Narzędzie do zmiany dyszy

dale
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 191
Rejestracja: 11 lis 2020, 13:23
Drukarka: Prusa i3 MK3S
x 29

Re: Narzędzie do zmiany dyszy

Post autor: dale »

FlameRunner pisze:Ty wymieniasz dyszę w domowej drukarce 3D czy planujesz misję serwisową stacji orbitalnej?
Dowcipniś... :) ostatnio dokładałem ram do kompa. Po cholerę odpinać kable i wyciągać złoma z pod biurka (obudowa big tower chiewteca z customowym chłodzeniem i mocno rozbudowanym wnętrzem). Przecież wystarczy wciągnąć dwie kości i wsadzić nowe...
Tylko nikt nie wziął pod uwagę że wolna wtyczka z chłodzenia otrze się o pin z płyty głównej... Poszła iskra z wyłączonego zasilacza.
Płyta główna i karta grafiki poszły się kochać ze śpiewem na ustach.
Niemożliwe? A jednak.
Od ponad 30 lat majsterkuję, dłubię i poprawiam... nauczyłem się jednego - czasem rutyna, czasem pośpiech a czasem nadmierna pewność siebie sprawia że proste czynności są przyczyną wielu ciekawych fuck'up-ów...
Awatar użytkownika
artusiek
Postów w temacie: 1
Posty: 299
Rejestracja: 29 mar 2017, 22:51
Lokalizacja: Czadrów
Drukarka: PrusMK3s,Fullbear...
x 54

Re: Narzędzie do zmiany dyszy

Post autor: artusiek »

Tu jest wersja "specjalnego klucza" wersja hyperświetlna z dynamometrią obrotową :D
https://www.thingiverse.com/thing:2613057
Dwustronna !
Do tego super klucz ... np. z chin i jest specjalistyczne narządzie .
Artusiek
Prusa MK3s ; FullBear ; Bambu X1 , Hevo ( duża przeróbka)
Maciek11.09
Postów w temacie: 1
Posty: 72
Rejestracja: 30 sie 2020, 01:01
x 11

Re: Narzędzie do zmiany dyszy

Post autor: Maciek11.09 »

Co to jest za drukarka ze misja wymiany dyszy jest obarczona wielkim trudem i potrzebuje specjalistycznych narzędzi?
Awatar użytkownika
sagittario
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 334
Rejestracja: 27 kwie 2018, 11:25
Lokalizacja: Nysa
Drukarka: Anet A8, Inventor
x 133

Re: Narzędzie do zmiany dyszy

Post autor: sagittario »

Parafrazując "klasyka" z pewnego forum o problemach z lagami...
Odkręcaj! K..., odkręcaj! :D
Awatar użytkownika
obrms
Postów w temacie: 2
Posty: 189
Rejestracja: 29 cze 2020, 09:58
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Crapality K1C, KP3S
x 122

Re: Narzędzie do zmiany dyszy

Post autor: obrms »

dale pisze:że proste czynności są przyczyną wielu ciekawych fuck'up-ów...
Najczęstszą przyczyna fuckupów jest dorabianie filozofii do czynności na który nikt normalny nie zwraca uwagi, tylko je po prostu robi. Robienie zagadnienia z odkręcania dyszy jest właśnie świetnym przykładem dorabiania filozofii. Podejrzewam, że 99% osób na forum wymieniało dysze, nawet przez moment nie zastanawiając się czy nie napisać o tym na forum :D
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Narzędzie do zmiany dyszy

Post autor: dziobu »

dale pisze:Niemożliwe? A jednak.
Dlaczego niemożliwe? Uwaliłeś i tyle ;)
dale pisze:Od ponad 30 lat majsterkuję, dłubię i poprawiam
No w tym kontekście rozmowa o specjalistycznym narzędziu do wykręcenia śrubki M6 wygląda dość osobliwie.

Łamaga przedstawiona tu na filmie:
https://www.kickstarter.com/projects/41 ... d-printersto pewnie przykładowy użytkownik "Janusz-dwie-lewe-ręce" uzasadniający dlaczego należy kupić takie oto coś.
Szkoda tylko że łapiąc śliski metal zaraz obok rozgrzanego (!!!) hotendu narobisz sobie tylko bąbli. Poza tym moment z jakim będziesz to dokręcał/odkręcał będzie niewielki i jeszcze zmaleje wraz z kolejnymi oparzeniami :) Przy takim narzędziu i chwycie nie masz absolutnie żadnego wyczucia, a dyszę jednak trzeba wkręcić.

Blok trzymasz kluczem płaskim czy żabką. Jak Ci się nie chce iść po odpowiednie narzędzie to kombinerkami też się da (*1).
Dyszę wykręcasz kluczem płaskim (wtedy spada), rurkowym, nasadkowym, wspomnianą już fajką... Tak, kombinerkami też się da (*1).
(a jak trzeba dyszę wkręcić to wkręcam palcami dopóki da się jej dotykać)
Nie ma tu miejsca na żadną wymyślną filozofię czy specjalistyczne cuda.

(*1)
Tak, mam poharatane bloki i dysze. Nie wypływa to na wydruk.
konradsdev1
Awatar użytkownika
Stanley_B
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 306
Rejestracja: 16 kwie 2020, 00:22
Lokalizacja: UK
Drukarka: Kossel Plus
x 88

Re: Narzędzie do zmiany dyszy

Post autor: Stanley_B »

@dale, a ile razy w życiu wymieniałeś dyszę? Bo ja to robię notorycznie od paru lat, w zależności od wielkości druku. I wielu kolegów też.

Mam chiński płaski klucz do bloku i nasadkowy do dyszy. Nigdy mi się nic nie omsknęło, no chyba że dokręcasz z chęcią ukręcenia.
Przecież blok jest z miękkiego alu i trzeba to robić z wyczuciem, a nie siłą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”