Ghosting, nadlane rogi i paski na wydrukach

Kormoran
Postów w temacie: 5
Posty: 93
Rejestracja: 27 gru 2021, 11:23
x 1

Ghosting, nadlane rogi i paski na wydrukach

Post autor: Kormoran »

Dzień dobry,

Od dziewięciu miesięcy posiadam drukarkę Ender 3 V2, która poskładałem zgodnie z różnymi instrukcjami w sieci. Łódka i kostka testowa jak na moją skromną wiedzę były ok i od czasu do czasu coś wydrukowałem. Niestety od pewnego czasu wydruki nie były takie jak wcześniej, więc wydrukowałem ponownie kostkę. Nie mam prawie żadnego doświadczenia (przez te dziewięć miesięcy wydrukowałe zaledwie 1kg filamentu), dlatego proszę Was doświadczonych o pomoc.

Ujawniły się dwa problemy. Niestety kostka posiada nadlane rogi i pojawił się ghosting na osi Y.
Fioletowa kostka, to kostka wykonana po uruchomieniu drukarki, czarne teraz. Na fioletowej widać, że rogi też były trochę nadlane, ale ghostingu nie było.
ghost.jpg
Na osi X ghostingu nie ma:
x.jpg
Po oglądnięciu filmu z kanału "DOMIDREWNO", gdzie mieli ghosting także na Ender 3 v2, przyczyną były źle naciągniete paski.
Sprawdziłem więc skręcenie drukarki (śruby), sprawdziłem przyleganie kół do profili. Zrobiłem testy zaróno na paskach prawie luźnych jak i dość mocno naprężonych, także jednym luźnym a drugim naprężonym i odwrotnie. Efekt zawsze był taki sam jak na zaprezentowanych kostkach. Wniosek by można wysnuć taki, że to nie naprężenie pasków.

Co się zmieniło od czasu wydruku fioletowej kostki:
- dołożyłem BlTouch,
- nowy firmware (do BlTouch),
- oczywiście kręciłem naprężaniem pasów, ale jak pisałem wyżej, to raczej nie to.

Pozostałe elementy jak poprzednio. Drukarka stockowa - dołożyłem tylko ten BlTouch. Slicer Cura też ciągle w tej samej wersji, nie robiłem upgrade. W slicerze nie grzebałem w ustawieniach poza grubością warstwy, ilością warstw na ściankach, infill, supporty - generalnie klasyka. Drukarka stoi ciągle w tym samym miejscu, nigdzie jej nie przenosiłem.

Możecie podpowiedzieć jak najlepiej ugryźć ten temat? Jakaś porada jak zlikwidować te nadlane rogi i jak ugryźć ghosting?


Przy okazji: nie wiecie dlaczego na wydrukach robią się czasami takie paski/falki? Widać to na bocznej warstwie kostki a na detalu wyszło nawet wyjątkowo sporo. Kostki mają linie w tych samych miejscach, ale detale robiłem trzy (prowadnica filamentu) i na jednym jeden wąski paseczek, drugi bez skazy a na trzecim wyszło całkiem sporo.
linie.jpg
Pozdrawiam,
Rafał
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1783
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 756

Re: Ghosting, nadlane rogi i paski na wydrukach

Post autor: Andrzej_W »

U mnie powodem takich skaz jak na ostatnim zdjęciu była źle dobrana retrakcji, brakowało mi materiału jak rozpoczynał następną warstwę.
U ciebie to może być tak zwana szparka.
Sprawdź sobie luzy na rolkach może są za luźne lub za ciasne. Sprawdź czy ci się śruby nie poluzowały od wibracji itp.
Kormoran
Postów w temacie: 5
Posty: 93
Rejestracja: 27 gru 2021, 11:23
x 1

Re: Ghosting, nadlane rogi i paski na wydrukach

Post autor: Kormoran »

No właśnie posprawdzałem luzy, rolki jak szukałem przyczyny ghostingu. (Pytanie, czy zrobiłem to dobrze...) Z retrakcją nie powinno to występować o wiele częściej? A generalnie gdy drukuję coś okrągłego/prostokątnego tylko po obwodzie, to retrakcji właściwie nie ma, a te paski i tak się pojawiają. Oczywiście przyglądnę się dokładniej.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1783
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 756

Re: Ghosting, nadlane rogi i paski na wydrukach

Post autor: Andrzej_W »

Dlatego pisałem o szparce że do sprawdzenia bo na kostkach tego nie masz.
Zamiast oglądać DiD o drukarkach popatrzyłbyś na inny kanał bardziej wartościowy bo Jarek z dom i drewno powinien się zając stolarką :DD
Polecam ten kanał https://www.youtube.com/c/TeachingTech
Zrobił stronę kalibracyjna na której sobie możesz wygenerować g-kody do testów i kalibracji https://teachingtechyt.github.io/calibration.html
Może sobie przestawiłeś jakiś parametr np. przyspieszenie ustawiłeś wysoko lub podkręciłeś prędkość.
Czy masz jakiś stary g-kod który poprawnie wychodził?
JGFTW, cyfron, rafly
Grzesinski
Postów w temacie: 1
Posty: 252
Rejestracja: 23 lis 2020, 12:18
x 53

Re: Ghosting, nadlane rogi i paski na wydrukach

Post autor: Grzesinski »

Ghosting możesz minimalizować poprzez kalibrację acceleration and junction deviation.
Nadlane rogi poprzez kalibrację Linear Advance.
W podany powyżej lub inny sposób. Minimalizować, bo to zawsze będzie kompromis.
Kormoran
Postów w temacie: 5
Posty: 93
Rejestracja: 27 gru 2021, 11:23
x 1

Re: Ghosting, nadlane rogi i paski na wydrukach

Post autor: Kormoran »

Andrzej_W pisze:Zrobił stronę kalibracyjna na której sobie możesz wygenerować g-kody do testów i kalibracji https://teachingtechyt.github.io/calibration.html

Może sobie przestawiłeś jakiś parametr np. przyspieszenie ustawiłeś wysoko lub podkręciłeś prędkość.
Czy masz jakiś stary g-kod który poprawnie wychodził?
No właśnie nie, wszystkie opcje Acceleration nawet nie mam włączone (Cura), sprawdziłem teraz - są na 500mm/s2. Nie włażę tam, bo ja cienki bolek jestem. :D Speed też mam ciągle 50mm/s.

Pobrałem gcode z tej strony, tylko widzę, to jakaś wyższa szkoła jazdy, bo trzeba jakieś serwery wydruków instalować aby go wydrukować po RS232. Nie da się go z karty SD? ;)
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1783
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 756

Re: Ghosting, nadlane rogi i paski na wydrukach

Post autor: Andrzej_W »

Kormoran pisze: Pobrałem gcode z tej strony, tylko widzę, to jakaś wyższa szkoła jazdy, bo trzeba jakieś serwery wydruków instalować aby go wydrukować po RS232. Nie da się go z karty SD? ;)
Spróbuj poszukać na stronie tego :D
Download.jpg
Kormoran
Postów w temacie: 5
Posty: 93
Rejestracja: 27 gru 2021, 11:23
x 1

Re: Ghosting, nadlane rogi i paski na wydrukach

Post autor: Kormoran »

To znalazłem ;) :D :D, tylko po grzyba na stronie jest poniższe?

Tools:
Terminal software such as Pronterface or Octoprint.

Czyli rozumiem, mogę spokojnie wgrać na SD i polecieć z drukarki?
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 4
Posty: 1783
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 756

Re: Ghosting, nadlane rogi i paski na wydrukach

Post autor: Andrzej_W »

Tak
Kormoran
Postów w temacie: 5
Posty: 93
Rejestracja: 27 gru 2021, 11:23
x 1

Re: Ghosting, nadlane rogi i paski na wydrukach

Post autor: Kormoran »

Rozumiem, że powiniennem jakoś obrócić wydruk przeciwnie do wskazówek zegara? Jakiś kod dopisać notatnikiem?
accel_kalibr1.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”