CNC 3018 z laserm 2.5 wata

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
Awatar użytkownika
Marcin.KnD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 24
Posty: 648
Rejestracja: 03 maja 2017, 03:16
Drukarka: CoreXY 300x300x300
x 51

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

Post autor: Marcin.KnD »

W lasergrbl jest opcja raster + Vector

Ja nie miałem czasu robić testów

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 46
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

Post autor: dragonn »

O ciekawe, nie znałem. Hmmm dziwny g-code to generuje, jeszcze takiego nie widziałem.
Awatar użytkownika
Marcin.KnD
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 24
Posty: 648
Rejestracja: 03 maja 2017, 03:16
Drukarka: CoreXY 300x300x300
x 51

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

Post autor: Marcin.KnD »

Najpierw robi raster a potem leci obrys wektorami. Dawno lasera nie odpalałem muszę się pobawić, przesmarować bo mi coś ucieka i przykładowo kwadrat jest kopnięty.

Ale soft fajny. Prosty a dobrze robi

Wysłane z mojego Redmi 5 Plus przy użyciu Tapatalka
SanFable
Postów w temacie: 23
Posty: 263
Rejestracja: 12 paź 2016, 15:33
x 33

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

Post autor: SanFable »

Miałem dzisiaj dzień roboczy z drukarką i laserem to opiszę swoje odczucia/spostrzeżenia

płytka RE-ARM i smoothieware znowu mocno na plus, wciąż mogę polecać z całego serca, do obsługi lasera wystarczyło wkleić kilka linijek do konfigu z tej strony
http://smoothieware.org/laser

z ważnych opcji
laser_module_pwm_pin 2.5 jest to trzeci mosfet na rampsie (1 mam hotend 2 mam chłodzenie i 3 laser)

laser_module_ttl_pin 1.30 u siebie ustawiłem 1.18, jest to D4 na rampsie(jak jest gniazdo gdzie jest bltouch podpięty- servo na początku tego headera to 1.18 jest na końcu)

i w zasadzie tyle, warto wspomnieć o tym, że jak TTL miałem gdzie indziej podpięty (obok bltoucha) to laser ciągle był włączony gdy włączałem drukarkę.

Natomiast gdy piny już się zgadzały to zachowanie jest takie jak na stronie powyżej, czyli:

G0 .... zwykły ruch głowicą
G1 .... ruch z włączonym laserem

wiadomo, do tego parametr S jeżeli chodzi o moc lasera i prędkość

bardzo prosto to wygląda, obbadałem program Visicut i powiedziałbym, że ujdzie, da się wybrać smoothieboard więc gcode jest zgodny, wrzucasz coś i generuje, jako, że to jest normalny gcode to octoprint chętnie to akceptuje i hostuje drukarce, dużo się nie pobawiłem, ale kwadrat zrobiłem ;)

Odczucia do lasera?
Według mnie laser musi mieć elektronikę z przyciskiem trybu low power oraz TTL. Bez TTL nie wiem jak miałbym się bawić w sterowanie, a odnośnie trybu low power, w okularach ledwo widać plamkę lasera i mógłbym się zastanawiać, czy ten tryb jest jakkolwiek szkodliwy, w porównaniu do odblasków podczas pracy lasera to w tym trybie nie stwierdziłem szkodliwych odblasków. Czuję się bezpiecznie ustawiając ostrość w okularach.

No i najważniejsze odczucie- to nie jest zabawka, ma to moc (takie mam wrażenie w porównaniu do "zabawki" wrzeciona 500w) i warto zachować szczególną ostrożność.

Na przykład:
miałem sytuację, gdzie dałem w octoprincie zatrzymanie "wydruku" i poszedłem do salki z laserem, wbijam, a tu on działa bo jakaś odpalona zakładka w chrome zlaggowała lapka i zatrzymanie nie doszło, na szczęście miałem okulary to tył zwrot i tyle :)

okulary kupiłem lepsze na banggood (chyba linkowałem wcześniej za około 8$) i jeżeli chodzi o odczucia odnośnie okularów to spoko, myślę, że działają (póki co widzę co piszę xD), ALE nie osłaniają oczu od dołu, a odblaski są dosłownie wszędzie więc odradzam patrzeć jak to się "laseruje", kamerka wystarcza.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 46
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

Post autor: dragonn »

SanFable pisze: obbadałem program Visicut i powiedziałbym, że ujdzie, da się wybrać smoothieboard więc gcode jest zgodny,
Możesz krótko opisać jak skonfigurowałeś program? Nie umiem znaleźć w nim jak co wybrać a obstawiam że Duet złapie tez kod dla smoothie bez problemu
SanFable
Postów w temacie: 23
Posty: 263
Rejestracja: 12 paź 2016, 15:33
x 33

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

Post autor: SanFable »

dragonn pisze:
SanFable pisze: obbadałem program Visicut i powiedziałbym, że ujdzie, da się wybrać smoothieboard więc gcode jest zgodny,
Możesz krótko opisać jak skonfigurowałeś program? Nie umiem znaleźć w nim jak co wybrać a obstawiam że Duet złapie tez kod dla smoothie bez problemu

Odpalasz

Options->laser cutters->+->smoothie board->pierwsze upload method na file oraz na dole tej listy masz pozycję path to save exported gcode, wpisujesz tam ścieżkę np do pulpitu. Od teraz gcode generuje się na pulpicie (ale ustaw w tym pierwszym widoku laser cutter na ostatnim miejscu pojawi się smoothie board) i szczerze mówiąc więcej nie ogarnąłem poza wrzuceniem jpg z kwadratem, jakbyś ogarnął jak sensownie PCB na tym zrobić to się pochwal :)

A no i jak dodasz coś to moc lasera ustawiasz 0.0-1.0 (ale nie wiem dlaczego w gcode to jest 0.00-0.01) i prędkość 0-100%, 100% to 1600 chyba
dragonn
SanFable
Postów w temacie: 23
Posty: 263
Rejestracja: 12 paź 2016, 15:33
x 33

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

Post autor: SanFable »

Uwaga uwaga, siadłem w domu na sucho i prawdopodobnie jest przełom, na dniach będę testować


Dlaczego stronę wcześniej płytka była rozpixelowana? ponieważ prawdopodobnie np z eagle był wyexportowany png, który wpadł do jakiegoś "slicera" i musiał zostać zmniejszony aby płytka miała faktyczny wymiar i już na etapie zmniejszania obrazu (w visicut) byłem w stanie zaobserwować te pixele.


Znalazłem prawdopodobnie sposób na "laserowanie" gładkich ścieżek, zaokrągleń padów itd.


Oto co trzeba zrobić:

Mamy płytkę w eagle, dajemy export->DXF

visicut łyka dxf'a bez zająknięcia, ale jest problem, potrzebujemy "odwrócić kolory" dxfa, aby ścieżki zostały, a z reszty farba została zdjęta
jak to zrobić? znalazłem :D

po wrzuceniu dxf'a na prawo mamy do wyboru w zakładce Mapping jak ma być interpretowany plik, który wrzuciliśmy.

i tutaj znalazłem dwie opcje, jeszcze nie wiem która jest lepsza, od razu powiem, że zauważyłem, że eagle exportuje dxfa wraz z kolorami (np pady zielone, ścieżki czerwone) co może być błędogenne (o tym zaraz)

w zakładce Mapping interesują nas dwie opcje:

- engrave everything
- engrave 3d everything

wybieramy pierwszą, klikamy trybik obok, ustawiamy resolution na 1000, klikamy invert i klikamy save
Nasza powierzchnia do laserowania powinna już wyglądać dobrze- czyli laserujemy otoczenie, a np pady, czy łączenia zostają no i własnie o tych połączeniach padów teraz trzeba napisać, w moim przypadku nie zostały one w 100% odkryte przed laserowaniem, zrobiła się drobna kaszka, aby to naprawić klikamy trybik i ustawiamy default dithering algorithm na Average Dithering i już powinno być gotowe do laserowania


druga opcja zauważyłem, że bardziej wygładza zaokrąglone krawędzie padów od pierwszej, ale "kaszka" na ścieżkach jest dalej dostępna, nie ma opcji "dithering algorithm", tak więc ustawiamy invert, dpi na 1000 oraz jesteśmy zmuszeni suwakiem lekko w lewo aby całkowicie nie było widać pokrycia ścieżki, całość zrobiła się przez to lekko szara, nie wiem jak to wpłynie na laserowanie, do sprawdzenia...



Myślę, że tym sposobem uda się wytwarzać piękne płytki, tylko trzeba jeszcze ogarnąć, czy da się zmusić eagle do wyrzucenia czarno-białego dxf'a i będzie cudownie.


Nie mam pojęcia jeszcze jak rozdzielczość 1000dpi wpłynęła na prędkość laserowania oraz jaka powinna być prędkość oraz moc lasera aby to sprawnie szło, patrząc po gcode to 1000dpi jest dwa razy dłuższe/większe niż 500dpi, ale to i tak trzeba wyczuć sprzęt ;)
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 46
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

Post autor: dragonn »

Ja robiłem to z dxf ale nie znałem visicut i robiłem to inkspacem który właśnie to robił tylko rasterem. Cieszy mnie że działa z visicut, jeszcze nie miałem okazji sprawdzić :D.
SanFable
Postów w temacie: 23
Posty: 263
Rejestracja: 12 paź 2016, 15:33
x 33

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

Post autor: SanFable »

Miałem możliwość dzisiaj testować i takie wnioski:

W eagle najzwyczajniej w świecie zmienia się kolory warstw na czarny, odhacza rzeczy typu nazwy elementów itd. I wtedy export do dxf jest idealnie taki jak potrzeba

do laserowania pcb należy używać opcji engrave everything, dpi wystarczy 500, płytka wygląda świetnie, żadnych pixeli,

jeszcze nie ogarnąłem jak pozbyć się tego nalotu, gdy użyłem wody+ręcznika papierowego to niestety udawało mi się zetrzeć warstwę farby, na filmie widziałem jak gościu użył IPA i pięknie zeszło, u mnie była masa wylana i oddzielałem tylko ścieżki i tam mógł być problem, kiedyś to ogarnę. Ogólnie efekt spoko.

engrave 3d everything służy do grawerowania w odcieniach szarości, czyli jakieś obrazki w drewnie itd...

Jeszcze nie widziałem efektu końcowego, ale graweruje świetnie i efekt powinien być świetny ;)
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 46
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: CNC 3018 z laserm 2.5 wata

Post autor: dragonn »

SanFable pisze: jeszcze nie ogarnąłem jak pozbyć się tego nalotu, gdy użyłem wody+ręcznika papierowego to niestety udawało mi się zetrzeć warstwę farby, na filmie widziałem jak gościu użył IPA i pięknie zeszło, u mnie była masa wylana i oddzielałem tylko ścieżki i tam mógł być problem, kiedyś to ogarnę. Ogólnie efekt spoko.
Coś słaba farbę masz albo słabo oczyściłeś PCB przed nałożeniem bo ja płytkę czyściłem z nalotu wodą + szczotka do rąk (plastikowa).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”