Równoległy świat - szyn MGN i profili V-slot

Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 4
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Równoległy świat - szyn MGN i profili V-slot

Post autor: dekas »

Cześć
Onegdaj kupiłem od Chińczyków MGN12 coby oś Y w moim Enderze 5 przerobić na "napęd szynowy".
Rzecz wydała się prosta:
Odkręcić rolki, przykręcić szyny, wywiercić dziury w oryginalnych blachach by przytwierdzić je do wózków
szyna1.jpg
szyna1.jpg (214.5 KiB) Przejrzano 3649 razy
tak samo po drugiej stronie
szyna2.jpg
szyna2.jpg (205.54 KiB) Przejrzano 3649 razy
zamocować wcześniej zrobione dynksy (potrzebne bo szyna wymusza wyższe prowadzenie paska).
Zrobiłem też nowe rolki, oryginalne były płaskie, rozgniatały paskom ząbki.
szyna3.jpg
szyna3.jpg (172.09 KiB) Przejrzano 3649 razy
Dynks jest też napinaczem.
szyna4.jpg
szyna4.jpg (175.48 KiB) Przejrzano 3649 razy
Wystarczyło dociągnąć wszystkie śrubki i... okazało się, że nie jeździ... :shout: :shock:
Dwie godziny prób, testów, oglądania i zrozumiałem, że rama drukarki nie jest doskonała...
Odpowiednie belki są równoległe po długości, ale po szerokości już nie...
blaszki.png
blaszki.png (28.83 KiB) Przejrzano 3649 razy
Rolkom to nie przeszkadza. Szynom niestety tak.


Problem rozwiązałem
Mała blaszka alu grubości 1mm pozwoliła na pewną "niekątowość" elementów i po zaciągnięciu śrub wszystko ładnie jeździ.
szyna5.jpg
szyna5.jpg (311.17 KiB) Przejrzano 3649 razy
Zastanawiam się tylko czy po jakimś czasie to się nie wygniecie i przestanie działać...??
Zrobić od nowa z grubszą blaszką zeszlifowaną na kawałek łuku??

Frustrującą ciekawostką okazało się, że kolejność dokręcania śrubek mocujących szynę do V-slota też ma znaczenie.

pozdrawiam, Tomek
bryan
Postów w temacie: 1
Posty: 180
Rejestracja: 28 lis 2019, 23:10
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: MK3S+, MK3S+bear
x 39
Kontakt:

Re: Równoległy świat - szyn MGN i profili V-slot

Post autor: bryan »

To wygląda na krzywo złożoną ramę. Widocznie chińskie małe rączki za bardzo się przy robocie spieszyły. Zamiast dawać blaszki sugerowałbym poprawne złożenie ramy drukarki, by mieć zapewnioną równoległość i prostopadłość profili. Nawet kosztem rozkręcenia drukarki i złożenia jej na nowo.
Prusa MK3S+, MK3S+ Bear 2.1, HEVO in progress
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 4
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Równoległy świat - szyn MGN i profili V-slot

Post autor: dekas »

Gdyby ta maszyna była składana z profili Boscha i one byłyby cięte/wiercone na przykład w Poznaniu, to może warto by było tak zrobić (jakby wcześniej w transporcie i montażu nie były nadwyrężone...).
Przy tej robocie zrozumiałem fenomen rolek. Są po prostu tolerancyjne ;)
panWiadr0, cyfron
Awatar użytkownika
fesou
Postów w temacie: 1
Posty: 227
Rejestracja: 10 wrz 2019, 10:19
Lokalizacja: Kraków i okolice
Drukarka: Ender 5 (upgr)
x 163

Re: Równoległy świat - szyn MGN i profili V-slot

Post autor: fesou »

A próbowałeś poluzować szyne i wstępnie ją ustawić na profilu przesuwając wózek? Wywal połowe śrub - nie potrzebujesz aż tyle - kręć co drugi otwór. Złap końce prowadnicy, potem przesuń wózek blisko środka i dokręć środkoą śrube, potem te pomiędzy. Może będzie lepiej
VORON V2.4 (serial V2.5527) ::enderON 5/Legacy/Trident :: MPCNC printer under constr.
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 4
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Równoległy świat - szyn MGN i profili V-slot

Post autor: dekas »

fesou pisze:A próbowałeś poluzować szyne i wstępnie ją ustawić na profilu przesuwając wózek? Wywal połowe śrub - nie potrzebujesz aż tyle - kręć co drugi otwór. Złap końce prowadnicy, potem przesuń wózek blisko środka i dokręć środkoą śrube, potem te pomiędzy. Może będzie lepiej
Udało się ustawić, ale nie metodą "złap końce", lecz "dołapuj po jednej śrubce". A potem "luzuj i porawiaj". Chyba w ten sposób chińskie okazy niedoskonałości lepiej się do siebie ułożyły.
Żmudna robota, ale cel osiągnięty.
fesou
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 4
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Równoległy świat - szyn MGN i profili V-slot

Post autor: dekas »

Cześć,
zrobione wcześniej "szynowanie" działało źle.
Problem był z kontrolą naciągów pasków.
Oryginale blachy od Endera mocujące X do wózków wymagały takiego luzu pasków, że nie mogłem potem dobrze naciągnąć.
Musiałem zrobić nowe.
Oczywiście robiłem dwa razy bo... diabeł tkwi w szczegółach i precyzji.
Uruchamianie po tym jak wszystko było rozłączone to makabra...
Jakby maszyna robiła na złość, ale już/dopiero działa.
Na osi Y przy 60mm/s echa nie ma :D
całość
całość
napinacz, strzałki pokazują regulację, żółto zaznaczona śrubka, która przesuwa napinacz
napinacz, strzałki pokazują regulację, żółto zaznaczona śrubka, która przesuwa napinacz
mocowanie X do wózka i trzymanie paska
mocowanie X do wózka i trzymanie paska
"szajbka" trzymająca pasek. Miała trzymać się sama, ale musiała dostać śrubkę zabezpieczającą. Widać na zdjęciu z mocowaniem X
"szajbka" trzymająca pasek. Miała trzymać się sama, ale musiała dostać śrubkę zabezpieczającą. Widać na zdjęciu z mocowaniem X
napinacz i rola od fronu
napinacz i rola od fronu
pozdrawiam, Tomek
dziobu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”