Karetka z prowadnicami "pionowo" a "poziomo" równoległymi

Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Karetka z prowadnicami "pionowo" a "poziomo" równoległymi

Post autor: Cosik »

Hej,

Mam pytanie, jaka jest różnica (oprócz wyglądu) między karetką z prowadnicami równoległymi względem siebie w osi Z a w osi X?
Konkret to różnica między Anet A8 a Anet A6, jakie są wady i zalety tych rozwiązań? Bo zastanawiam się czy zmieniając ramę w swojej AA6 nie zrobić rozwiązania jak w klasycznych Prusach czyli jak w AA8.
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Awatar użytkownika
Domell
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 1141
Rejestracja: 19 kwie 2016, 12:28
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Mendel 90 / i3 / X3D
x 174

Re: Karetka z prowadnicami "pionowo" a "poziomo" równoległymi

Post autor: Domell »

Według mnie lepiej jest mieć jak w A8 bo łatwiej dopasować chłodzenie, w A6 to podobnie jak w Mendelu 90 gdzie jest nie fajnie i ciasno.
Klasyczna prusa jak dopasujesz to możesz sobie druknąć (tak jak ja) plastiki oryginalne od mk2 :)
Drukarki :
T.E.S.O.L // Gotowa do działania !
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1114
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 227

Re: Karetka z prowadnicami "pionowo" a "poziomo" równoległymi

Post autor: kapi »

taka szybka symulacja :
pręty - fi8
dł pręta - 500mm.
sztywne utwierdzenie na końcach.
obciążenie - 10 N - ok. 1kg.
odległośc między prętami - 35mm w wersji pionowej i poziomej.
materiał preta - zwykła stal konstrukcyjna.


wnioski pozostawiam wam ;) :piwo:
Załączniki
A8_2.JPG
A8_1.JPG
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
Pajacyk0v

Re: Karetka z prowadnicami "pionowo" a "poziomo" równoległymi

Post autor: Pajacyk0v »

Jak zrobisz pionowo to stracisz parę ładnych cm w pionie z pola roboczego. Dla mnie to trochę bez sensu bo zysk w jakości druku praktycznie żaden.
Awatar użytkownika
shortdestiny
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 29
Rejestracja: 29 lis 2017, 12:57
Drukarka: Prusacz.1
x 6

Re: Karetka z prowadnicami "pionowo" a "poziomo" równoległymi

Post autor: shortdestiny »

W swojej samoróbce obecnie mam poziomo (A6) początkowo z ekstruderem na karetce, kultura znacznie mi się poprawiła jak wyrzuciłem ekstruder na ramę, więc każdy gram działa znacznie na minus. Z moich obserwacji wyszło tak, że tworzę klona prusy lekko zmodyfikowanego. Co do tego co napisał kapi to wydaje mi się, że o tyle co w A6 zawsze będzie działała siła skierowana pionowo. To z kolei w A8 powstaje moment ( wszystko mocowane z przodu), który trochę zmienia przebieg strzałki ugięcia co wpływa na + (dla A8) przy takich samych masach, jak coś to mnie poprawcie. Jednak to tylko rozkmina statyczna.. ;)
Pajacyk0v

Re: Karetka z prowadnicami "pionowo" a "poziomo" równoległymi

Post autor: Pajacyk0v »

Żeby pręty 8mm tak się wygięły jak na symulacji musiałbyś powiesić na nich z 15kg. Ile waży wózek z ekstruderem direct? Pół kilo? Kilo? Prędzej będziesz mieć siodło na wydruku od gównianego stołu który wygina się po nagrzaniu niż od tego.

Większe odkształcenia prętów powstają od napinanego paska. U mnie przy poziomych prętach (A6) nie wyginają się góra-dół tylko raczej na boki. Wiem bo wałczyłem swego czasu z Igusami na osi X i dokładanie wszystko pomierzyłem.
Awatar użytkownika
shortdestiny
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 29
Rejestracja: 29 lis 2017, 12:57
Drukarka: Prusacz.1
x 6

Re: Karetka z prowadnicami "pionowo" a "poziomo" równoległymi

Post autor: shortdestiny »

Symulacja wygląda ok, ugięcie 0,1 mm przy takich założeniach wydaje się być dość rzeczywiste, 15kg pewnie co innego by tam narobiło ;p. Zgodzę się z tym siodłem, ale co do wózka z ekstruderem hmm.. chodzi bardziej o to że lepiej jest mieć mniej na karetce, żadne głębsze rozkminy ;D
Pajacyk0v pisze:Większe odkształcenia prętów powstają od napinanego paska. U mnie przy poziomych prętach (A6) nie wyginają się góra-dół tylko raczej na boki. Wiem bo wałczyłem swego czasu z Igusami na osi X i dokładanie wszystko pomierzyłem.
Czyli wracamy do braku miejsca i pasku wrzuconym gdzieś poza środkiem ciężkości ;)
Awatar użytkownika
sagittario
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 334
Rejestracja: 27 kwie 2018, 11:25
Lokalizacja: Nysa
Drukarka: Anet A8, Inventor
x 133

Re: Karetka z prowadnicami "pionowo" a "poziomo" równoległymi

Post autor: sagittario »

Symulacja ma pewnie zawyżoną skalę. To znaczy, że obliczenia są dobre i 1kg da nam ugięcie 0,1 mm ale program pokazuje przemieszczenie w dużej skali (kwestia ustawień wyświetlania). Generalnie to obliczenie ekstrudera typu direct dla A8 powinno uwzględniać przesunięty środek ciężkości (silnik, wentylatory, itp). Czyli dodatkowo będzie działał moment (jak napisał shortdestiny). Jak znajdę chwilę (ciężko u mnie z czasem) to sprawdzę jak to wygląda.
kapi
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1114
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 227

Re: Karetka z prowadnicami "pionowo" a "poziomo" równoległymi

Post autor: kapi »

oczywiście - GRAFIKA - na symulacji nie odzwierciedla wyników.

myślałem że to oczywiste :D

chciałem wywołać dyskusję i zwrócić uwagę, że różnica 0,01 mm NIE ROBI aż taaaakiej różnicy :piwo: :cool2:

gdybym zostawił rzeczywiste odzwierciedlenie wyników w grafice, to byście zarzucili - że nic nie widać ...... :sorry:
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
grzybu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 97
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:49
x 9

Re: Karetka z prowadnicami "pionowo" a "poziomo" równoległymi

Post autor: grzybu »

Według tych obliczeń to jest 0.1mm jeżeli się nie mylę, czyli nie tak mało, szczególnie przy warstwie 0.1mm. Chociaż nie wiem jaki ekstruder waży aż kilogram...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”