wspólna egzystencja krańcówek Z oraz BLTouch

mazaq1
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 31
Rejestracja: 14 kwie 2021, 18:10

wspólna egzystencja krańcówek Z oraz BLTouch

Post autor: mazaq1 »

Cześć, zaraz będę w swoim Anycubic Mega S instalował 3DToucha. I tak się zastanawiam, bo widzę tu małą ale jednak sprzeczność.
Drukarka ma 2 limit switche na osi Z, 2 silniki i 2 śruby niepołączone mechanicznie, zatem poziomowanie Z jest dla niej kluczowe by nie krzywiło prowadnic osi X. Ale tutaj wchodzi teraz autopoziomowanie stołu, które odbywa się po operacji Home Z.
Gdy okaże się że stół ma jakieś krzywości to faktyczny poziom z=0 będzie czasem nieco wyżej a czasem nieco niżej.
Czy nie grozi to tym, że drukarka będzie obniżała czase m nienaturalnie oś Z uderzając w krańcówke a docelowo męcząć i luzując ją? Co prawda jest tam z 0,5mm luzu jeszcze w dół, może więcej, ale nie jest to super dużo miejsca. I tak trzeba by mieć bardzo dobrze wypoziomowany stół.
Może jest jakiś kodeks dobrych praktyk, że mając 3dtouch trzeba stół wypoziomować z większym marginesem?
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1329
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 709

Re: wspólna egzystencja krańcówek Z oraz BLTouch

Post autor: JGFTW »

Możesz spróbować zostawić krańcówki i tylko dodać:

Kod: Zaznacz cały

// Force the use of the probe for Z-axis homing
#define USE_PROBE_FOR_Z_HOMING
https://github.com/MarlinFirmware/Marli ... ion.h#L904

Wtedy poziomowanie oraz próbkowanie stołu powinno odbywać się poprzez czujnik a krańcówki powinny wciąż działać (musisz to przetestować).
Ewentualnie ustaw te krańcówki u górze (zamiast Zmin to Zmax).

Ja bym jednak korzystał na Twoim miejscu z Z auto align https://marlinfw.org/docs/gcode/G034.html

Kod: Zaznacz cały

/**
 * Z Steppers Auto-Alignment
 * Add the G34 command to align multiple Z steppers using a bed probe.
 */
#define Z_STEPPER_AUTO_ALIGN
https://github.com/MarlinFirmware/Marli ... adv.h#L821

Ta opcja wywołana automatycznie ustawia oś X równolegle w stosunku do stołu.
mazaq1
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 31
Rejestracja: 14 kwie 2021, 18:10

Re: wspólna egzystencja krańcówek Z oraz BLTouch

Post autor: mazaq1 »

jest spoko ogólnie jak się wstępnie ustawi stół ok to ładnie działa. Ale znów zapytam o coś co nie pokrywa się z tematem postu, ale trudno.
3D Touch działa ok, ale po zmianie na Marlina ekstruder się obija. Musiałem ustawić flow na 300% żeby coś się do stołu przykleiło w ogóle.
Ściągam stąd: https://github.com/knutwurst/Marlin-2-0 ... /#download
Próbowałem wersję MEGA_BLT_10_v1.1.9.hex (zwykła z BL Touch) oraz MEGA_S_BLT_10_v1.1.9.hex (BL Touch z Titan exptruder).
Wydaje mi się że mam tego titana (taki z przekładnią) ale nie widzę różnicy między tymi firmware, każde słabo leje. Poziomowanie za to śmiga...
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 1
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: wspólna egzystencja krańcówek Z oraz BLTouch

Post autor: japim »

Ile kroków masz na E? Czy regulowałeś zoffset?
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
mazaq1
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 31
Rejestracja: 14 kwie 2021, 18:10

Re: wspólna egzystencja krańcówek Z oraz BLTouch

Post autor: mazaq1 »

japim pisze:Ile kroków masz na E? Czy regulowałeś zoffset?
kroków nie wiem.. wrzuciłem gotowy hex z softem i nie kompilowałem, Nie wiem nawet czy ta wartość jest w eeprom czy w firmware. Wiem natomiast że każąc wykonać 100mm retrakcji drukarka wykonuje 24mm (+/- błąd pomiaru :)). Co do z offset ustawiłem tylko odległość aktywowanego 3d toucha od dyszy aby zero było zerem bez żadnych marginesów nawet na kartkę papieru
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 617
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 251

Re: wspólna egzystencja krańcówek Z oraz BLTouch

Post autor: Rozarh »

Musisz uwzględnić tych kilka rzeczy w rozumowaniu:
1. Dwie krańcówki na osiach Z dbają o ustawienie prostopadłe osi X ale nie do samego stołu tylko do płaszczyzny jego przesuwu. Czyli bardziej do prowadnic, na których się przemieszcza.
2. Stół poziomujesz śrubami na końcach stołu (4 a czasem 3) do tejże płaszczyzny.
3. BL-Touch może poza wykryciem przechylenia stołu wykryć również nierówność jego powierzchni.

Zatem egzystencja dwóch krańcówek i BL-Touch jest jak najbardziej prawidłowa.
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
mazaq1
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 31
Rejestracja: 14 kwie 2021, 18:10

Re: wspólna egzystencja krańcówek Z oraz BLTouch

Post autor: mazaq1 »

zgadza się, rozwiązanie działa u mnie ok. Faktem jest jednak że dla ekstremalnego przypadku nie dało by się tego pogodzić.
Wyobraźmy sobie stół który ma 2mm wklęsłość na środku. Po wypoziomowaniu osi Z 2 krańcówkami, kompensacja krzywizny stołu nakazywałaby zejść do Z-2 przy drukowaniu na środku. Co wiąże się z wjechaniem w krańcówkę.
Wydawałoby się zatem: to ustaw Z0 na poziomie tego dołka w stole. I to by miało sens, ale.. oś z się zeruje w Anycubicu tak że dysza nie może wyjechać poza obrys stołu - przez konstrukcję drukarki. Dlatego przy zerowaniu wjechała by i wcisnęła stół o 2mm.
Mam nadzieję ze dobrze to wyjaśniłem ;). Oczywiście to taki teoretyczny problem, ale pokazuje że pi razy oko trzeba mieć wszystko wypoziomowane dobrze, a samo poziomowanie stołu to jakieś ułamki milimetra żeby pierwsza warstwa była ok.

W międzyczasie wgrałem inne oprogramowanie i chyba był błąd bo zainstalowałem jedno oczko wyższą wersję (beta) i ekstruder kręci prawidłowo. Za to jak się wyjmie filament z czujnika to stół wali poza skalę w przód chcąc się pewnie odsunąć - ale z tym mogę żyć. Taki urok opensource - zasadniczo wszystko śmiga super ale są rzadkie skuchy..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”