Jaki układ mechaniki wybrać?

tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Jaki układ mechaniki wybrać?

Post autor: tomekr »

Dodam, że mam super sztywne i lekkie prowadnice bo to rurki 10x1, w Vertexie, na lekkiej głowicy na Bowdenie, czyli układ XY napędzany paskami przez stacjonarne silniki, nie pamiętam jak ten układ się nazywa. U siebie zmieniłem śrubę napędową osi Z na 5x2, mniej sztywna niż oryginał 8x1, nie buja stołem na boki i nie ma prążków przy bardzo częstych problemach z osiowością napędu śruby osi Z, no i sprawność większa, ale to przy okazji i nie tak istotna jak mała sztywność. Na pewno przy stole ok 300x300 dałbym prowadnice osi Z 16mm, ja dla stołu ok 400x400 - 330x660 (jeszcze nie zdecydowałem) kupiłem wałek i łożyska 20mm, zaprojektowałem mocowanie łożyska kulowego Z aby było sztywne w kierunku Z i elastyczne w kierunkach X i Y i nie bujało stołem. Sztywne prowadnice Z zapobiegają też uginaniu stołu przy drukowaniu, powodujące nakładanie błędów wysokości i później odrywanie wydruku przy haczeniu głowicą. Oczywiście można użyć cieńszych prowadnic przy sztywnym umocowaniu końców prowadnic, ale to bardzo trudne i nie bardzo realne, chyba że na jakiejś granitowej podstawie. Zdaje się, że podobne odchylenia daje wałek fi12 o długości ok. 300mm i sztywnych końcach co wałek fi 20 i 300mm długi o wahliwych mocowaniach końców, co jest bardziej realne przy ramowej i lekkiej konstrukcji drukarki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”