Smarowanie wałków, łożysk liniowych, kulkowych itd

Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Smarowanie wałków, łożysk liniowych, kulkowych itd

Post autor: Berg »

Nie byłem zadowolony z gładkości ruchów tulejek z brązu na wałkach. Używałem jakiegoś oleju z Decathlonu do łańcucha w rowerze, bo był pod ręką, miał wygodną końcówkę i sądziłem, że olej jak olej..

Na forum Ultimakera natknąłem się na informację by używać oliwy do maszyn do szycia i zdecydowanie nie używać WD40 , że akurat mam niedaleko dobry sklep z maszynami (uwaga reklama: Woźniak M-Szwalnicze ), to podjechałem. W zasadzie poza maszynami był jeden produkt - olej, jednego producenta (uwaga reklama: spirit2 Strima Swadzim).

No i powiem tak, zdjąłem paski by lepiej czuć, ruszam i jest mega różnica w porównaniu z olejem do łańcucha. Nie wiem co to jest ten "olej wazelinowy" nie jest opisany nawet w poniższym linku, gdzie fajnie to opracowali. A skoro tak, to może coś innego zadziała jeszcze wyraźnie lepiej.

linki:
http://reprap.org/wiki/Lubrication
https://ultimaker.com/en/resources/150- ... -the-axles
Załączniki
20170523_161635.jpg
Abys
Awatar użytkownika
way
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 137
Rejestracja: 06 paź 2016, 10:57
Lokalizacja: Galicja
Drukarka: Corexy X3D XL - była
x 7

Re: Smarowanie wałków, łożysk liniowych, kulkowych itd

Post autor: way »

Bardziej mnie ciekawi jak długo ten olej zostaje na prowadnicach- ja stosuję olej silikonowy (bo taki mam) i u mnie nie jest tak, że nasmarowałem i zapominam o temacie, co jakiś czas powtarzam smarowanie.
Awatar użytkownika
borek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 73
Rejestracja: 17 lut 2017, 12:14
x 4

Re: Smarowanie wałków, łożysk liniowych, kulkowych itd

Post autor: borek »

Każdy olej będzie lepszy niż wd 40 bo on wypiera wodę ale nie natłuszcza. Ma zawarty w sobie co prawda składnik smarny, ale tu nie ma zastosowania bo bardziej nadaję się do rozruszania zastojałego elementu. Ja delikatnie nakładam towotu z racji też wygłuszenia, lecz opór może być ciut większy niż podany olej.
[youtube]http://youtu.be/QQqidmANf1I[/youtube]

Dlaczego skrypt you tube nie otwiera okienka linku.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Smarowanie wałków, łożysk liniowych, kulkowych itd

Post autor: Berg »

a łożyska LMUU, tu nie ma co się faktycznie doktoryzować towot, czy masło :D. Kłopoty zaczynają się przy ślizgowych i głównie o tym pisałem.
Awatar użytkownika
xyzyx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 319
Rejestracja: 02 sie 2017, 06:22
Lokalizacja: Płock
Drukarka: HCX2
x 65

Re: Smarowanie wałków, łożysk liniowych, kulkowych itd

Post autor: xyzyx »

Do smarowania łożysk ślizgowych w szczególności z tworzyw nie nadają się smary/oleje bez dodatków anti-stick-slip. Olej wazelinowy i inne temu podobne rozwiązania są chyba najgorsze z tego co testowałem. Drgania cierne (tzw. stick-slip) powodują taki podobny do ghostingu efekt na wydruku, co ciekawe im niższa prędkość tym gorzej :D
Awatar użytkownika
Cosik
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 907
Rejestracja: 09 gru 2017, 10:12
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: HEVO DC, Mikrus
x 281
Kontakt:

Re: Smarowanie wałków, łożysk liniowych, kulkowych itd

Post autor: Cosik »

Skoro kolega odgrzebał ten temat, to moim zdaniem do łożysk z tworzyw sztucznych powinien dobrze zadziałać smar teflonowy. Daje on powierzchnię nie przylegającą a ślizgającą się po danej powierzchni, podobnie jak to jest na patelniach non stick :D
Wolność wariacie w swoim warsztacie...
HEVO DC - wciąż wiele pomysłów na usprawnienia :D
Mikrus - moje szaleństwo -> viewtopic.php?f=10&t=6880
Moje projekty 3D

https://discord.gg/cBYzhm2 -> RepRapy PL
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1115
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 227

Re: Smarowanie wałków, łożysk liniowych, kulkowych itd

Post autor: kapi »

wyjaśnienie zjawiska opisanego powyżej : >KLIK< - czym jest i jak zapobiegać.

i jeszcze materiał PDF od producenta środków smarnych
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
Awatar użytkownika
xyzyx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 319
Rejestracja: 02 sie 2017, 06:22
Lokalizacja: Płock
Drukarka: HCX2
x 65

Re: Smarowanie wałków, łożysk liniowych, kulkowych itd

Post autor: xyzyx »

Cosik pisze:Skoro kolega odgrzebał ten temat, to moim zdaniem do łożysk z tworzyw sztucznych powinien dobrze zadziałać smar teflonowy. Daje on powierzchnię nie przylegającą a ślizgającą się po danej powierzchni, podobnie jak to jest na patelniach non stick :D
Testowałem już różne smarowidła również ten wspominany przez Ciebie, ze zwykłych/popularnych smarowideł najlepsze efekty dawał najzwyklejszy Łt43, ale to też było bez rewelacji jeżeli chodzi o drgania cierne. Trzeba szukać czegoś przeznaczonego konkretnie do niwelacji tego typu drgań.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mechanika”