Prowadnice liniowe jakie optymalne tarcie i luzy

ndn
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 109
Rejestracja: 19 paź 2017, 11:12
x 4

Prowadnice liniowe jakie optymalne tarcie i luzy

Post autor: ndn »

Witam,

chciałem wymienić standardowe prowadnice z anet a8 gdzie były spore luzy na łożyskach lm8uu.
Zamówiłem z allegro i przyszło 6 prowadnic. Na połowie łożysko praktycznie w ogóle się nie poruszało na pozostałych z dość małym oporem ale za to bez żadnych luzów. Sprzedawca stwierdził że te 3 przez pomyłkę wysłał z innej tolerancji i dzisiaj doszły. Na tych nowych łożysko porusza się super płynnie ale ma małe luzy (dużo mniejsze niż te z anet).
Jak lepiej takie z małym luzem ale bardzo płynne czy bez ale z większym oporem?
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2663

Re: Prowadnice liniowe jakie optymalne tarcie i luzy

Post autor: Berg »

Ja wybieram te które chodzą cicho i płynnie (tzn jeśli jest minimalny opór, to ma być taki sam, bez wyczuwalnych zacięć)
Awatar użytkownika
Sejbek88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 29
Rejestracja: 30 gru 2019, 18:04
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: RepRap
x 1

Re: Prowadnice liniowe jakie optymalne tarcie i luzy

Post autor: Sejbek88 »

Często łożyska liniowe mają regulacje luzu.
Niestety chińczyki serii LM są straszenie słamej jakości. Im większy rozmiar łożyska, tym marna jakość odgrywa mniejszą role.
Napięcie wstępne łożysk to normalna sprawa, mogą one chodzić z delikatnym oporem, normalne jest to, że pojedyncze łożysko ma luz kątowy wzdłuż swojej osi, powinien mieć mało wyczuwalny luz promieniowy, niestety u chińczyków rożnie z tym jest. Ważne aby przy montażu nie powypadały kulki.
Najgorsze są wałki na podporach i łożyska otwarte, przy małych średnicach luzy są gigantyczne...

Ważne jest aby zwrócić uwagę do czego są montowane łożyska...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”