, przyczepię się tylko do jednej rzeczy, dlaczego uważasz że efekt jest "znikomy"? Moim zdaniem efekt który uzyskał rafaljot był dosyć znaczący, bez dociążenia X na kostce ma wyraźne echo, z dociążeniem echo prawie nie jest widoczne. To jest znikomy efekt?
Dragonn nie uprzedzajmy, efekt jest oczywiście uzyskany ale nie jest tak spektakularny i wynika z czegoś innego. Są jeszcze dwa ważne elementy, które na chwilę obecną świadomie pominąłem, które trzeba będzie wziąć pod uwagę tyle że dopiero po wstępie teoretycznym - więc wrócimy do tego oczywiście. Bardziej chciałem nawiązać do tego zdjęcia (to z obciążeniem) z pierwszego postu rafaljot, które bardzo mi się spodobało :-)

Teraz nie bardzo mam czasu, ale może wieczorem naskrobię kolejną część, niemniej dziękuję za wstępne pozytywne przyjęcie dotychczasowego materiału :D
kretu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 570
Rejestracja: 18 kwie 2017, 20:56
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Bizer
x 105

Re: O ruchach mas... czyli jak to jest z tym ghostingiem.

Post autor: kretu »

A ja poczekam aż skończysz i pozwolę sobie skomentować bo na razie nie do końca mi odpowiada twoje rozumowanie ale może to przez skróty i nie dokończenie wywodu, ale mam wrażenie że w samych założeniach pominąłeś kluczowe elementy które tak naprawdę powodują ghosting.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2667

Re: O ruchach mas... czyli jak to jest z tym ghostingiem.

Post autor: Berg »

ja też nie do końca czuje do czego zmierzasz, ale by to nie poszło na marne, to podpowiem, bo wydaje mi się że na razie nie uwzględnione. Gdybyś drukował tylko w X przykładowo. tam i z powrotem, ot taka ścianka na grubość jednego obrysu, taki przykład dla uruchomienia wyobraźni, czyli Y nic się nie rusza. To też wyjdzie echo i na CoreXY i na innych.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 12
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: O ruchach mas... czyli jak to jest z tym ghostingiem.

Post autor: McKee »

Teoria OK, ale w zasadzie sprowadza się do jednego zdania: "Dzwonienie na wydruku powoduje siła bezwładności".
Nie jest to specjalnie odkrywcze (dla mnie - choć ani fizyką, ani mechaniką się nie zajmuję), czekam na więcej i liczę, że będzie ciekawiej.
Dalej nie wiem (?) skąd "dzwonienie”, bo jednostajne hamowanie nie powinno powodować prążków.
Kroki silnika (hamujące) owszem.
Jeszcze poproszę o wykład: Dlaczego "dzwonienie" jest tylko przy hamowaniu?
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2667

Re: O ruchach mas... czyli jak to jest z tym ghostingiem.

Post autor: Berg »

piękna zima w górach, wyciągi chodzą, można przetestować jak to jest na krzesełku, gdy się wsiada i szarpnie, albo jak ktoś spadnie i operator nagle zatrzyma :D
Zdecydowanie polecam.
Awatar użytkownika
xyzyx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 17
Posty: 319
Rejestracja: 02 sie 2017, 06:22
Lokalizacja: Płock
Drukarka: HCX2
x 65

Re: O ruchach mas... czyli jak to jest z tym ghostingiem.

Post autor: xyzyx »

rafaljot pisze:piękna zima w górach, wyciągi chodzą, można przetestować jak to jest na krzesełku, gdy się wsiada i szarpnie, albo jak ktoś spadnie i operator nagle zatrzyma :D
Zdecydowanie polecam.
oczywiście jak najbardziej trafny przykład, zresztą podobnie czuje się dysza wisząc nad wydrukiem :D

No dobra a teraz wracając do tematu, część druga (nie nie ostatnia :) ) - do naszego układu dodajemy kolejny ważny element i zagłębiamy się bardziej w to co się dzieje:
Każdy zapewne widział sprężynę, wyobraźcie sobie więc taką przykładową sprężynę, którą rozciągniecie (bez jej stałego odkształcenia/zepsucia oczywiście) i puścicie, co się z nią dzieje jak wpada w drgania, które po chwili się wytłumiają.
To teraz mamy coś takiego:
Obrazek

Masa przyczepiona jest do sprężyny (celowo pominąłem sprężynę z drugiej strony masy aby nie namieszać za bardzo), w chwili rozpoczęcia ruchu i przyspieszania sprężyna reaguję oraz rozciąga się, po czym po chwili oddaje zakumulowaną w sprężynie energię wywołując drgania (cykliczne drgania które stają się coraz mniejsze a ostatecznie się wytłumiają), niestety te drgania wywołują ja to nazwę niejednostajny ruch masy w początkowej fazie. Podobnie będzie przy wyhamowywaniu ruchu (nieco inny rozkład sił ale podobne drgania). Zamiast liniowego przyrostu/spadku prędkości mamy szarpnięcia.
Drgania takie i "nierówny ruch" w stosunku do ekstruzji odłożą się oczywiście na wydruku w postaci tzw. ghostingu. Jak widać problem fizycznie nieco inaczej wywołany niż poprzednio, a efekt na wydruku podobny.
Czemu dałem przykład sprężyny? Przykładem takiej sprężyny jest oczywiście pasek (i elementy do których jest bezpośrednio czy pośrednio przyczepiony, jak np. wszelkie uchwyty łożysk itp.) Pasek akumuluje i oddaje energię podczas ruchu, podlega rozciąganiu i powracaniu do początkowego kształtu, dlatego wprowadzani niekorzystne drgania do układu.
Ten niekorzystny efekt można znacznie zmniejszyć poprzez wstępne napięcie sprężyny, czyli zmniejszenie jej możliwości akumulowania energii.
Tak chodzi o naciągnięcie paska, dzięki czemu ewentualne drgania zmniejszą się oraz zmienią częstotliwość. Ważna jest też sprężystość pozostałych elementów współpracujących z paskiem, jeżeli bardziej podatne będą generowały/przenosiły drgania.

CDN w kolejnej części :D
Załączniki
sbez2.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”