Solidny upgrade klona prusy i3 z akrylową ramą, czy to ma sens?

grzybu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 97
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:49
x 9

Solidny upgrade klona prusy i3 z akrylową ramą, czy to ma sens?

Post autor: grzybu »

Witam,
Od dłuższego czasu mam drukarę Propox i3, czyli Geeetech i3 pro b. Zwykły, tani klon prusy i3 na akrylowej ramie.
Wymieniłem w niej wałki, bo oryginalne były krzywe, śruby mam trapezowe TR10x2.
Hotend wymieniłem na oryginalny E3D Lite6 i wydrukowałem sobie ekstruder z Prusy MK2.5 z czujnikiem P.I.N.D.A.
Stepsticki wymieniłem na TMC2208, stół wymieniony na aluminiowy MK3.
W sumie to jest nieźle, ale ciągle są jakieś mniejsze lub problemy w postaci prążków, czy co chwilę innej odległości czujnika od stołu, na co autleveling nie pomaga, bo niby skąd ma wiedzieć, że coś się ruszyło.
Pytanie czy warto się bawić w przerabianie czy po prostu odłożyć te 3300 i kupić oryginalną Prusę i3 MK3? Jakby to było 1500 zł to bym się nie zastanawiał, ale 3300 to już całkiem spory wydatek jak na zabawkę, na której nie zarabiam, poza jakimiś okazyjnymi wydrukami dla znajomych.
Zastanawiam, się czy są może jakieś gotowe, kompletne ramy na profilach, tak żebym mógł wykorzystać elektronikę i silniki z aktualnej drukarki, bo to akurat jest w porządku?
Zależy mi na w miarę solidnym sprzęcie, przy którym nie będę musiał ciągle dłubać.
O ile drukowanie mi się nie znudziło i stało się normalną rzeczą, to ciągłe dłubanie przy drukarce i owszem i już mam trochę dość.
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Solidny upgrade klona prusy i3 z akrylową ramą, czy to ma sens?

Post autor: Cosik »

Co do prążków to problem pewno z śrubami. Co do inwestycji to nie wiem, ja zainwestowałem w swoją A6 i zrobiłem z niej EMT6. Stalowa rama z elementami drukowanymi. I wyszło mnie to poniżej 100zł bo niestety rurę musiałem kupić całą, można zawsze użyć tańszych rur ;)

Co do autolevelingu to szczerze mam w niej klona BLtouch ale używany jest tylko jako endstop bo nie mam miejsca gdzie indziej na niego. Drukuję na szkle co daje mi to że stół jest płaski a wydruki bardzo powtarzalne.
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: Solidny upgrade klona prusy i3 z akrylową ramą, czy to ma sens?

Post autor: sp6vgx »

Powiem tak czy cos ma sens to sobie musisz sam odpowiedzieć... Jakieś solidniejsze części w stylu e3d itd. masz więc jeśli chodzi o moje zdanie to dlaczego by nie ;)

Co do ramy to zerknij sobie na projekt prusa bear mod - ramy do tego można kupić...
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
grzybu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 97
Rejestracja: 20 kwie 2016, 14:49
x 9

Re: Solidny upgrade klona prusy i3 z akrylową ramą, czy to ma sens?

Post autor: grzybu »

Bear upgrade wygląda ciekawie. Mógłbym sobie na spokojnie wydrukować wszystkie potrzebne plastiki, zamówić części, a później po prostu przenieść elektronikę, silniki, stół i ekstruder.
Całość na pewno zyskałaby na stabilności i odpadłoby sporo zgadywania z czego biorą się poszczególne problemy.
Cenowo też wydaje się to być bardzo rozsądne.
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: Solidny upgrade klona prusy i3 z akrylową ramą, czy to ma sens?

Post autor: sp6vgx »

grzybu pisze: Cenowo też wydaje się to być bardzo rozsądne.
I nie wyklucza to też zakupu Prusy i3 MK3 za jakiś czas - jak to mówią co kilka drukarek to nie jedna ;) Albo można jedno i drugie ;)
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”