Frezarka DIY

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 31
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Frezarka DIY

Post autor: animos »

Przyszedł stół krzyżowy:
stolKrzyzowy.jpg
Mocowanie do cnc fi10 z dociskiem m8, ale trzeba też utrzymać łożysko oporowe 10x24.
Spora masa 11.5kg, aby myśleć o mocowaniu tego na czymś słabym.
A jest to najmniejszy stół z tych nie aluminiowych.
Posuw 8cm x 5cm ale da się trochę więcej nawet bo solidny jest i poza zakresem też się utrzyma.
Silnik direct ze sprzęgłem chyba by nie dał rady jak dociśnie się płozy.
Ale to by było najprostsze rozwiązanie - tylko sprzęgło bez pasków i kół pasowych.
Bez docisku chodzi łatwo, ale nie o to chodzi, aby było mało stabilnie.
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 31
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Frezarka DIY

Post autor: animos »

Doszedł wężyk:
wezyk.jpg
Tulejka zaginęła jak na razie, zamówiłem 2-gą może dojdzie z innej firmy i tak na razie zajmuję się wieloma innymi rzeczami.

Mocowanie wrzeciona:
mocowanieWrzecion.jpg
20 - może być w uchwycie wałka fi 20, 43 - standardowy, 52,65,80,100 - w formie obejmy (może być aluminiowa), nanomill i samoróbka M12.
Ciekawe, że frezuje się część na prosto - to łatwiej niż dorobić mocowanie na okrągło.

Dalej przykłady osi z:
osZmocowanie.jpg
Pod, obok lub w osi - jednak tego nie mogę zastosować, bo mam mocowanie wrzeciona w tych miejscach.
Pozostają raczej 4 sztuki synchroniczne obracane jak z nanomill - oś z.
Może zrobię jakieś modele symulacyjne, zanim opracuje ostateczne rozwiązanie.
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 31
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Frezarka DIY

Post autor: animos »

Łożyska o fi zewnętrznym 35:
lozyska35.jpg
Kulkowe w cenie 1.15 - 1.40 zł sztuka, bardzo tanie, fi 10, 15, 17.
Dalej oporowe 17x35 i 20x35, oraz stożkowe 15x35 - chyba najbardziej odpowiednie (4,80/sztuka).
Jeśli nie zakładamy wrzeciona przelotowego (bernardo nanoturn fi 8, samoróka fi 20), to wałki mogą być cieńsze.

Przykład wrzeciona - wewnątrz:
wrzecionoWewnatrz.jpg
Na aukcji jest, że samoróbka, ale wygląda, że pochodzi z jakiejś maszyny.
Mocowanie frezów to też całkiem osobny problem, w tym szybkość wymiany - nie myślę nawet o automatycznej zmianie.
Zakleszczenie z obu stron (nanomill), w tym z tyłu pierścień segera ( nie zakrętka, to tańsze) wymaga mocowania wewnątrz.
Albo podtoczenia na odpowiednie fi.
Nie widzę na razie jakby to miało wyglądać na klejenie (tak wygląda w nanomill) - nie mam możliwości pomierzyć dokładnie grubości ścianek w stylu takim jak grubość lakieru w aucie.
Pozostaje tylko demontaż, ale przy klejeniu to nie zbyt łatwe.
Patrząc na tuleje dostępne na allegro np 35x45 h50 to tylko o 1 cm krótsze od tego w nanomill.
Nie trzeba by nic trudnego robić mechanicznie - tylko wkleić łożyska i nagwintować to - jako zamiennik wrzeciona w nanomill.
A jest to już frezarka nie aluminiowa, mocniejsza, chyba nawet już nie frezarka zegarmistrzowska (choć to dość umowne).
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 31
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Frezarka DIY

Post autor: animos »

A tak to ma wyglądać:
frezarkaMontaz.jpg
Obrót stołu daje możliwość wyminięcia mocowania wrzeciona.
Całość jest masywna nie powinno być problemów.
Zakładam obróbkę do 5 cm grubości - to daje 5-6 cm x 4 podpory typy nóżka do poziomowania maszyny - jednocześnie pracujące w osi z.
Wysokość stołu to 10 cm, jak ruch z m być mniejszy niż 5 cm to trzeba myśleć o podkładkach do cieńszych elementów frezowanych niż 5 cm.
Ruch trochę można regulować wysuwem frezu, ale nie za dużo.

Paski xl są 60xl, to krótsze niż potrzeba, potem rosną co 10, 70, 80, 90 - jest wybór na allegro.
Nie będzie z tym problemu.

To co teraz widać to podłożone pod stół 9 cm.
Trzeba też przemyśleć system łączenia 4 podnośników śrubowych.
Całość zmieściła się na stoliku, ale pewnie będzie on większy trochę - na razie już sporo to waży ponad 20 kg, jeszcze dojdzie silnik 0.75kw z około 10-15 kg, chłodzenie i sterowniki, silniki krokowe - może być to już około 50 kg - przenoszenie przez jedną osobę może być trudne w całości - tylko w elementach.
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 31
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Frezarka DIY

Post autor: animos »

Doszła tulejka er11:
tulejkaEr11.jpg
Już myślałem, że zaginęła i zamówiłem drugą.
Wykonanie jej wskazuje już optycznie, że jest niecentryczna - może mieć bicie.
Zobaczymy kolejny egzemplarz z innej firmy, czy jest to losowe itp.
W każdym razie mocowanie er11 freza jest dość mocne.
Jak sprawdzałem są jeszcze er8, ale droższe od er11 choć mniejsze.
Do sprawdzenia bicia to chyba z prętem fi6 i czujnikiem zegarowym powinno się udać.
Do mojej frezarki bardziej by się przydała er11/m14x1, ale to 5 tulejek i nakrętka około 700 zł, a tu tulejka do 5 zł z wysyłką - dziesięciokrotnie taniej około - kto na tym zarabia, że są różne systemy mocowań.
Takie bezpośrednie mocowanie we wrzecionie jest krótsze niż przez przelotkę m14x1>fi8 - oszczędność 3-5 cm to dużo, jak ma się do obróbki coś większego (grubszego).
Ewentualnie pozostaje przerobienie wrzeciona - całego wałka z m14x1 na coś innego.
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 31
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Frezarka DIY

Post autor: animos »

Mocowanie xl do stołu:
mocowanieDlaStolu.jpg
W stosunku do łożyska 10x24x9 jest 0.5mm luzu.
W pokrętle jest fi24.5 x 8.5mm
Pozostaje mocowanie z fi 10 na 12.75 - tulejka 10x12 z czymś do naklejenia itp.
Do stołu mocowanie nakrętka teowa M8/10 - dostałem wraz z zakupem innego stołu teowego (sam stół bez posuwu).
2 lub 4 sztuki - mocowanie na dalszym fragmencie (nie używanym do cnc).
Pasek xl z wyliczeń za mały 60xl, 70xl około 8mm luzu.
Aby nie kombinować z mocowaniem może dłuższy, tyle, że silnik krokowy niżej to lepiej - mniej przeszkadza przy montaży materiałów - raczej powinien być wyżej, aby ciężar silnika dociskał do paska - tak jak podobnie w siłowniach plenerowych, gdzie ciężar ciała ćwiczącego stanowi obciążnik do ćwiczeń.
Zastosowanie silnika niżej i docisk np. gumką nie był by najbardziej elegancki - trzeba jeszcze popracować nad estetyką, stabilnością tego rozwiązania - jakby cos się nie sprawdziło to można zmienić na coś innego.
Mocowanie i tak będzie tylko przykręcanie do stołu - można zdemontować, zamienić.
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 31
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Frezarka DIY

Post autor: animos »

Doszły paski 70xl:
70xl.jpg
Wygląda na to, że wyliczenia potwierdziły się, jest trochę odstępu między kołami xl.
Około 1 centymetra.
Paski są Optibelt 8mm, ale wygląda na to, że takie same są do szlifierki.
Z pewnością tego asortymentu nie zabraknie - przy tym są one w miarę tanie 6zł/ sztuka.
Ze względu na dostęp do różnych długości pasków jest tu możliwość stosowania tego rodzaju przeniesienia napędu cześciej.
Zwłaszcza, że odseparowujemy silnik (poprzez pasek) od części roboczej - można tu silnik umieścić na, pod, obok itd.
Więcej możliwości niż zastosowanie sprzęgła bezpośredniego.
Jedyny problem, jeśli chcemy użyć dość masywnych kół xl, to sklepy z częściami do maszyn do szycia znikają z rynku - a na allegro słabo to wygląda - pozostaje demontaż z maszyn.
To się w ogóle nie zużywa, jeśli już to same paski.
TDI-CAD
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 31
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Frezarka DIY

Post autor: animos »

toczenie.jpg
Zębatka xl 12 na silniku zainstalowana - z fi 6 na fi 8 metodą rozwiercania co 0,5 mm takie mam wiertła.
Oczywiście w tokarce zamocowane - łatwiej.
Z toczeniem xl 24 problem - nóż częściowo tnie, ale krawędzi nie zrobi, bo część jej ugniata - trochę nawet wypycha materiał.
To żelazo, bo przyciąga opiłki przy obróbce.
Zostaje szukać noża 6x6 do krawędzi.
Zbieranie materiału po 0.1mm za jednym razem - tylko tyle sobie radzi mała tokarka.
8.5 mm - potrzeba 85 przejść noża.
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 31
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Frezarka DIY

Post autor: animos »

rolka.jpg
Wytoczone na nietypowym nożu - chyba to przecinak, łączony z 2 materiałów.
Złamał się, ale nadal toczy, tyle że powierzchnia wychodzi nie gładka.
Są noże 6x6 na qdsrm.com tyle, że 38 sztuk za około 5 zł/sztuka z dostawą.
Ale w takich ilościach (do 8 sztuk 1 typu) wchodzi się w dodatkowe opłaty.
Zestawy po 1 sztuce są ale 8x8 i większe.
Ze stalki można wytoczyć nóż tyle, że szlifierka do tego kosztuje około 3 tysiące.
Noże 6x6 są do nanoturn bernardo i proxxon pd150 (aluminiowe łoże).
Ceny zestawów noży do pd 150 są bardzo wysokie, podobnie do nanoturn (teraz znikły z rynku).
Szukałem noży s06k na płytki, ale są grubsze 7mm, o 1 mm za szerokie.
Trzeba myśleć raczej o wykonaniu imaka 8x8mm do małej tokarki.
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 31
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Frezarka DIY

Post autor: animos »

stolMocowanie.jpg
Wstępnie pasuje, zostaje dorobienie pierścienia mocującego xl 24.
Dalej mocowanie silnika do stołu.
Zamówiłem oryginalne mocowania do nema23 - chyba nie ma lepszego mocowania niż przez tą blachę - założona tylko będzie odwrotnie.
Na 2 osi przyjdzie chyba trochę ja podciąć.

Kupiłem noże 6x6 po 9zł/sztuka - to z giełdy co było, ale chyba nie za bardzo się przydadzą do toczenia wewnątrz.

Mocowanie do stołu krzyżowego nakrętkami teowymi - 4 sztuki - i tak ten kawałek będzie poza zakresem pracy.
Trzeba też zrobić osłonę paska przez opiłkami i rozbryzgami chłodziwa.
Najgorsze, że czasem opiłki się magnetyzują i przylegają do noża i materiału.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”