Śruby napędowe o szybkim gwincie

jarhead
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 56
Rejestracja: 03 wrz 2017, 20:45
x 3

Śruby napędowe o szybkim gwincie

Post autor: jarhead »

Dobry :) Ostatnio na targach ITM w Poznaniu dorwałem na stoisku igus'a próbkę śruby napędowej o szybkim gwincie. Zacząłem sobie szukać możliwości wykorzystania tego napędu i trafiłem na filmik: https://www.youtube.com/watch?v=dkuh3Aqka00 oraz https://www.youtube.com/watch?v=reVNrtsDfxQ
Czy ktoś z forumowiczów może próbował tego jako substytut dla pasków napędowych? Zastanawiam się jakie plusy by z tego wynikły, a jakie minusy.
Mendel90 by PrzemoS
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1115
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 227

Re: Śruby napędowe o szybkim gwincie

Post autor: kapi »

tak się składa, że mam te próbki - jak dla mnie są dwie "wady" przy użyciu ich w budowie drukarki :
1. dosyć duży luz na linii śruba - nakrętka.
2. brak samohamowności - przy większej prędkości i głowicy direct ( choć może i bowden) może dochodzić do gubienia kroków od zmiany kierunku napędu, a to będzie występować ciągle (zmiana kierunku).
nawet na oś Z było by ciężko ujarzmić taką śrubę.

oczywiście w innych aplikacjach będą to zalety, ale w "naszym" przypadku...

na pierwszym filmiku słychać, przy zmianie kierunku na głowicy charakterystyczny dźwięk ( okolice 0:27)
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
Artur13579
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 131
Rejestracja: 04 lis 2016, 22:31
Lokalizacja: Katowice
x 2

Re: Śruby napędowe o szybkim gwincie

Post autor: Artur13579 »

Są specjalne rozwiązania Igusa do kasowania luzów. Dla reprapowych rozwiązań nie widzę zastosowania. Dobrej jakości paski powinny wygrać, nie mówiąc już o cenie. Jednak dla większych, przemysłowych maszyn, przy rosnącym polu roboczym paski zaczynają przegrywać.
Na oś Z to totalnie odpada. Dryspiny mają chyba przesuw 50-100 mm na obrót. Trzeba by to obliczyć, ale bez przełożenia albo dobrej elektroniki ciężko byłoby uzyskać małą rozdzielczość w Z axis.
Anycubic i3 Mega
Prusa MK3
UBOT TOWER
ATMAT SIGNAL PRO400
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”