Corexy- mocowanie sołu do profili bez użycia drukowanych części

Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Corexy- mocowanie sołu do profili bez użycia drukowanych części

Post autor: panWiadr0 »

Mocowanie grzanego stołu na sztywno to poroniony pomysł. Rozszerzalność cieplna coś Ci mówi?
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: Corexy- mocowanie sołu do profili bez użycia drukowanych części

Post autor: olo2000pm »

W sumie to Twoja drukarka i Twój projekt i robisz ją jak Ci pasuje. Skoro uważasz, że nie potrzebujesz regulacji to budujesz na sztywno i tyle. Kiedyś Krzysiek robił drukarki bez regulowanych stolików, tzn w jego drukarkach nie było sprężynek tylko śruby z nakrętkami i ustawiał stoliki na "sztywno".
U mnie w Mai miałem takie zapędy, żeby zrobić stolik na dystansach, ale ostatecznie mam regulowany, a rozmiar 150x150
Jackoboo
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Corexy- mocowanie sołu do profili bez użycia drukowanych części

Post autor: Berg »

w Velleman K8400 mam bez sprężynek dwie nakrętki na każdą śrubę. Ale tego nie można nazwać "na sztywno" jest regulacja tylko bez sprężynek a dość długie śruby M3 pewnie lekko się poddają potencjalnym naprężeniom.

W Prusie mk3s jest na sztywno, choć w mojej wymieniłem tulejki jednak na sprężynki by lepiej "bazowo" wyrównać stół. Poza tym tam nie ma szyby, i tak jest blacha, która z definicji nie jest prosta i nie będzie, więc wszystko trzeba wyrównywać silnikami Z oraz robić mesh leveling, najpierw 9 punktowy, potem zmienili w fw chyba na 45. Nie wiem, bo przestałem używać ich fw
Jackoboo
Awatar użytkownika
Jackoboo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 103
Rejestracja: 12 kwie 2018, 09:31
Lokalizacja: Rzeszów
Drukarka: Anet A8 AM8
x 22

Re: Corexy- mocowanie sołu do profili bez użycia drukowanych części

Post autor: Jackoboo »

Jeżeli się mylę to wspomnę o tym w przyszłym workblogu i tam zwórcę Wam honor ;) .
A co do rozszerzalności cieplnej, w którą stronę, w jaki sposób stół będzie się naginał?
W dużej drukarce używam szyby przyczepionej na dwóch bokach, na ich środku klipsami do papieru i mam wrażenie, że boki szyby lekko się podnoszą.
Na oko około 0.5mm (może trochę więcej) przy 120C.
rafaljot pisze: 2. Potrzebne Ci sprężynki, zwłaszcza jeśli dajesz szybę.
A więc szyba ma odgrywa tutaj jakąś czszególną roglę?

Zwróćcie uwagę, w jaki sposób rozwiązałem mocowanie do profilu, w każdej chwili mogę zamienić dystanse na spręzynki i dokręcić sróbki dopóki nie wyjdą drugą stroną t-nakrętek i nie będą wkręcać się w profil.
Dlaczego wczoraj to działało a dzisiaj nie :unknown:
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Corexy- mocowanie sołu do profili bez użycia drukowanych części

Post autor: Berg »

ma takie znacznie, że jak dajesz szybę, to nie warto dawać czujnika od autolevelingu. Bo po co, skoro powierzchnia jest idealnie prosta. Z resztą szarpanie stołem góra dół by levelować każdą warstwę w trakcie druku, zwłaszcza na paskach to też nie jest dobry pomysł.

A skoro nie dajemy czujnika to jednak trzeba jakoś skorygować błąd konstrukcyjny, to że płaszczyzna stołu nie leży idealnie w płaszczyźnie prowadnic. XY. Akurat na stole najłatwiej to ustawić, dlatego wszyscy tak robią. Choć nie jest to na pewno jedyne możliwe rozwiązanie. Oczywiście można resztę drukarki zrobić tak precyzyjnie, że wszystko siądzie "na setkę".
Jednak wystarczy że łożysko liniowe na wałku Z np z lewej lekko się wyrobi i już będzie Ci wyło i nie będziesz miał jak tego szybko, elegancko skorygować albo oba i stół odrobinę opadnie z przodu.

dobra tyle. już się nie odzywam ;), bo kurcze, niszczę rodzącą się myśl techniczną :P

PS: no "wybrzusza" się po tej stronie, po której materiał, z którego wykonany jest stół się bardziej nagrzał.
Jackoboo
Awatar użytkownika
Jackoboo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 103
Rejestracja: 12 kwie 2018, 09:31
Lokalizacja: Rzeszów
Drukarka: Anet A8 AM8
x 22

Re: Corexy- mocowanie sołu do profili bez użycia drukowanych części

Post autor: Jackoboo »

@rafaljot dobra na dniach rogrzeję stół do 120C i zobaczę jak bardzo się wygina. Dzięki za pomoc.
rafaljot pisze: dobra tyle. już się nie odzywam ;), bo kurcze, niszczę rodzącą się myśl techniczną :P
Wyczuwam sarkazm :D :rotfl: , ale spoko możecie się smiać z mojej niewiedzy :) .
Dlaczego wczoraj to działało a dzisiaj nie :unknown:
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Corexy- mocowanie sołu do profili bez użycia drukowanych części

Post autor: dragonn »

Jedyni chcą mocować stół na stało a drudzy robią tak https://drmrehorst.blogspot.com/2019/01 ... -axis.html ;p
JGFTW
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Corexy- mocowanie sołu do profili bez użycia drukowanych części

Post autor: panWiadr0 »

... a jeszcze inni tak:


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=a9irK9rOUHY
JGFTW
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”