Dual Z + BL touch

Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 10
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Dual Z + BL touch

Post autor: panWiadr0 »

Czy ktoś z szanownego grona ma ogarniętą konfigurację Marlina dla następującego scenariusza?

- oś Z na dwóch niezależnych driverach/silnikach/endsopach
- działające autopoziomowanie na BL Touch

Mam problem z BL Touch. Co bym nie robił prawa strona stołu jest zawsze niżej niż lewa.
Podejrzewam rozsynchronizowanie obu osi Z. Chciałbym dać dwa niezależne endsopy i robić home (G28) w odwrotnym kierunku (w górę, aż do krańcówek) ale jednocześnie chce aby działało autopoziomowanie z czujnika (G29).
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Dual Z + BL touch

Post autor: Cosik »

Dobra, uważam że poniekąd sam doszedłeś co jest nie tak. Czy próbowałeś wyrównywać osie Z względem siebie? Czy poziomowałeś stół wstępnie ręcznie? Czy osie Z lekko się poruszają? Czy silniki i prądy na nich są podobne/takie same?

Jeżeli nie to to zrób, a później sprawdź autopoziomowaniem czy jest ok, czy dalej są problemy z Z/
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 10
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Dual Z + BL touch

Post autor: panWiadr0 »

Cosik pisze:Dobra, uważam że poniekąd sam doszedłeś co jest nie tak. Czy próbowałeś wyrównywać osie Z względem siebie? Czy poziomowałeś stół wstępnie ręcznie? Czy osie Z lekko się poruszają? Czy silniki i prądy na nich są podobne/takie same?

Jeżeli nie to to zrób, a później sprawdź autopoziomowaniem czy jest ok, czy dalej są problemy z Z/
Próbowałem, zawsze co kilka druków robi się różnica. Śruby/nakrętki/drivery/silniki/vref identyczne na obu osiach. Jedyne czym sie różnią to oczywiście długość wiązki. Nie mam już sił z tym walczyć. Opcję są dwie. Jak wyżej lub przerabiać całą drukarkę na 1 silnik (rzeźba).
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Dual Z + BL touch

Post autor: Cosik »

To teraz inaczej, jakie parametry mają silniki Z i jaki prąd ustawiłeś? bo może on co jakiś czas gubi te kroki. Ewentualnie zmniejsz akcelerację, jerk, i prędkość na Z
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 10
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Dual Z + BL touch

Post autor: panWiadr0 »

Zmieniłem silniki na mocniejsze/dokładniejsze (42HM48-0806) i zwiększyłem prędkośc osi z 4mm/s do 6mm/s. Wypoziomowwałem stół i obie karetki. Zwięszkyłem siatkę próbkowania z 4x4 na 5x5.

Jest o tyle lepiej, że lewa strona już nie drukuje się w powietrzu ale nadal pierwsza warstwa z prawej strony stołu jest wyraźniej rozsmarowywana z lewej.

Na razie leci druk testowy, potem podciągne na obu Vref.
jarobo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 10
Rejestracja: 20 gru 2018, 17:35
Lokalizacja: Zielona Góra
x 3

Re: Dual Z + BL touch

Post autor: jarobo »

Witam
Ja mam taki problem z dwa stepsticki a4988 podłączone równolegle do Ramps do nich podłączone po jednym silniku osi Z
zasilanie z Zasilacz ATX 5V i 12V podłączony do RAMPS

Po załączeniu zasilania drukarki często następowało przesterowanie jednym silnikiem nawet o kąt 90 stopni

Z tego powodu dołożyłem na końcu śrub osi Z wskaźniki obrotu tych śrub, gdy tylko zauważę po włączeniu zasilania że wskaźniki nie pokazują tego samego kierunku to ustawiam śruby by kierunek wskazań był zgodny.
panWiadr0
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 10
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Dual Z + BL touch

Post autor: panWiadr0 »

jarobo pisze:Witam
Ja mam taki problem z dwa stepsticki a4988 podłączone równolegle do Ramps do nich podłączone po jednym silniku osi Z
zasilanie z Zasilacz ATX 5V i 12V podłączony do RAMPS

Po załączeniu zasilania drukarki często następowało przesterowanie jednym silnikiem nawet o kąt 90 stopni

Z tego powodu dołożyłem na końcu śrub osi Z wskaźniki obrotu tych śrub, gdy tylko zauważę po włączeniu zasilania że wskaźniki nie pokazują tego samego kierunku to ustawiam śruby by kierunek wskazań był zgodny.
O widzisz, że ja na to nie wpadłem! :brawo: Druknę jakieś nasadki na końce trapezówek i będę obserwować.
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 10
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Dual Z + BL touch

Post autor: panWiadr0 »

Założyłem wskaźniki na obie osie.

Podrukowałem troche obudów do elektroniki ale niestety były one dość niskie. Nie mniej nie zauwazyłem jakiś dużych rozjazdów pomiędzy osiami (ledwo widoczną różnicę myślę można uznać jako błąd pomiarowy metody "na oko").

Wrzucę kteraz kilka waz po 250mm i zobaczę. Jeżeli to nie będzie wina asynchronicznych osi Z to sam już nie wiem o co tu chodzi. :crazy:
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 10
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Dual Z + BL touch

Post autor: panWiadr0 »

Dziś mam chwilę czasu więc wróciłem do tematu.

Wypoziomowałem przymiarem oś X względem stołu (lewo-prawo) i wyrównałem markery na śrubach.
230201.jpg
Uruchomiłem testowy druk i jest ciut lepiej ale nadal lewa strona jest niżej niż prawa. Widać to po szerokości skirta :?
520202.jpg
Po markerach widać, że po zaledwie kilku minutach jest lekki rozjazd który się NIE pogłębia.
Teraz zaczynam się poważnie zastanawiać czy to nie jest wina różnicy mas pomiędzy wózkami osi X (cieżar silnika krokowego). Tak jakby pierwszy ruch po wypoziomowaniu powodował ten rozjazd.
400203.jpg
Spotkaliście się z czymś takim?
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2422
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 469
Kontakt:

Re: Dual Z + BL touch

Post autor: Artu »

A może dwie krańcówki prawa/lewa robią ten "bałagan" :roll:
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”