Zmiana stołu z szkła kominkowego na alu plus flex PEI

Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 1
Posty: 1547
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 569

Zmiana stołu z szkła kominkowego na alu plus flex PEI

Post autor: TDI-CAD »

Po kilku zaledwie wydrukach na testowanym specyfiku Hegron, niemodyfikowany ABS rozwalił mi szkło na stole drukarki. Jak ilość ubytków zaczęła znacząco wpływać na jakość wydruków postanowiłem zamienić wszystko na płytę alu plus magnetyczny stół z blaszką sprężynową pokrytą PEI.
Tu trochę o stole ze szkła kominkowego:
Zalety:
- Praktycznie brak odkształceń przy zmianie temperatury pomiędzy 15 a 120C. Normalnie może spokojnie nagrzewać się w kominku nawet do 600C a jego max to 900C :-),
- Z uwagi na strukturę można go bardzo łatwo wiercić, już od 4mm od krawędzi, nie pęka,
- Można pominąć płytę aluminiową i grzałkę np silikonową przykleić bezpośrednio do szkła a owo przykręcić do płyty podstawowej resorując na sprężynach.
- Zbędny jakikolwiek autoleveling.
Wady:to
- Nieduże przewodnictwo ciepła. W obrębie przyklejonej grzałki szkło jest gorące, wystarczy 5mm poza obręb grzanego obszaru, szkło staje się ledwo letnie. Powoduje to, że obszar roboczy zawęża się do obszaru grzanego, wszystko poza nim jest letnie.
- Szkło nie jest kruche, jednak nie ma bardzo małą wytrzymałość na rozciąganie. Wystarczy lekki skurcz materiału dobrze przyklejonego do szyby i wszystko odchodzi razem z częścią szyby.
Tak szyba wygląda po kilku drukach w komorze nie do końca dogrzanej ze względu na małą temperaturę otoczenia (15C). W komorze było 30C

Po takich wyczynach postanowiłem zmienić płytę na bazę aluminiową. Od spodu przyklejona grzałka silikonowa 280W(12V). Na to przyklejam magnetyczną część samoprzylepną stołu. Następnie blacha sprężynowa pokryta PEI. To wszystko produkcji TWO TREES, kupione za ok 80zł 220x220mm. I jest pięknie.
Grzeję stół, próbuje wypoziomować i tu zonk. Jak na stole ze szkłem kominkowym nierówność nie przekracza 0,05mm, co w zupełności nie wpływało na wydruk, to tu 0,35mm to najlepszy wynik.
W takim wypadku przychodzi z odsieczą "manual mesh bed leveling". Nie potrzebujemy w tym przypadku żadnego czujnika. Za czujnik służy kartka papieru A4. Jak to zrobić można zobaczyć na YT na sto rożnych sposobów, nie będę tu się powtarzał.

Tu efekt działania Hegronu:
gate1_szklo_kominkowe.png
A tu jak spora jest krzywizna stołu, bardzo dobrze kompensowana przez wcześniej zapamiętaną krzywizną stołu:

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=2n423AOuc_c
Holgin
Postów w temacie: 2
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Zmiana stołu z szkła kominkowego na alu plus flex PEI

Post autor: Holgin »

Mam identyczną, jest bardzo fajna, ale bez kompensacji krzywizny ani rusz. Jest też sklep ENERGETIC na ali, tam mają trochę grubsze PEI (0.20 vs 0.125mm), ale to co mi przysłali do CoreXY 310x310 było średniej jakości.

Inna sprawa - drukowałem detal ~koło 160mm z ASA, bez grzanej komory i skurcz materiału odkleił na rogach tą blachę stalową od magnesów. W efekcie wydruk zaczął haczyć, potem się przesunęło i wydruk do kosza. Także ta naklejka magnetyczna nie trzyma aż tak mocno.

Podejrzewam, że gdyby mieć magnesy jak w stole od Prusy, byłoby lepiej zarówno jeżeli chodzi o płaskość, jak i o trzymanie blachy.
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Zmiana stołu z szkła kominkowego na alu plus flex PEI

Post autor: Zepco »

A stół na jaką temperaturę ustawiłeś? Bo może jest tak, że jak jest za ciepły to magnesy słabną.
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Holgin
Postów w temacie: 2
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Zmiana stołu z szkła kominkowego na alu plus flex PEI

Post autor: Holgin »

90 stopni, ale teoretycznie magnesy powinny wytrzymać więcej.
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 1
Posty: 704
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Zmiana stołu z szkła kominkowego na alu plus flex PEI

Post autor: japim »

Wlasnie stoję przed krokiem dodania grzania do drukarki - otwarta, kartezjańska z jeżdżącym stołem. Chwilowo założone zwykłe lustro 30x30. Chciałem wziąć płytę alu 2mm i do niej dokleić grzałkę silikonową 500W 230V i na to mocować obecne szkło/lustro. Mam absolutnie pozytywne doświadczenia ze szkłem podlewanym Hegronem i nie chcę tego zmieniać - po prostu nie widzę sensu. Jedyna wada takiego rozwiązania to masa. Ale obawiam się, że aby zastosować płytę stalową z PEI i magnesami to płyta alu musi być dużo grubsza aby zachować pozory sztywności = dużo cięższa konfiguracja nawet po wyeliminowaniu szkła.
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”