Core XY czy Mingda...

hi_aro
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 19 wrz 2019, 21:37

Core XY czy Mingda...

Post autor: hi_aro »

Witam wszystkich:)))
Szybkie pytanie mam i proszę o poradę.
Planuję wykonanie mojej pierwszej w pełni "metalowej" drukarki.
Zasadniczo widzę tylko dwa rozwiązania mechaniczne:
CoreXY na wzór:
https://www.youtube.com/watch?v=DfFjlE2mnms
lub
klasyczny układ ala Mingda:
https://www.youtube.com/watch?v=wXaMz8IDeFg
Płyta montażowa aluminium 20mm pod szyny Hiwin 15mm. Napędy X i Y serwa, pole robocze 400x400mm właściwie w dużej części wzoruję się na pierwszym linku. Sterowanie Duet, celuję w PC.
Przy zastosowaniu serw przy coreXY i Hiwin uzyskam całkiem dobrą jakość przy przyzwoitych prędkościach. Ale czy rozwiązanie drugie nie da lepszej jakość przy porównywalnych posuwach?.

W pierwszym projekcie nie chcę się pchać w śruby, chociaż baza drukarki będzie dawała taką możliwość w przyszłości.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1332
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: Core XY czy Mingda...

Post autor: JGFTW »

Cześć,

Szybkie kontrpytanie : Dlaczego zawęziłeś tylko do Corexy i zwykłego kartezjańskiego, gdzie jeden silnik napędza jedną oś ?

Ile waży serwo i dlaczego jedno musi ciągnąć drugie zamiast oba były stacjonarnie i przesuwają karetkę z ekstruderem ?

Nie wiem czemu pomijasz H-bota ;


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=QAYOdbfQY4w
(filmik od tego samego goscia co w Twoim pierwszym linku)

Wtedy jak masz wybór pomiędzy Hbot a Corexy to bierzesz te drugie ;)
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Core XY czy Mingda...

Post autor: panWiadr0 »

H-bot nie jest bez wad: http://www.doublejumpelectric.com/proje ... 5-core_xy/

Ten test co pokazałeś jest fajny ale ta konkretna maszyna to jakiś CZOŁG (rama, paski, silniki..). Trzeba mieć gruby portfel żeby coś takiego zbudować.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Core XY czy Mingda...

Post autor: Berg »

CoreXY jest lżejsze. Można uzyskać duże prędkości przy niskich kosztach. Niestety jest mniej precyzyjne. Zależy jakie wydruki chcesz robić. Jeśli nie interesują Cię detale. Ostre krawędzie to CoreXY.

Jeśli zależy Ci na precyzji, kosztem mniejszych prędkości, to drugie.

Z H-botem jest taki problem że wszyscy o nim mówią ale nikt nie ma :D
Abys
hi_aro
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 19 wrz 2019, 21:37

Re: Core XY czy Mingda...

Post autor: hi_aro »

@JGFTW
pisałem do autora tego filmu. Zrezygnował z H-bot ze względu właśnie na precyzję i poszedł w CoreXY. Chociaż, on też skupia się na policarbonie i właściwie klasyczny układ kartezjański by wystarczył. Przynajmniej tak pisał.

@rafaljot
Da się jakoś to oszacować % różnicy w prędkościach wydruku?. Jest to 20%, 40%, 60% wojnie jeden w stosunku do drugiego?

Prędkość to raczej problem uboczny w przypadku PC. Problemem jest temperatura. W przypadku CoreXY można wystawić silniki na zewnątrz obudowy. W drugim przypadku silnik osi Y będzie podgrzewany otoczeniem dodatkowo. Może jakaś ruchoma osłona z wentylacją...
Ostatnio zmieniony 29 wrz 2019, 18:32 przez hi_aro, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Core XY czy Mingda...

Post autor: Berg »

nie da się. Obie pojadą tak samo szybko. Tylko w CoreXY będzie mniejsza utrata jakości przy szybszych ruchach.
Ale za to od początku jest trochę gorzej niż CartesianXYhead.
Oczywiście w obu przypadkach można starać się zaradzić zwiększając budżet.
Ostatnio zmieniony 29 wrz 2019, 18:34 przez Berg, łącznie zmieniany 2 razy.
hi_aro
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 19 wrz 2019, 21:37

Re: Core XY czy Mingda...

Post autor: hi_aro »

rafaljot pisze:Oczywiście w obu przypadkach można starać się zaradzić zwiększając budżet.
Masz na myśli śruby? To dodatkowo 1-1,5 tPLN
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Core XY czy Mingda...

Post autor: Berg »

szybkie śruby ze skokiem np 16mm na XY? Nie. Bedę kibicował jeśli postanowisz iść w tę stronę. Niestety też nikt na forum nie zrobił takiej drukarki. Choć pomysłów było wiele.

Mam na myśli węglowe elementy ruchome, lekki ekstruder tupu Nimble, elektronika, silniki.

Gdześ forumowicz @mosfetN (poszukaj) wrzucał zdjęcia swojej drukarki. Skłaniał bym się w tę stronę. Szkoda, że pokazywał fenomenalne mikro-wydruki . Nie wrzucił chyba zdjęć żadnego większego elementu drukowanego na większej prędkości.

Aktualnie z wyjątkiem H-bota, mam wszystkie typowe konstrukcje. Jednak nie uważam by porównanie ich miało sens. Każda poza mechaniką niestety różni się zbyt istotnie.
hi_aro
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Core XY czy Mingda...

Post autor: Berg »

chyba @dragonn wrzucał gdzieś linka do projektu na szybkich śrubach kulowych, ale to wyglądało na z 10kilo albo lepiej w BOMie.
hi_aro
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 5
Rejestracja: 19 wrz 2019, 21:37

Re: Core XY czy Mingda...

Post autor: hi_aro »

@rafaljot
znalazłem. Wydruki @mosfetN-a są imponujące. I jak widać klasyczny kartezjański układ. Decyzja podjęta.
Mogę pozwolić sobie na serva i hiwin na wszystkich osiach, ponieważ kontrakcję, aluminium kupuję na kilogramy, jako złom. Płytę aluminum 1m2, 20mm grubości kupiłem za 130PLN. Reszta konstrukcji to rama stalowa z profilu 25/25mm. Aby była duża prędkość osi Y musi być sztywna i znaczna nieruchoma masa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”