Strona 1 z 1

Śruby napędowe o szybkim gwincie

: 02 lip 2018, 22:44
autor: jarhead
Dobry :) Ostatnio na targach ITM w Poznaniu dorwałem na stoisku igus'a próbkę śruby napędowej o szybkim gwincie. Zacząłem sobie szukać możliwości wykorzystania tego napędu i trafiłem na filmik: https://www.youtube.com/watch?v=dkuh3Aqka00 oraz https://www.youtube.com/watch?v=reVNrtsDfxQ
Czy ktoś z forumowiczów może próbował tego jako substytut dla pasków napędowych? Zastanawiam się jakie plusy by z tego wynikły, a jakie minusy.

Re: Śruby napędowe o szybkim gwincie

: 22 lip 2018, 10:56
autor: kapi
tak się składa, że mam te próbki - jak dla mnie są dwie "wady" przy użyciu ich w budowie drukarki :
1. dosyć duży luz na linii śruba - nakrętka.
2. brak samohamowności - przy większej prędkości i głowicy direct ( choć może i bowden) może dochodzić do gubienia kroków od zmiany kierunku napędu, a to będzie występować ciągle (zmiana kierunku).
nawet na oś Z było by ciężko ujarzmić taką śrubę.

oczywiście w innych aplikacjach będą to zalety, ale w "naszym" przypadku...

na pierwszym filmiku słychać, przy zmianie kierunku na głowicy charakterystyczny dźwięk ( okolice 0:27)

Re: Śruby napędowe o szybkim gwincie

: 22 lip 2018, 13:33
autor: Artur13579
Są specjalne rozwiązania Igusa do kasowania luzów. Dla reprapowych rozwiązań nie widzę zastosowania. Dobrej jakości paski powinny wygrać, nie mówiąc już o cenie. Jednak dla większych, przemysłowych maszyn, przy rosnącym polu roboczym paski zaczynają przegrywać.
Na oś Z to totalnie odpada. Dryspiny mają chyba przesuw 50-100 mm na obrót. Trzeba by to obliczyć, ale bez przełożenia albo dobrej elektroniki ciężko byłoby uzyskać małą rozdzielczość w Z axis.