Śruba trapezowa vs. Kulowa

Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2663

Śruba trapezowa vs. Kulowa

Post autor: Berg »

Absolutnie obowiązkowy materiał do oglądnięcia. Świetnie przygotowany materiał, choć moim zdaniem nie wszystkie pomysły mają sens.
(Lepiej było po prostu poszukać śruby kiepskiej jakości ale prostej)


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=mqSQhwqSzvg

Smarowanie śruby mixem Lucas Heavy Duty Oil Stabilizer (co to jest?! ) i oleju silnikowego

https://www.youtube.com/watch?v=mqSQhwqSzvg&t=290
Zrzut ekranu 2021-02-8 o 17.04.56.png
Abys
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Śruba trapezowa vs. Kulowa

Post autor: Cosik »

Może coś w tym stylu https://autochemia.pl/product-pol-1031- ... 300ml.html Bo mieszanka wyglądał na gęstą maź, dlatego zastanawiam się czy tego nie opędzie gęstszy olej do silnika(?)
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Śruba trapezowa vs. Kulowa

Post autor: panWiadr0 »

Typ kupił kulową za... 20$ i zdziwiony że nie nadaje się do użytku XD
Ciekaw jestem co nim kierowało przy decyzji zakupowej? Jeszcze na początku sam zaznacza że śruby kulowe są z natury drogie :unknown:
kapi, Zepco
Awatar użytkownika
Zepco
Postów w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 25 kwie 2017, 22:23
Lokalizacja: Kielce
Drukarka: PRUSA i3 MK2S
x 294

Re: Śruba trapezowa vs. Kulowa

Post autor: Zepco »

Oglądając ten film zastanawiałem się dlaczego w 3DGence dali takie kijowe śruby a mimo to nic nie bije.
Jakby porównał z dobrymi markowymi to by było zupełnie inaczej.
Prusa i3 MK2S
Anet A8 - rozebrana na części...
3DGence One
Holgin
Postów w temacie: 1
Posty: 939
Rejestracja: 06 sty 2019, 18:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Prusa A8
x 479

Re: Śruba trapezowa vs. Kulowa

Post autor: Holgin »

Hm...
Przy okazji swojej drukarki przerobiłem 3 śruby kulowe.
-Pierwsza jest krzywa i widać to gołym okiem, dostałem za nią zwrot kasy, aczkolwiek możliwe, że sam ją wygiąłem w pewnym momencie przez głupotę, bo na samiuśkim początku toczyłem ją (na szybko) po lustrze i stwierdziłem, że jest prosta;
-Drugą uznałem za "trochę krzywą" i zamówiłem następną, tutaj wziąłem 50% zwrotu;
-Z trzecią też miałem małe problemy, ale pracując nad drukarką, w końcu doszedłem w końcu do tego, że tak naprawdę problemem był montaż, a nie śruba.

Syfiaste bywają aluminiowe bloki, do których przykręca się śrubę - jeżeli tak się trafi to podczas montażu wybacza się śrubę. Obecnie na tej trzeciej mam spokojnie +/-5um na całym zakresie - śruba 600mm, zakres ruchu 400mm.

Tak więc na trzy śruby, dwie były OK a co było z pierwszą nigdy się nie dowiemy, bo możliwe, że sam ją uszkodziłem ;)

Świat reprapowców trochę za bardzo się przyzwyczaił do średnio/dość dokładnych elementów drukowanych i składania bez żadnych narzędzi pomiarowo-testowych, a to robi więcej złego niż dobrego w przypadku komponentów "precyzyjnych" jak śruba kulowa. Tutaj po prostu każdy błąd jest wzmacniany, gdzie trapezówka/pasek to po prostu wybaczał.

Jak doszedłem co i jak, dobrze poskładałem, to teraz kilku kilogramowy stół 310x310 może jeździć 70-90mm/s napędzany jednym NEMA17 i po przejechaniu całego dystansu z dużą szybkością nie zgubi więcej jak ~0.1mm.
kapi
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Śruba trapezowa vs. Kulowa

Post autor: tomekr »

Berg pisze:Absolutnie obowiązkowy materiał do oglądnięcia. Świetnie przygotowany materiał, choć moim zdaniem nie wszystkie pomysły mają sens.
(Lepiej było po prostu poszukać śruby kiepskiej jakości ale prostej)
Ciekawy materiał, fajny uchylny stół, tylko czy jest jakiś slicer wykorzystujący takie możliwości, bo frezarkę to rozumiem (ale CAM do takiej obrabiarki to ze 30-50kzł)

Generalnie w małych drukarkach jak np Vertex śruba trapezowa wystarczy, ja u siebie zamontowałem TR5x2 (zamiast 8x1 oryginalnej), jest na tyle elastyczna, że zero problemów z prążkami, a i sprzęgło łączące silnik z śrubą zaciskane nakrętkami stożkowymi, wg mnie, najlepiej centruje śrubę. Smaruje ją 2 kropelkami nowoczesnego oleju silnikowego raz na 2-4 tygodnie i po ponad pół roku używania nie mam problemów jak na filmiku, luz praktycznie się nie zmienił. Co prawda przedrukowałem w tym czasie tylko z 5-7 kg plastiku, a to pewnie standard przy amatorskim używaniu.
Zamówiłem śrubę kulową 1204 obrobioną pod bloki łożyskujące i razem z blokami łożyskującymi na końce śruby, ale to do drukarki 400x400x500 do 450x450x550, zależnie co wyjdzie. Tam bałbym się oprzeć śrubę na łożysku silnika krokowego bo wydruk może ważyć kilka kilogramów, napęd pewnie przez przekładnię na pasku zębatym. Śrubę kulową też mam zamiar zamontować elastycznie w płaszczyźnie XY, żeby niwelować ewentualną nieliniowość śruby. Również z tego powodu prowadnice stołu to 2 sztywne wałki fi20x750mm które będą też elementami konstrukcyjnymi osi Z.
tomekr
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 262
Rejestracja: 05 wrz 2018, 21:17
Drukarka: Vertex 8400
x 52

Re: Śruba trapezowa vs. Kulowa

Post autor: tomekr »

tomekr pisze: ... Śrubę kulową też mam zamiar zamontować elastycznie w płaszczyźnie XY, żeby niwelować ewentualną nieliniowość śruby....
Miałem na myśli Nakrętkę kulową a nie śrubę - echhh taki psikus dyslektyczny.
Awatar użytkownika
malyhenio1
Postów w temacie: 1
Posty: 574
Rejestracja: 30 lip 2016, 14:31
x 28

Re: Śruba trapezowa vs. Kulowa

Post autor: malyhenio1 »

Inne podejście do tego tematu
https://www.youtube.com/watch?v=zI-Fb8uTTKs
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”