Stół trochę inny niż wszystkie

Dragonick
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 40
Rejestracja: 28 sie 2017, 21:48

Re: Stół trochę inny niż wszystkie

Post autor: Dragonick »

rafaljot pisze:
japim pisze:Grzejac szklo tylko przewodem grzejnym bedzie tworzyc gorace i chlodniejsze obszary - chyba ze bedzie bardzo gesto
Bo to jest przepis na cięcie szkła drutem oporowym :D

https://youtu.be/CC4CWx2U2zA?t=138

EDIT: przepraszam. lustra :D Mina gościa w lustrze - bezcenna.
Ale wszystkie maty chinskie też są w sumie na takiej samej zasadzie robione tylko wychodzą drożej niż sam taki przewód :/ noi teraz trochę dłużej się czeka na wysyłki z chin :(
Holgin
Postów w temacie: 1
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Stół trochę inny niż wszystkie

Post autor: Holgin »

Taka mata silikonowa to trochę więcej niż tylko kawałek poskręcanego drutu między dwa kawałki silikonu. Nie radzę bawić się samemu w robienie takiej grzałki na 230V, nie mówiąc juz o tym że taki stół bez aluminiowego rozpraszacza ciepła będzie działać bardzo słabo. Ten pomysł nie ma za bardzo zalet ani sensu.

Jeżeli nie masz pomysłu na to "jak zrobić żeby było bezpiecznie" ani "jak sterować z płyty głównej" to nie zabieraj się za robienie samemu czegokolwiek podłączonego do 230V bo albo coś spalisz albo zrobisz sobie/komuś krzywdę.
Berg, dragonn
Dragonick
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 40
Rejestracja: 28 sie 2017, 21:48

Re: Stół trochę inny niż wszystkie

Post autor: Dragonick »

Czyli do takiej maty skoro: https://pl.aliexpress.com/item/32994510253.html ma termistor to tylko przekaźnik półprzewodnikowy i tyle ?
Dragonick
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 40
Rejestracja: 28 sie 2017, 21:48

Re: Stół trochę inny niż wszystkie

Post autor: Dragonick »

Holgin pisze:Taka mata silikonowa to trochę więcej niż tylko kawałek poskręcanego drutu między dwa kawałki silikonu. Nie radzę bawić się samemu w robienie takiej grzałki na 230V, nie mówiąc juz o tym że taki stół bez aluminiowego rozpraszacza ciepła będzie działać bardzo słabo. Ten pomysł nie ma za bardzo zalet ani sensu.

Jeżeli nie masz pomysłu na to "jak zrobić żeby było bezpiecznie" ani "jak sterować z płyty głównej" to nie zabieraj się za robienie samemu czegokolwiek podłączonego do 230V bo albo coś spalisz albo zrobisz sobie/komuś krzywdę.
Udało mi się znaleźć ciekawy projekt z drutu oporowego i pewnie się go podejmę ale dopiero przy nastepnym projekcie bo ten potrzebuję szybciej zamknąć
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2665

Re: Stół trochę inny niż wszystkie

Post autor: Berg »

silikon jest dobrym przewodnikiem ciepła korek dobrym izolatorem. Silikon szybko odbiera ciepło od druta i przekazuje dalej. Dlatego drut w macie silikonowej to dobre rozwiązanie , w korku - to pomyłka.

Odpuść takie zabawy z drutem oporowym, jeśli nie masz z tym doświadczenia. Ciekawe, czy masz zgrzewarkę do drutu. Bo podpowiem - nie należy go lutować.

PS: dawno, dawno. W czasach, których nikt nie pamięta akwaryści robili grzałki z solanki. No i gdyby nie to, że taka solanka może się zagotować i rozwalić stół, to sklejone dwie szyby silikonem akwarystycznym z odpowiednio dobranym kanałem, tak by otrzymać właściwą rezystancję miał by szansę działać :D. Do PLA teoretycznie dało by się to tak zrobić, tak dobrać moc, by przy grzaniu na maxa stół nie osiągał większej temp, niż np 75'C . To mogło by nawet być bezpieczne.
Musiał bym jeszcze odgrzebać, z jakiego metalu robiło się elektrody.
To by był prawdziwie cebulowy stół albo nawet cebulasty.

W akwariach woda bardzo dobrze odbierała ciepło z takie solnej grzałki dlatego o ile nie działała na sucho, to raczej nie było szans na zagotowanie.
Dragonick
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 40
Rejestracja: 28 sie 2017, 21:48

Re: Stół trochę inny niż wszystkie

Post autor: Dragonick »

rafaljot pisze:silikon jest dobrym przewodnikiem ciepła korek dobrym izolatorem. Silikon szybko odbiera ciepło od druta i przekazuje dalej. Dlatego drut w macie silikonowej to dobre rozwiązanie , w korku - to pomyłka.

Odpuść takie zabawy z drutem oporowym, jeśli nie masz z tym doświadczenia. Ciekawe, czy masz zgrzewarkę do drutu. Bo podpowiem - nie należy go lutować.

PS: dawno, dawno. W czasach, których nikt nie pamięta akwaryści robili grzałki z solanki. No i gdyby nie to, że taka solanka może się zagotować i rozwalić stół, to sklejone dwie szyby silikonem akwarystycznym z odpowiednio dobranym kanałem, tak by otrzymać właściwą rezystancję miał by szansę działać :D. Do PLA teoretycznie dało by się to tak zrobić, tak dobrać moc, by przy grzaniu na maxa stół nie osiągał większej temp, niż np 75'C . To mogło by nawet być bezpieczne.
Musiał bym jeszcze odgrzebać, z jakiego metalu robiło się elektrody.
To by był prawdziwie cebulowy stół albo nawet cebulasty.

W akwariach woda bardzo dobrze odbierała ciepło z takie solnej grzałki dlatego o ile nie działała na sucho, to raczej nie było szans na zagotowanie.
Czyli do takiej maty użyje tylko SSR-40DA przekaźnik półprzewodnikowy i tyle ? czy jeszcze coś potrzebuje ?

Przy chwili czasu chciałem jeszcze poeksperymentować z takim czyms https://czesciagd.pl/domax-spirala-600w ... 49068.html mam tego w domu jeszcze w cholere tylko dłuższe i mocniejsze bo chyba 800 W i trzeba by testy porobić ale mogłoby to być najtansze rozwiązanie z budową stołu i tanie.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2665

Re: Stół trochę inny niż wszystkie

Post autor: Berg »

słuchaj. Znamy wszelkie możliwe metody grzania - drutami prostymi, spiralnymi, lampami podczerwieni, pętlą indukcyjną, inne. Wszystko ma swoje zastosowanie w różnych sytuacjach. Na upartego każda z tych metod podgrzeje stół w drukarce 3D. Inżynierowie, z olbrzymim doświadczeniem jednak wymyślili to tak jak w 99% drukarek. Producentom bardzo zależy na obniżeniu kosztów produkcji. Gdyby drut za 6zł robił robotę. To by był stosowany. Nie zrobisz tego inaczej dobrze, nie wymyślaj rzeczy które są wymyślone jeśli nie masz kompletu wiedzy związanej z tematem, bo może się to źle skończyć. Na pewno źle się skończy.

PS: jak sens ma cytowanie całego wcześniejszego posta w wypowiedzi. Zdaje się to jest nawet niezgodne z regulaminem tego forum. Na pewno nie jest ze zdrowym rozsądkiem. Tym samym zdrowym rozsądkiem, który powinien przestrzegać przed robieniem takich rzeczy, jak sugerujesz.
Holgin
Awatar użytkownika
epon
Postów w temacie: 1
Posty: 234
Rejestracja: 20 maja 2018, 20:24
Lokalizacja: Hajnówka
x 48

Re: Stół trochę inny niż wszystkie

Post autor: epon »

Do tej grzałki trzeba jeszcze dać koraliki ceramiczne i jesteś na dobrej drodze do spalenia chaty lub zatańczenia kankana.
H-bot w ciągłej budowie
Awatar użytkownika
szecho
Postów w temacie: 3
Posty: 14
Rejestracja: 27 lis 2018, 10:56
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Trident, Replic 2X
x 4
Kontakt:

Re: Stół trochę inny niż wszystkie

Post autor: szecho »

To może dorzucę coś od siebie i od razu podpytam w temacie stołu.

Jakiś czas temu złożyłem drukarkę ze stolikiem 350x350mm, ponieważ wtedy nie było takiego wyboru silikonowych mat grzewczych (albo o tym nie wiedziałem) użyłem właśnie drutu grzewczego który był przyklejony taśmą kaptonową do blachy alu a na górze szkło. Niby proste i powinno działać bez problemów, ale... w miejscu gdzie drut (nawet delikatnie) odstawał od blachy alu (co nie było trudne bo wszystko się rozszerza i pracuje) nagrzewał się duużo bardziej co powodowało przegrzewanie taśmy kaptonowej... Jeśli dasz korek itp itd to też będzie Ci się to bardzo nagrzewało i miejscami przegrzewało, co będzie dosyć niebezpieczne.
U mnie ze względu na za dużo zajmowanego miejsca ;) ta drukarka trafiła na kilka lat do piwnicy i używam głównie Replicatora 2x, który ma aluminiowy stolik z naklejonym kaptonem. Muszę przyznać, że używam jej od 2015 i to rozwiązanie sprawdza się bdb. Za dużo na tej drukarce którą złożyłem (ze szklanym stolikiem) nie drukowałem bo jak tylko mi się mieściło to puszczałem na R ;).
Ostatnio właśnie wyciągnąłem tą drukarkę aby ją odświeżyć i ponownie uruchomić i właśnie pierwsze co będę w niej zmieniał to stolik. Naprawdę przy obecnej dostępności tych mat grzejnych i ich cenach nie ma sensu kombinować i eksperymentować. Kupujesz naklejasz i masz spokój.

I właśnie przy okazji, mam pytanie o wykonanie stolika +- 350x350. Czy zawracać sobie głowę z blachą alu, planowaniem jej i na to naklejaniem kaptonu (ponoć to już prehistoryczne rozwiązanie ;) ). Czy dać (tak jak teraz miałem) blachę alu (3 albo 4mm już nie pamiętam) z naklejoną grzałką i na to szkło (jakiej grubości szkła używacie?)
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2665

Re: Stół trochę inny niż wszystkie

Post autor: Berg »

Nie mam takiego dużego stołu. Ale myślę ze, od gory:
1. Zwykle Szkło 4mm. Jak pęknie to 5mm.kosztuke 10zl, to nie problem
2. Folia ferromagnetyczną 0.4-0.5mm
3. Folia magnetyczna 0.4-05mm
4. Alu 4mm
5. Mata silikonowa 40-50W na jazdy 1dm2
6. Korek
Pjoter
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”