Frezarka DIY

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
Boston
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 104
Rejestracja: 04 lip 2017, 20:42

Re: Frezarka DIY

Post autor: Boston »

SteFan pisze:Nie wiem czy jest sens się tak bawić lepiej kupić wrzecion:
http://allegro.pl/frezarka-prosta-kress ... 35260.html

a najlepiej kupić:
http://allegro.pl/frezarko-wiertarka-fr ... 75092.html
i przerobić na CNC

Miałem w planach kupić zx7016 i w przyszłosci przerabiać na cnc. Tylko stwierdziłem, że mam za mało miejsca i pierwsze muszę przeprowadzić ekspansję warsztatu ;).

Po pierwsze trzeba poprawić po fabryce i ją usztywnić. Drugi problem to oś Z na pinoli. Unieruchomiona będzie jedynie przez moment trzymający silnika, wątpię żeby to przeszło w stali.
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 31
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Frezarka DIY

Post autor: animos »

SteFan pisze:Nie wiem czy jest sens się tak bawić lepiej kupić wrzecion:
http://allegro.pl/frezarka-prosta-kress ... 35260.html

a najlepiej kupić:
http://allegro.pl/frezarko-wiertarka-fr ... 75092.html
i przerobić na CNC
Kress jest wrzecionem szczotkowym - nie jest niestety zbyt cichy.
Już samo bernardo nanomill 10kg (1,2k allegro) jest frezarką i to nie opartą na aluminium jak proxxon mf70 (aluminiowe prowadnice, nakrętka plastikowa posuwu, cena około 1,3k).
Wiertarka 1,7 k ze stołem krzyżowym to w sumie wiertarka - trochę mało precyzyjne i duża.
Najtańszą opcją frezarki jest KF10, cena około 2,8k minimum - tyle, że i ona nie jest dla mnie idealna, trochę duża, 40kg
Idealna była by dla mnie frezarka zegarmistrzowska, napędzana 150w silnikiem od maszyny do szycia:
frezarka.jpg
Tyle, że cena czegoś takiego to albo 5k, albo 8k na allegro - tyle samo, co większe urządzenia.
Widocznie małe urządzenia są w cenie wyższej niż te dużo większe produkowane masowo.
Te największe są czasem w cenie 1 zł / kg - używane.
Całym problemem mniejszych urządzeń jest niestety aluminium, z którego są produkowane - np. łoże tokarki, uchwyt tokarski, prowadnice frezarki - jak tym frezować stal?
Czy plastikowa nakrętka stołu krzyżowego wytrzyma opory frezu?
Awatar użytkownika
way
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 137
Rejestracja: 06 paź 2016, 10:57
Lokalizacja: Galicja
Drukarka: Corexy X3D XL - była
x 7

Re: Frezarka DIY

Post autor: way »

Bardzo ciekawe podejście do budowy frezarki- trzymam kciuki i obserwuje temat :git:
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 31
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Frezarka DIY

Post autor: animos »

Wyszukałem część frezów:
frezy.jpg
Od lewej: 2mm do grawerowania - z tego co pamiętam był w komplecie w małej ręcznej wiertarko - grawerki.
Dalej 2,3 mm (pewnie na 2,4mm obsadka) - w tym od proxxon mf70 - małe główki, do drobnych detali pewnie.
Dalej 3mm, potem 3,13 (3,175 lub 3,2 to calowa wielkość).
Na końcu 6mm, czoło 6,3 mm już zniszczone, 4 piórowe, służyło do wiercenia.
Poniżej diamentowe - w podobnych rozmiarach wg uchwytu jak proxxon mf70: 1mm, 1.5, 2, 2.4, 3, 3.2.
Nie można się na tym wzorować, bo są to dentystyczne frezy.
Drobne frezy są raczej do mniejszych frezarek.
6mm i 3mm (lub 3,2) będą pasować do większych frezarek.
Tylko 0.8mm (opis elektrostatyczny) na mocowaniu fi 3 to trochę za mało - można to złamać - kiedyś było kupione właśnie ze względu na minimalne fi - ekstremum.
Przydał by się uchwyt 6mm - nie uniwersalny 1-6, tylko na tą wielkość - pewnie lepiej by pracował - na razie szukam czegoś takiego:
6mm.jpg
Tylko nie mogę znaleźć - z tego co na zdjęciu może było by to zaciskane na wałku 8mm, 10 mm.
Uniwersalny uchwyt będzie pewnie rysował uchwyty frezów podobnie jak robi to z wiertłami.
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 31
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Frezarka DIY

Post autor: animos »

Zakupy nowych frezów:
frezyNowe.jpg
Od lewej do drewna - fi 6 mocowanie,
Dalej z ZSRR 2,4 piórowe, do nakiełków, do grawerowania, ceny od około 4zł/ sztuka.
Dalej nasza produkcja 2,4 piórowe - fi 6, 10 zł/sztuka - ostre, dobry produkt, hss.
Na allegro są jeszcze oferty z kobaltem ok 15 zł / sztuka i tytanem ok. 40 zł/ sztuka.
Jest wybór.
Potem fi 8 dwupiórowe - pasują do er11, choć wtedy tulejka jest już bardzo mała (właściwie powinno być do 7mm max).
Spotkałem uchwyt 1-16 mm na b16 masywny, tylko uniwersalny - dokręcany przez bolce - podobnie jak niektóre uchwyty tokarskie.
Jednak był to uchwyt uniwersalny - długość około 20 cm, masa około 2 kg, szczęki 3, chodzące w prowadnicach.
Frezy po 10zł wydają się na tyle mocne, aby się nie zużywały zbyt szybko - wydaje się to dobre rozwiązanie.
Teraz zajmę się chłodzeniem przy frezowaniu, a na razie czekam na nanomill - z nowej partii mają być w tym tygodniu dostarczane (oczekiwanie na dostawę z hurtowni).
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 31
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Frezarka DIY

Post autor: animos »

Właśnie doszła frezarka Bernardo Nanomill.
bernardoNanomill.jpg
Niestety zamiast stołu teowego było mocowanie noża do tokarki - czekam na wymianę.
Jeśli chodzi o posuw z to jest dość mocny - myślę, że może pewnie utrzymać coś cięższego niż stół z tokarki.
Uchwyt wiertarski miał być do fi 6 a jest mocniejszy do fi 8 - pasują te M14x1 od Emca Unimot 3,4 - są tam tez przejściówki z 14x1 na 12x1 i coś calowego, i er16 bezpośrednio na m14x1 i na m12x1.
Może coś będzie z innych maszyn pasowało.
Wał jest przelotowy (też ten sam co tokarka), frezy nie mają ograniczenia w ten sposób swojej długości.
To dobry wybór małej maszyny nie aluminiowej.

Emulgol i pompka chłodziwa zamówione, wężyk idzie z chin (trochę dłużej).
Jutro pewnie więcej postów.

Silnik nanomill trochę jest głośny jak na warunki w bloku - w warsztacie nie miało by to znaczenia, ale tu muszę powalczyć z hałasem.
Szukam silnika 0.75kw na zamianę z falownikiem.
Z chłodzeniem wodnym raczej nie znajdę - może sprawdzę na YouTube jak taka moc hałasuje.
I tak będzie pompka chłodziwa będzie pracować i wiatrak chłodzenia, tyle, że i tak to wszystko dużo mniej hałasuje niż sam silnik maszyny - chłodzenie wodne powinno zredukować odgłosy samego skrawania.
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 31
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Frezarka DIY

Post autor: animos »

Doszła pompa chłodziwa:
wikamPc40.jpg
To trochę pewnie nowsza wersja.
Zamiast aluminum z każdej strony jest tylko z przodu.
Wylot też nie do góry (było by lepiej) ale z przodu.
Tele, że można wkręcić kolanko.
Nie wiem dlaczego producent podaje stare zdjęcie, a nie nowe.
Może niektórym wydawać by się mogło, że aluminium jest lepsze niż plastik.
To pewnie cele marketingowe, ale lepiej by było zmienić zdjęcie na aktualne.
Plastik jest mocny, woda z emulgolem itp., nawet lepiej traktuje plastik niż metal.
Króciec też można wymienić na pełny, aby zaginanie w górę ( łatwiej niż uszczelnianie z boku zbiornika) nie powodowało zagięcia.

Wrzeciono z nanaoturn (nanomill jest na gwarancji) - powinno być takie same:
wrzecionNanomill.jpg
Dwa łożyska 6003RS 17x35x10 wklejone w fi35/48.
Mocowania 2x M4 i 2x M5 - i to całe ma utrzymać.
Wynika, że nie powinno pracować poosiowo z takim łożyskami - czyli wiercić wiertarką, potem poszerzać, ale nie po osiowo frezarką.
Chyba, że łożyska mają trochę też możliwości pracy osiowej
Smarować to można przez otwory m4 i m5 strzykawką z zagiętą igłą.
Oryginalnie (po 5 latach - nie wiele pracowała) są stukania kulek przy obrocie.
To trochę hałasuje.
Zrobione z wałka fi 17 z pierścieniem m15 może (nawierty 2x fi5) i dalej m14x1 - w środku otwór fi 8.
Poszerzenie do fi 10 na długości 1 cm - to jakby dorabiać tulejki w stylu er11 (z 14x1 a nie 14x0.75 jak oryginalne).
Grubość wyliczona z gwintów m4 i m5 6,5mm na całości - wałek fi 16 z długości wkręcanych wkrętów mocujących.
Koło pasowe stalowe pewnie termiczne złożone (nie do rozłożenia w prosty sposób) - trzeba by coś zamontować na tym, gdyby przerabiać.
Trochę więcej będzie wiadomo po zdjęciu pierścienia segera - muszę odszukać szczypce.
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 31
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Frezarka DIY

Post autor: animos »

Doszedł płyn do chłodziwa - emulgol:
emulgol.jpg
1 litr wyniósłby połowę tego co 5 litrów, a zakładam, że będzie mi potrzebny przy frezowaniu.
Na fabrykatorze pytałem o to czym chłodzić, ale nie doczekałem się odpowiedzi.
Zostało szukanie po haśle "frezarka" wg popularności, tego co się kupuje - to dobry sposób dla nowicjuszy.
Jedynie co wyczytałem, to, że w temperaturze 20oC płyn chłodzący ma być biały.

Frezowanie na razie czeka na wymianę uchwytu do noża z tokarki na stół teowy.

Chłodnica też by się przydała w miarę mała, może od chłodzenia wodnego komputerów.

Zostaje też sterowanie cnc do tego.

Jak widać wszystko ma się toczyć równocześnie, ze względu na czasem nie przewidziane problemy - jak zwykle w praktyce dużo więcej się dzieje.
Może też zrobię model cyfrowy maszyny i modyfikacji, będzie łatwiej pracować na detalach, a maszyna nie jest aż tak skomplikowana.
Jedno, co mnie zaskoczyło przy rozbieraniu nanoturn (w sumie to samo, co nanomill) to stabilność mocowań na wkręty - nie trzeba stosować spawania, oczywiście jeśli używa się elementów stalowych, które wiadomo, że są dość sztywne.
Największy problem byłby też przy obróbce masywnych elementów żeliwnych, ale sporo można zastosować gotowych już detali, jak np. wałki hartowane - czasem wystarczy je tylko kupić, nawet nie trzeba obrabiać.
Awatar użytkownika
animos
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 31
Posty: 237
Rejestracja: 19 kwie 2016, 13:24
x 5

Re: Frezarka DIY

Post autor: animos »

Gwintowniki i narzynki:
14_1_14_075.jpg
M14x0,75 (od prawej) i M14x1.
M14x0,75 do er11, a m14x1 do Bernardo Nanomill.
Doszła oprawka fi38 do takich narzynek.
Jak ktoś nie ma to warto kupić komplet 110 elementów za 220zł około, wychodzi 2,2zł/element.
Nie ma jednak m14x0,75 w tym zestawie.
M14x1 daje możliwość przegwintowania uchwytu wiertarskiego 1/2 cala za parę złotych na m14x1 za 15-20 razy tyle (nietypowy).
ER11 zamówiłem z chin na fi 8 - końcówka, ale warto by było zrobić mocowanie bezpośrednio na wale.
15x35.jpg
Łożysko 15x35x11, wałek fi13,90 - dla przykładu, fi 15 można kupić też.
Zastanawiam się czy takie łożysko nie przenosi też poosiowo, bo jest masywne.
W bernardo nanomill są 17x35x10, podobne - tyle, że wałka fi 17 to raczej się nie dostanie - toczenie ok, ale łatwiej by było mieć coś gotowego.
Rury stalowej fi 35x48 nie dostanę, najwyżej 35x45 - grubość 5mm zamiast 6,5 mm - tyle że w oryginale część tego jest frezowana na 2mm, czyli 4,5mm w najcieńszym miejscu.
Zastanawiam się nad łożyskami stożkowymi, oporowymi, skośnymi dwurzędowymi zamiast zwykłych (na x35 oczywiście) - w tych rozmiarach na fi 15, zamiast fi 17 da się w miarę tanio kupić.
Jakby była potrzeba to zmieni się wrzeciono na podobne, ewentualnie, gdy się zepsują zwykłe łożyska itp.
Pełny wałek fi 15 zamiast fi 17 (z otworem fi8 w środku) wydaje się w miarę rozsądnym rozwiązaniem.
Zostaje mocowanie ograniczników na wale, może m15x1, albo jakieś wałki ze śrubami zaciskowymi, ewentualnie nacięcia i pierścienie segera.
Boston
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 104
Rejestracja: 04 lip 2017, 20:42

Re: Frezarka DIY

Post autor: Boston »

Co to za zestaw? Ja ostatnio kupiłem 22 elementowy za 20 zł. Potrzebowałem tylko do wydruków, więc myślałem, że się nada. Nie bardzo. Gwintowniki ze zwykłej stali, nawet za bardzo nie ogratowane. Coś tam da się nagwintować, ale nie ma nawet porównania do najgorszych hss. Przynajmniej mam pokrętki, a jak będę potrzebował to kupię sobie fanary ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”