Sprzęgło sztywne, elastyczne, jakie ?

Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1115
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 228

Sprzęgło sztywne, elastyczne, jakie ?

Post autor: kapi »

ostatnimi czasy pojawia się dużo tematów dot. połączenia szpilki trapezowej TR x z osią silnika.
najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie silnika z zintegrowaną osią, jak np. :
silnik_1.jpg
wymaga to dokładnego ustawienia silnika

innym rozwiązaniem jest zastosowanie sprzęgieł łączących silnik z szpilką trapezową ( trapezówką )
sprzęgła są różne : stałe, rozłączne, gdzie można wyróżnić : np. elastyczne (podatne)

w przypadku drukarek 3D najczęściej stosowane jest sprzęgło podatne, nierozłączne :
sprzeglo_1.jpg
sprzeglo_1.jpg (9.92 KiB) Przejrzano 6058 razy
ale posiada ono swoją cechę (dla nas wadę ) - podatność sprężystą - można je ścisnąć jak sprężynę.
inną wadą są "robaczki" - wkręty dociskowe - dla nas wada, ale jeśli mamy obrobiony i przygotowany odpowiednio pręt ( trapezówkę) pomagają zabezpieczyć przed obrotem i ew. wysunięciem jej ze sprzęgła. (przez przygotowanie rozumiem wykonanie fazy (powierzchni płaskiej) na powierzchni gwintu - analogicznie jak na czopie silnika krokowego.

niektóre sprzęgła mają 2, lub 3 takie robaczki - po części wynika to z przenoszonego momentu obrotowego. gdyż mały wkręcik nie zawsze da rade przenieść duży moment i zwyczajnie albo uszkadza powierzchnię albo sprzęgło powodując powstanie luzu.

w jednym z tematów na forum w którym zaczęły się przymiarki do porównywania sprzęgieł i ich cech , zostały zestawione ze sobą sprzęgła, o różnych budowach :
rozłączne i nierozłączne. sprzęgło z wkładką elastyczną nie powinno pracować z obciążeniem osiowym gdyż uderzające o siebie elementy stalowe (czasem żeliwne) mogą wprowadzać zakłócenia pracy maszyny.
sprzęgło elastyczne nierozłaczne z kolei nie może pracować z obciążeniem osiowym, gdyż będzie się zachowywać jak sprężyna, a w ostateczności może doprowadzić do awarii i pęknie.

innym , najtańszym rozwiązaniem jest zastosowanie sprzęgła drukowanego, polecanego do naszych zastosowań :
https://www.thingiverse.com/thing:602481
te sprzęgło centruje osie , pozwala na osiowe obciążenie trapezówki, i jest rozłaczne.
jeśli ktoś chce zastosować coś bardziej "kulturalnego technicznie" - może użyć np :
sprzeglo_2.jpg
sprzeglo_2.jpg (8.88 KiB) Przejrzano 6058 razy
wnioski :
każdy eksperymentuje, szuka najlepszego dla siebie i swojej konstrukcji rozwiązania, lecz nikt (!) nie bierze pod uwagę przeznaczenia danej części i jej cech pracy.

Sprzęgła enkoderowe są bardzo delikatne i NIE przenoszą obciążeń osiowych.
sprzeglo_3.jpg
Sprzęgło przenosi MOMENT obrotowy, nie siły osiowe, chyba że jego konstrukcja to umożliwia.
w mojej praktyce w budowie maszyn, nigdy nie używałem sprzęgieł od przenoszenia sił osiowych - w takim przypadku wałek musi być łożyskowany by odciążyć sprzęgło.

ciekaw jestem waszych doświadczeń...
:piwo:
osobiście korzystam z tych narzędzi :

Kod: Zaznacz cały

https://sprzegla.eu/dobor_sprzegiel
na zakończenie - link do strony z ciekawym opisem :

Kod: Zaznacz cały

 http://www.wobit.com.pl/artykul/98/publikacje/sprzegla-elastyczne-klopotliwy-osprzet-czy-niezbedny-element/  

(to nie jest reklama)
dragonn, Abys, carving85, Berg, poharatek, McKee
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
tig33r
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 629
Rejestracja: 15 lip 2017, 16:07
Drukarka: Hypercube Evolution
x 100

Re: Sprzęgło sztywne, elastyczne, jakie ?

Post autor: tig33r »

Do tego podatnego nieodłącznego można pomiędzy wał silnika, a śrubę trapezową wsadzić kulkę metalową.
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: Sprzęgło sztywne, elastyczne, jakie ?

Post autor: olo2000pm »

Interesujące rozważania, Kapi a jaki nacisk musi wystąpić na sprzęgło aby wystąpiły problemy przez ciebie poruszane, chodzi mi konkretnie o sprzęgło klowe ? Czy masz dostęp do testów bo jak sądzę nie są to rozważania teoretyczne?
Ja przymierzam się do wykonania mini testu, drukarką testujacą będzie Maja, a sprzęgła trzy: sztywne, elastyczne i klowe (takie mam do dyspozycji).
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2456
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: Sprzęgło sztywne, elastyczne, jakie ?

Post autor: mcxmcx »

Nacisk dowolny, powodujący ugięcie sprzęgła.

Sprzęgło ma 0.6 do 0.8 mm ugiecia, I o tyle mogą się różnić kolegom warstwy, zależnie od nacisku na os.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
Janek_Porzycz
Postów w temacie: 1
Posty: 743
Rejestracja: 26 wrz 2019, 22:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: K1 Max, Ender 3 V3SE
x 491

Re: Sprzęgło sztywne, elastyczne, jakie ?

Post autor: Janek_Porzycz »

U mnie w osi Z zastosowalem sprzegla elastyczne w sposob jak na zdjeciu. Trapezowka jest osadzona na 2 lozyskach i wyparta z kazdego konca przez takie pierscienie z podkladkami. Moim zdaniem "BETON" ;)
sprzeglo.jpg
TDI-CAD
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2456
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 306

Re: Sprzęgło sztywne, elastyczne, jakie ?

Post autor: mcxmcx »

Łatwiej zrobić dobry efekt na jednym łożysku, jak masz dwa to kazda minimalna krzywizna sruby wychodzi, ale duzo lepsze to niż miękkie sprzęgło bez łożyska oporowego.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1115
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 228

Re: Sprzęgło sztywne, elastyczne, jakie ?

Post autor: kapi »

olo2000pm pisze:Czy masz dostęp do testów bo jak sądzę nie są to rozważania teoretyczne?
W firmie nie stać nas na testy - używamy rozwiązań producenta bo to on ponosi odpowiedzialność za prawidłowy dobór i działanie produktu.
Tu masz instrukcje (przykładową) montażu takiego sprzęgła :
http://sprzegla.eu/data/_uploaded/file/ ... 000000.pdf

W pkt. 6 - są opisane usterki.
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
Awatar użytkownika
olo2000pm
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 1394
Rejestracja: 26 mar 2018, 12:48
x 362

Re: Sprzęgło sztywne, elastyczne, jakie ?

Post autor: olo2000pm »

Kapi, dziękuję
// użytkownik zbanowany permanentnie od dnia 10 10 2020
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 2
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: Sprzęgło sztywne, elastyczne, jakie ?

Post autor: arkomania.pl »

Dołączę się do tematu.
Bicie pochodzące od śruby T8 można dodatkowo minimalizować poprzez zmodyfikowanie mocowania nakrętki T8.
Opisując swoją małą drukarkę "Żuraw Gdański" opisałem w jaki sposób zamocowałem nakrętkę T8 aby
wyeliminować bicie poprzeczne względem śruby.

viewtopic.php?f=51&t=5073&p=86356&hilit=gdansk#p86356


Teraz znalazłem rozwiązanie w wykonaniu mocowania nakrętki T8.
Jest to rysunek poglądowy. Zasada polega na tym, aby mosiężna nakrętka chodziła luźno w uchwycie
w płaszczyźnie poziomej. W pionie nie ma być luzu. W środku można zastosować, np. smar silikonowy.
Nakrętka mosiężna nadal będzie spełniała swoje zadanie podnosząc i opuszczając uchwyt w którym jest zamocowana.
Jednak w poziomie będzie miała luz.

Jest to dokładnie to samo, co zastosowałem w/w drukarce, tylko, że trochę po partyzancku.

Kształt zewnętrzny uchwytu może być dowolny zależnie od naszych potrzeb.
Nie rysowałem gwintu nakrętki T8, bo nie o to chodzi.
Załączniki
T8_cz1.jpg
T8_cz2.jpg
Pozdrawiam Arek G. arkomania
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 1
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Sprzęgło sztywne, elastyczne, jakie ?

Post autor: japim »

arkomania.pl pisze: Teraz znalazłem rozwiązanie w wykonaniu mocowania nakrętki T8.
Jest to rysunek poglądowy. Zasada polega na tym, aby mosiężna nakrętka chodziła luźno w uchwycie
w płaszczyźnie poziomej. W pionie nie ma być luzu. W środku można zastosować, np. smar silikonowy.
Nakrętka mosiężna nadal będzie spełniała swoje zadanie podnosząc i opuszczając uchwyt w którym jest zamocowana.
Jednak w poziomie będzie miała luz.
Pamiętaj aby dodać "cechę" która zapobiegnie obracaniu się nakrętki w tym uchwycie. Inaczej nakrętka będzie się kręcić w obudowie razem ze śrubą i nici z opuszczania i podnoszenia stołu czy tam bramy...
arkomania.pl, Berg
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”