Jaki układ mechaniki wybrać?

miecio1ron
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 33
Rejestracja: 25 wrz 2019, 00:52
Drukarka: witbox
x 5

Jaki układ mechaniki wybrać?

Post autor: miecio1ron »

Cześć!

Stoję przed wyborem kinematyki do drukarki 3D. Obecnie mam Tronxy x5sa z której wychodzą mało estetyczne wydruki (problemy osi Z i pręgi od gładkich kół pasowych i nie osiowe zębatki napędowe- kiedyś się tym zajmę a aktualnie musi drukować jak drukuje.

Pytanie Brzmi: Jaką kimematykę wybrać do drukarki o polu roboczym około 360x360x400.


Moje założenia są następujące:

-Rama na profilach 30x30 myślę że 20x20 to za mało żeby osiągnąć odpowiednie napięcie pasów.
-ruchy XY i stół w Z
-drect czy bowden to zależy od kinematyki
-Prowadnice liniowe Hiwin dokładny typ będzie zależny od kinematyki czy bardziej sztywne czy jednak lekkie
-oś Z na wałkach 12 może większe i śruby kulowe może 1605
-Elementy konstrukcyjne będą wycinane laserowo i obrabianie na frezarce jeśli zajdzie potrzeba
- możliwość przyszłej wymiany silników krokowych na servonapędy


Drukarka wykorzystywana by była do drukowania dużych obiektów bez wypełnienia z ściankami bocznymi o grubości 2-5 obrysów dyszy + dno na całej powierzchni. Coś ala wazon ale jednak z zmianą warstwy w jednym punkcie. Aktualnie drukuje to na Tronxy x5sa ale efekty nie są za piękne problemy z osią Z i chyba rolkami paków(zdjęcia poniżej) i czas druku jest dość długi. Chciałbym osiągnąć prędkość druku około 100mm/s. Analizowałem troszkę temat i znam zalety/wady poszczególnych rozwiązań lecz mam tyko kontakt z nie najlepszej jakości konstrukcją corexy i trochę mam uraz. H bot bardzo ciekawy i prosty w budowie bo wystarczyło by wykonać górną częćć z blachy z gotowymi otworami montażowymi co by nie powodowało problemu lecz jak czytałem, są problemy z momentem obrotowym który działa na wózki i może coś naprzeszkadzać. Kinematyka kartezjańska najprostsza jednak z ograniczeniami co do prędkości przez znacznie różniącą się wagę elementów ruchomych. Chyba że zastosować dwa różnej mocy silniki krokowe do napędu poszczególnych osi. Corexy jest bardzo skomplikowane i nie wiem czy uda mi się dobrze zaprojektować taki układ no i długość tych pasków będą mieć po około 2 metry i naprężenia ich może powodować zużycie tych wszystkich rolek i silników

Dziękuke za informację które mi pomogą podjąć decyzję
Pozdrawiam
Załączniki
IMG_20200109_210120.jpg
IMG_20200109_210138.jpg
Awatar użytkownika
Sejbek88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 29
Rejestracja: 30 gru 2019, 18:04
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: RepRap
x 1

Re: Jaki układ mechaniki wybrać?

Post autor: Sejbek88 »

Moim zdaniem najlepszym rozwiazaniem jest kinematyka w której drukowany detal jest nieruchomy.
Stół nieruchomy, na stałe połączony z ramą, na której jeździ oś Y po której to jeździ oś X. Po osi X jeździ oś Z - jest to układ z szybkich ploterów czy laserów.
Zastosowanie prowadnic HIWIN pozwoli na zastosowanie takiej kinematyki - przy zwykłych wałkach suma luzów na osi Z była by fatalna.
Każdy ruch drukowanego detalu wprowadza go w drgania, przy szybkich wydrukach efekt jest przewidywalny. Nawet kiedy jeździ tylko oś Z, kiedy jest opcja Z hope również wprowadzamy drgania.

Budująć w swoją drukarkę (chciałem zrobić lepszego prusa) z zastosowaniem elementów z lasera i szczątkowego frezowania, wałki 12, łożyska na karetkę mieszane (2x chinczyk + 2x rexroth) też poszedłem w dużą sztywność i dokładność elementów.
Efekt - moja drukarka lepiej trzyma wymiary wydruków jak oryginał PRUSA, natomiast jakość wydruków dużo gorsza...
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Jaki układ mechaniki wybrać?

Post autor: FlameRunner »

CoreXY nie jest zły.
CoreXY jest zły jak jest byle jak zrobiony, tak jak w X5SA.
Dobrze zrobiona drukarka CoreXY będzie dobra.

CoreXY ma dwa długie paski, ale nie przekasza.
H-Bot ma tylko jeden długi pasek, ale przekasza.
Można zrobić mechanikę jak w drukarkach Ultimaker, ale to z kolei jest dużo części.
Można zrobić mechanikę jak w drukarkach Makerbot Replicator, paski są krótkie i nic nie przekasza, ale wtedy większa masa jeździ (silnik X cały czas jeździ z belką X; we wszystkich pozostałych rozwiązaniach silniki X i Y są stacjonarne).

Co byś nie wybrał, to będzie dobrze, byle byś zrobił dobrze. ;)
Nawet jak kupisz drugą X5SA i popoprawiasz, to może być nieźle.
JGFTW, epon, Jakub, dragonn
miecio1ron
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 33
Rejestracja: 25 wrz 2019, 00:52
Drukarka: witbox
x 5

Re: Jaki układ mechaniki wybrać?

Post autor: miecio1ron »

Dziękuję Panowie. Decyzja podjęta. Będzie modyfikowana drukarka Tronxy x5sa.Modyfikacja będzie dotyczyła :

Dwa wózki mgn12g z prowadnicami 450mm oraz wózek mgn09g z prowadnicą 450mm wszystko hiwin. Koła zębate z aliexpress od mellow store i do tego pasek Gates GT2. Rysuje powoli mocowania silników, zębatek i prowadnicy do wózków. Te wszystkie elementy będą wykonane z aluminium.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Jaki układ mechaniki wybrać?

Post autor: FlameRunner »

Jakby pasowało też do X5S, to może będę zainteresowany jednym kompletem części aluminiowych.
miecio1ron
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 33
Rejestracja: 25 wrz 2019, 00:52
Drukarka: witbox
x 5

Re: Jaki układ mechaniki wybrać?

Post autor: miecio1ron »

X5s to to samo tylko bez autopoziomowania, więc jak się zdecydujesz to daj znać
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Jaki układ mechaniki wybrać?

Post autor: FlameRunner »

Daj znać jak będziesz miał projekt i wycenę.

Wózki na pewno MGN..G? Nie H?
miecio1ron
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 33
Rejestracja: 25 wrz 2019, 00:52
Drukarka: witbox
x 5

Re: Jaki układ mechaniki wybrać?

Post autor: miecio1ron »

Masz rację. Są dwa rodzaje, ja bym proponował te lżejsze. W Corexy nie ma dużych momentów jedynie karetka na głowicy może być narażona na koszenie
Załączniki
Katalog szyn hiwin
Katalog szyn hiwin
Katalog hiwin
Katalog hiwin
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Jaki układ mechaniki wybrać?

Post autor: FlameRunner »

A może wszędzie wózki H i wszędzie szyny 12 mm? Przy niecałych 40 cm szyny na X różnica masy między szyną 9 mm a 12 mm to niecałe 100 gramów.
Holgin
Postów w temacie: 3
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Jaki układ mechaniki wybrać?

Post autor: Holgin »

Będę testować wózki C, chińskie MGN12, dam znać czy są problemy, tylko nie wiem dokładnie kiedy ;)
100 gram to całkiem spoko - a ten słynny Voron jest zrobiony na 9mm właśnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”