Root 3 CNC (Adinfo)

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 27
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Root 3 CNC (Adinfo)

Post autor: Adinfo »

maglo18 pisze:Jak nie będzie chciało wejść to spróbuj podgrzać te zębatki przed założeniem jak rozwiercisz.
Obawiam się raczej zbyt dużego rozwiertu, dlatego wolę mniej zebrać na początku, a potem poprawić w razie czego.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 27
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Root 3 CNC (Adinfo)

Post autor: Adinfo »

Dostałem info ze sklepu z Ali tam gdzie zamawiałem adaptery do stepów zewnętrznych, że przesyłka anulowana, szkoda, że dopiero po ponad dwóch tygodniach mnie informują, bo czas ucieka a info przyszło dopiero dzisiaj. Link do tych adapterów co kupiłem https://pl.aliexpress.com/item/32821023876.html
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Mar_io
Postów w temacie: 14
Posty: 63
Rejestracja: 23 mar 2021, 02:48
x 2

Re: Root 3 CNC (Adinfo)

Post autor: Mar_io »

Witam,

Odświeżę troszkę temat, nie ukrywam że od jakiegoś czasu przyglądam się projektowi cnc Root. Pierwotnie zamierzałem zrobić Root 4 jednak przy polu roboczym jakie potrzebuje (1000x500mm) wydaje mi się że jest to przerost formy nad treścią. Jest to chyba najnowszy wątek (najświeższy) także postanowiłem tutaj napisać i zadać kilka pytań dla autora/autorów:

1) czy przy profilach stalowych 25x25x3 nie warto by było ich zalać chociażby betonem z jakimś dodatkiem czy to pręta stalowego, rury czy czegokolwiek chodzi o poprawę sztywności. Z drugiej strony ja mam takie profile na półce i przy tych długościach nie widzę aby miały tendencję do wyginania,
2) silniki nema 23 jest ich sporo w używce (kupiłem ostatnio nowy i miał bicie na osi także zastanawiam się czy nie pójść w używane) czy faktycznie trzeba stosować z momentem/siłą jaką podaje producent? tego typu jest ich mało ogólnie dostępnych,
3) chcę zbudować wersję od razu na śrubach, czy po jakimś czasie użytkowania zmienilibyście coś wg projektu?
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 27
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Root 3 CNC (Adinfo)

Post autor: Adinfo »

Mar_io pisze: 21 lut 2023, 13:54...postanowiłem tutaj napisać i zadać kilka pytań dla autora/autorów
Ad.1 - Zalane profile np. betonem jak najbardziej - szczególnie w Y (one są na stałe i nie obciążają niczego a są przez to sztywniejsze), dla X jednak bym np. tak jak @Berg wbił rurkę okrągłą w profil kwadratowy uzyskał podobny efekt do zalania betonem przy bardzo niskiej wadze.

Ad.2 - Silniki Nema 23 - kupiłem jeszcze w dobrej cenie zestaw takich silników, potem były mocniejsze droższe ale znowu cena skoczyła i dokupiłem trochę używanych na zaś. Tego jest sporo - natomiast jeszcze nie skończyłem budować maszyny, więc o samym doborze silników inni by się musieli wypowiedzieć (co się bardziej znają) - jak jest faktycznie z parametrami. Bo w grę wchodzi też np. jeden duży silnik i połączenie obu stron maszyny - aby razem się przesuwały - lepsze to niż dwa osobne - bezpieczniejsze w razie awarii/usterki.

Ad.3 - Wersja na śrubach - jak najbardziej - do twardego drewna lub od biedy w metalu coś chciał robić to wersja na paski odpada (moim zdaniem), natomiast można w miarę rozsądnej cenie dostać śruby kulowe - takie nieobrobione. Jak by mieć znajomego co by "końce" dostosował/obrobił do danych łożysk było by całkiem korzystnie cenowo - takie 500mm-1000mm. Widziałem w rozsądnych cenach w zeszłym roku jeszcze śruby kulowe.

Jednak z powodu trwających prac (idzie to powoli z powodu innych obowiązków i roboty) nie ruszyłem do przodu ze składaniem maszyny. Może inni coś dodają od siebie sensownego co by pomogło w optymalnym doborze rozwiązań i materiałów do lepszej wersji Root CNC.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Mar_io
Postów w temacie: 14
Posty: 63
Rejestracja: 23 mar 2021, 02:48
x 2

Re: Root 3 CNC (Adinfo)

Post autor: Mar_io »

Dziękuję za odpowiedź.

Gdzie widziałeś te śruby kulowe? akurat ta się składa że mam tokarkę...może to dobra opcja
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 27
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Root 3 CNC (Adinfo)

Post autor: Adinfo »

Mar_io pisze: 21 lut 2023, 16:16Gdzie widziałeś te śruby kulowe? akurat ta się składa że mam tokarkę...może to dobra opcja
Sprawdzę gdzie to widziałem. To może nie być proste w jednej kwestii z frezowaniem - podobnie jak pręty liniowe to śruby kulowe są utwardzane specjalnie, więc jeżeli ktoś wie co robi i wie jak to "rozhartować/zahartować" to jest na pewno tańsza opcja bo gotowe śruby na wymiar frezowane pod łożyska są dużo droższe - w PL to już na pewno bardzo.

Tak na szybko to w PL np. w v-slot.pl śruby bez obróbki (tych zakończeń): https://www.v-slot.pl/pl/c/Sruby-kulowe/436
Tylko nie brałem pod uwagę jeszcze jaka średnica była by optymalna - co innego 500mm długie a co innego 1000mm długie
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Mar_io
Postów w temacie: 14
Posty: 63
Rejestracja: 23 mar 2021, 02:48
x 2

Re: Root 3 CNC (Adinfo)

Post autor: Mar_io »

A co myślisz o zastosowaniu zwykłych śrub trapezowych? budują na tym ludzie i chyba nie mają z tym większych problemów...

U Ciebie silniki krokowe masz w identycznym napięciu? czy kupowałeś różne?
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 27
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Root 3 CNC (Adinfo)

Post autor: Adinfo »

Mar_io pisze: 21 lut 2023, 17:321) A co myślisz o zastosowaniu zwykłych śrub trapezowych? budują na tym ludzie i chyba nie mają z tym większych problemów...
2) U Ciebie silniki krokowe masz w identycznym napięciu? czy kupowałeś różne?
Ad.1 - Śruby trapezowe raczej spowodują bardzo wolny posuw w osi, w przypadku małej maszyny np. do drapania płytek PCB albo w miękkim materiale powoli jeszcze ujdą. Bo małe maszyny CNC do takich celów na tym są robione - ale też większa długość spowoduje wyginanie - 500mm to raczej za dużo dla takiego zastosowania przy fi 10. To by musiał ktoś ocenić co bardziej zna temat, czy np. taka śruba trapezowa fi 12 była by ok czy jednak fi 16 (nie szukałem nigdy takich "grubych" śrub trapezowych - np. do frezowania w sklejce, płytach meblowych z niezbyt dużą prędkością. Taka fi 12 mogła by przy długości 500mm wystarczyć, tylko mały skok powoduje, że frezowanie będzie trwało dłużej - oczywiście to też jest uzależnione od samych silników. Patrzyłem, ze są dostępne dużo grubsze śruby trapezowe (fi 16-24), nie orientowałem się w cenach jeszcze.

Ad.2 - Co do silników to mam taki zestaw kupiony (szkoda, że tylko jeden brałem jak były za około 365zł dostępne):
https://www.banggood.com/pl/TWO-TREES-U ... 79143.html

Chciałem też kupić taki zestaw jak były za około 865-890zł dostępne (teraz dużo droższe):
https://www.banggood.com/pl/TWO-TREES-7 ... 63973.html

Przy okazji jeszcze kupiłem silniki z ogłoszenia reprapy używane, z czego dwa wydają się dobre do użycia do RootCNC:
- dwa takie - https://www.elfadistrelec.pl/pl/silnik- ... p/30223835
- dwa takie - https://www.google.com/search?q=23LM-C0 ... era&hs=Rru
były jeszcze dwa ale nie pamiętam oznaczeń bo leżą gdzieś w kartonie a zapomniałem gdzie ;p

Może któreś z nich użyję do mojej maszyny.
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
Mar_io
Postów w temacie: 14
Posty: 63
Rejestracja: 23 mar 2021, 02:48
x 2

Re: Root 3 CNC (Adinfo)

Post autor: Mar_io »

Ten zestaw z BG też oglądałem. Może się na niego skusze, musze to przekalkulować. Powiem Ci szczerze że ja się zastanawiać czy robić to na paskach czy na tych śrubach. Chciałbym aby pole robocze było 1000x500mm ale może być równie dobrze mniejsze. Po drugie będę pracować w sklejce najczęściej 1-10mm, balsie, może sporadycznie coś w aluminium. Szybciej we włóknie węglowym. Nie wiem czy nie wystarczą paski. To i tak nie jest maszyna do nie wiadomo jakich zastosowań. Fajnie że jest projekt na te śruby, muszę chyba się z tym przespać.
Awatar użytkownika
Adinfo
Drukarz
Postów w temacie: 27
Posty: 1096
Rejestracja: 15 lis 2018, 12:54
Lokalizacja: śląsk
Drukarka: 2xDelta, MD-16, X1
x 248
Kontakt:

Re: Root 3 CNC (Adinfo)

Post autor: Adinfo »

Mar_io pisze: 21 lut 2023, 18:191. Ten zestaw z BG też oglądałem. Może się na niego skusze, musze to przekalkulować....
2. Czy robić to na paskach czy na tych śrubach.
Ad. 1 - Co do tego zestawu z BG (i tego mniejszego i tego większego) bym się wstrzymał - cena jednak poszybowała, szczególnie ten mniejszy jest już teraz niezbyt opłacalny, za 500zł jeszcze by się dało, ale ponad 600zł to raczej słaby pomysł. Ten droższy z kolei pilnować bo czasami cena spasa o 300zł nawet (jak za długo jest wysoka to czasami opuszczają na tydzień lub dwa).

Ad. 2 - Paski mam dwa rodzaje: 10mm i 15mm (po 10m z obu rodzajów) - https://pl.aliexpress.com/item/902692789.html
Anycubic Delta Linear Plus
Prusa i3 Beer 0% Upgrade viewtopic.php?f=34&t=6395&p=106894#p106887
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”