Krańcówka do pomiaru wysokości rozgrzanej głowicy

Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Krańcówka do pomiaru wysokości rozgrzanej głowicy

Post autor: FlameRunner »

kapi pisze:
dragonn pisze: Odpada moim zdaniem rozwiązanie z dotykaniem.
może optyczna : klik
Jakikolwiek syfek na dyszy czy wypływający filament i pomiar do kosza.
spec
Postów w temacie: 1
Posty: 343
Rejestracja: 04 paź 2016, 17:35
x 27

Re: Krańcówka do pomiaru wysokości rozgrzanej głowicy

Post autor: spec »

Może czujnik wysokości narzędzia albo przycisk wandaloodoprny w obudowie?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Krańcówka do pomiaru wysokości rozgrzanej głowicy

Post autor: dziobu »

kapi pisze:może optyczna
Tak duża optyczna nie da lepiej niż 0.1mm. W sumie to bedzie dobrze jeśli będzie miała powtarzalność rzędu 0.5mm. Najmniejsze z małych pozwalają zejść niżej ale tylko w idealnych warunkach (duża przesłona; całość szczelnie zamknięta, staął temperatura i wilgotność).

A tutaj na otwartym powietrzu wjeżdżamy gorącą dyszą... Krańcówka nie może byc za mała bo ją przypali, jak bedzie za duża to pomiar jest nijaki.
Imho tylko pomiar stykowy, ale bez przewodnictwa (kto wie co tam @dragonn wsadzi i z jakiego g*wnolitu bedzie dysza ;p).
spec pisze:przycisk wandaloodoprny w obudowie?
Ze względu na budowę nie jest powtarzalny. Ma wytrzymać wlanięcie młotkiem a nie delikatne naciskanie. I większość z nich jest bardzo wyczulona na miejsce nacisku punktowego (prowadzenie które mają ma luz na większy niż wymagana powtarzalność).


edit.
https://botland.com.pl/pl/czujniki-naci ... t-6mm.html
Na to kłądziesz małą blaszkę żeby gorąca dysza czujnika nie zniszczyła i gotowe (dysza dotknie czujnika na chwilkę więć blaszka nie zdąży się nagrzać).

edi 2.
Tu podałem taki do 4 kg; oczywiście im mniejszy tym lepiej, choć za mało też nei żebyś samym najazdem głowicy go nie uszkodził. Ale takie 1..2kg będzie imho OK.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Krańcówka do pomiaru wysokości rozgrzanej głowicy

Post autor: dragonn »

dziobu myślisz że taki czujnik to lepszy pomysł niż mierzenie przewodnictwa?
Bo zaczynałem się skłaniać ku temu jako że użycie przetwornika DC-DC rozwiąże problem w przypadku jakiś dziwnych awarii grzałki
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Krańcówka do pomiaru wysokości rozgrzanej głowicy

Post autor: dziobu »

Są dwa powody dla których imho to Ci nie zadziała:
1. Brudna dysza: na pewno prędzej czy później uwalisz ją czymś co nie będzie przewodziło prądu i nie zgniecie się przy docisku. Jak we frezarce takie rozwiązanie ma sens bo ostrze zawsze jakoś wystaje, tak tu uważam że to nie musi zadziałać.
2. Pewnie chcesz kombinować z nietypowymi dyszami, w tym jeśli dobrze pamietam - z dyszami z aerografu. Część z nich jest z gównolitów które nie przewodzą prądu. Zgnieciesz taką dyszę zanim kawałek metalu przebije się i zrobi zwarcie.

A badanie nacisku zadziała zawsze. Co więcej - możesz sobie dobrać czujnik i napięcie przełączania tak żeby nie uszkodzić nawet najdelikatniejszej dyszy.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Krańcówka do pomiaru wysokości rozgrzanej głowicy

Post autor: FlameRunner »

1. Ale wiesz, że tak jest w zortraxach i to działa niezależnie od stopnia zasyfienia dyszy? :P
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Krańcówka do pomiaru wysokości rozgrzanej głowicy

Post autor: dragonn »

dziobu pisze:Część z nich jest z gównolitów które nie przewodzą prądu. Zgnieciesz taką dyszę zanim kawałek metalu przebije się i zrobi zwarcie.
O to bardzo istotna informacja!
https://botland.com.pl/pl/czujniki-naci ... 045kg.html taki najmniej znalazłem ale trochę duża cena ;p.
Znasz jakiś prosty układ analogowy który zamienię taki sygnał na cyfrowy? Jakiś komparator i potencjometr?
Bo to chyba powinno starczyć, ustawić potencjometr w takiej pozycji że ledwo naciśnie to będzie łapać. Dobrze myślę?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8935
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Krańcówka do pomiaru wysokości rozgrzanej głowicy

Post autor: dziobu »

Ale do Zortraxa nikt nie wsadza nietypowych dysz. A jak wsadza i uwali głowicę to jego problem.

btw. rozgrzałem teraz uwaloną dyszę do 250 stopni - i miernik zwarcia nie wykrył. A wcale nie jest tak brudna żebym chciał ją myć.
Ja tylko podrzucam pomysł ;) Moze jest to przerost formy nad treścią, ale imho najpewniejsze i w sumie najprostsze rozwiązanie.
dragonn pisze:Znasz jakiś prosty układ analogowy który zamienię taki sygnał na cyfrowy? Jakiś komparator i potencjometr?
W zasadzie to uC ma komparator wbudowany ;) A jak nie - https://botland.com.pl/pl/93-komparatory. Moduły też pewnie są.
Ale - jeśli dobrze widzę ze schematu to to podpinasz bezpośrednio do wejścia analogowego. Czyli w zasadzie możesz to podpiąć do wejścia cyfrowego i komparator masz na poziomie przełączania logiki (w STMach to oidp 0.6VCC; jak w Atmelach - nie wiem).
dragonn pisze:Bo to chyba powinno starczyć, ustawić potencjometr w takiej pozycji że ledwo naciśnie to będzie łapać. Dobrze myślę?
Tak z grubsza - tak.
Możesz dla bezpieczeństwa czujnik dać na sprężynach żeby w razie problemu głowica go nie zniszczyła.
Ostatnio zmieniony 08 gru 2018, 16:39 przez dziobu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Krańcówka do pomiaru wysokości rozgrzanej głowicy

Post autor: FlameRunner »

@dziobu: Jeśli w grę wchodzą dysze nieprzewodzące, mój pomysł oczywiście nie ma racji bytu.

@dragonn: Może po prostu sprawdź czy zwykła krańcówka ze zwykłą blaszką nie będzie dostatecznie dobra? ;)
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 10
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Krańcówka do pomiaru wysokości rozgrzanej głowicy

Post autor: dragonn »

FlameRunner pisze: @dragonn: Może po prostu sprawdź czy zwykła krańcówka ze zwykłą blaszką nie będzie dostatecznie dobra? ;)
Chyba tak zrobię a przy okazji zamówienia wezmę jakiś komparator jak by się jednak nie sprawdziło, bo i tak planuje zamówienie w TME.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”