wobble ochrona i wątpliwości

Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 3
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

wobble ochrona i wątpliwości

Post autor: dekas »

Cześć,
Właśnie skończyłem robić jednego "wobbla" (na zdjęciu),
1632861222938.jpg
drugi wobbel się gotuje (klej schnie)

I tak sobie myślę, że pojawi się niedokładność w osi Z.

Bo idea jest taka, że magnesy umieszczone dalej od osi pozwalają się poruszać tylko X-Y,
ale obrotowo nie. A to nie jest prawda.

U mnie magnesy "trzymające" (trzy pary) są na kole o fi 80mm.
Facet w tym filmie https://www.youtube.com/watch?v=mqSQhwqSzvg ma magnesy o wiele bliżej, a śruby ma kulowe, większa średnica.
Moja śruba napędowa jest 8x8.
W projekcie ExEnder magnesy trzymające są na kole o promieniu 60mm (tak mi się wydaje).
Obrót koła magnesów o 1mm oznacza u mnie obrót śruby o 0,1mm - czyli o tyle samo skoczy w pionie.
Cały mechanizm pozwala na przesunięcia rzędu 1mm, a może nawet 1,5 bo takie telepanie śruby jest.
Magnesów nie obchodzi czy się przesuwają XY czy obrotowo.

Są dwa elementy, które mogą ratować ideę wobble-protectora:
a) znacznie mniejsze siły na obrocie niż w kierunkach X,Y (na kulowych z całą pewnością).
b) na osi Z drukarka się rusza kiedy nie drukuje, na nowej warstwie wobbel ma szansę się dociągnąć zanim filament zacznie płynąć

Może jutro to zmontuję, założę zegarek i będę mierzył jak to jeździ góra i dół.

pozdrawiam , Tomek
Awatar użytkownika
sobal
Postów w temacie: 1
Posty: 116
Rejestracja: 09 wrz 2020, 19:35
x 47

Re: wobble ochrona i wątpliwości

Post autor: sobal »

Generalnie ten mod to tylko rozwinięcie jednej z głównych pierwszych rad dotyczących endera 3: nie przykręcać nakrętki śruby trapezowej, tak by nawet jeżeli śruba nie jest osiowa, nakrętka przesuwała się po mocowaniu w osiach x/y. Proste i skuteczne i eliminuje naprężenia generowane przez śrubę. Tutaj po prostu dochodzą kulki, które mają za zadanie zminimalizowanie tarcia. Zastanawiałem się długo nad tym modem, bo mam wszystko na prowadnicach liniowych, więc wpływ nie osiowej śruby Z jest minimalny (ale nadal jest, bo wózki na prowadnicach nadal mają pewien luz "w poprzek"), więc... Sam nie wiem, u mnie wyszły niemal identyczne wyniki przy testach "z" oraz "bez" tego moda. Na granicy percepcji.
Voron 2.4 350^3 | Fysetc Spider v1 | Klipper | Fluidd | Phaetus Dragon HF
Ender 3 Pro | SKR mini E3 2.0 | Klipper | Octoprint | BIQU Phaetus Dragon | BLV Mod | BLT | DirecDrive BMG
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 3
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: wobble ochrona i wątpliwości

Post autor: dekas »

Cześć,
działa to jak na filmiku.
https://youtu.be/QceqDV4DFq0
Rozwiązuje jeden problem, ale tworzy nowy.
Bez tego gadżetu 10/100mm było 10/100.

Oczywiście wobbla można poprawić - dać większe i nowe kulki (ja mam 4mm wyjęte z rowerowego wianuszka).
Mocniejsze i bliżej ustawione magnesy stabilizujące - ja ma wałki fi5, długość 10mm, odstęp ~2,5mm.

Ale chyba lepiej dopieścić osiowości i równoległości.
Wystarczy kilka podkładek z blaszki 0,1mm, i wyfasolkować kilka otworów.
Oczywiście nie odpowiadam sobie na pytanie czemu nie zrobiłem tego wcześniej...

pozdrawiam, Tomek
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2663

Re: wobble ochrona i wątpliwości

Post autor: Berg »

kompletnie nie tędy droga Panowie. Gostek z youtuba stworzył problem po czym go długo dumnie rozwiązywał.
To jest jak zrobić krzywo wylewkę betonową potem przykleić płyty OSB poziomowane na plackach gipsu a na koniec wylać samopoziomującą i nakręcić filmik o tej wspaniałej technice.

Dwa silniki, po obu stronach, prosta zintegrowana śruba trapezowa TR-8-8 (ew 8-4 dla cięższych konstrukcji) ew. zamontowana (ale dobrze) na wale silnika, nakrętki z POM, wszystko starannie zrobione działa prawidłowo, precyzyjnie, niezawodnie latami.
dragonn, dziobu, sobal, dekas
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 3
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: wobble ochrona i wątpliwości

Post autor: dekas »

:good: Rzekłeś!

Ale to jest jak z Koziołkiem Matołkiem: "po szerokim poszedł świecie szukać tego, co jest bardzo blisko..." :D
Berg, dragonn
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”