jeszcze jedno, czerwone CNC 3018

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 13
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

jeszcze jedno, czerwone CNC 3018

Post autor: Berg »

Kupiłem frezarkę 3018 w sklepie http://automatyka-tombit.pl Dzięki uprzejmości sprzedawcy frezarka zamówiona w piątek doszła na sobotę!
Kupiłem ją tylko po to by się nauczyć. Jako że jest w cenie dwóch dobrych frezów, to uważam, że to inwestycja, którą warto poczynić zanim siądzie się do czegoś większego.

Frezarka w praktyce wygląda lepiej niż w ofertach na zdjęciu, bo nie ma drukowanych części, tylko wytłaczane. Niestety zapomniałem dodać, że nie chcę czerwonej, a był wybór. Więc mam czerwoną :D
Poza tym jakość wykonania jest zgodna z oczekiwaniami. Typowo chiński produkt. Dwie nakrętki nie miały gwintu, nakrętka mocowania frezów ER11 miała rant, wewnątrz, który musiałem zebrać Dremelem ale chyba dostałem ją w gratisie.
Po chwili zabawy coś tam udało mi się wygrawerować w sklejce. Choć pod koniec wysunęła się śruba X, którą słabo dokręciłem.

Zauważyłem, żę ważne by te sprzęgła założyć w kolejności 1. poluzować śrubki 2. mocno dokręcić od płaskiej strony D na ośce silnika dopiero potem dokręcić z przeciwnej strony. Tak założone co prawda jest dalej lekko niecentryczne ale i tak lepiej niż jak to się zrobi w innej kolejności. Jak się dokręca równomiernie, to ząbek śrubki dociskowej wchodzi między zwoje trapezu po obu stronach w różnych miejscach i wygina śrubę. Poza tym trapezówka jakby "wisi" na śrubeczkach.
Piszę o tym bo to sprawa kluczowa do tego by ona w ogóle działała. Silniki są za słabe by poradzić sobie z zaciętą trapezówką.
Jak się to ogarnie i przesmaruje, to już jest OK.

Wałki są lekko na minusie, więc wszystko ma większe luzy niż mogło by mieć. Powinienem mieć trochę lepszych wałków, potem wymienię i dam znać, czy pomogło.
20180908_141318.jpg
20180908_142155.jpg
20180908_141838.jpg
20180908_141737.jpg
20180908_141524.jpg
20180910_071240.jpg
20180910_071400.jpg
kapi
Awatar użytkownika
Kama
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 174
Rejestracja: 28 mar 2018, 17:34
x 22

Re: jeszcze jedno, czerwone CNC 3018

Post autor: Kama »

Wpasowałeś się w punkt z zakupem! :)

Miałbym kilka pytań jak by Ci wpadła przy okazji suwmiarka w rękę.

Jakie są wymiary:

1. tych czarnych podpór łączących bramę z podstawą?
2. mocowań silników krokowych?
3. podpór śrub trapezowych w osi X i Y?

Planujesz włączenie w tym pomiaru płaszczyzny stołu?

Ps. Czy masz może w wersji cyfrowej instrukcję montażu tego ustrojstwa i oprogramowanie?
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 13
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: jeszcze jedno, czerwone CNC 3018

Post autor: Berg »

sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: jeszcze jedno, czerwone CNC 3018

Post autor: sp6vgx »

To tak dołożę trochę inna budżetowa konstrukcja ;) Na Proxon-a czy tam Dremela. Choć to taki średni pomysł bo te narzędzia dostają w takim zastosowaniu trochę po tyłku (no ale konstrukcja bardziej na zasadzie "z braku laku dobry kit" ;) ), chyba że się okropnie zjedzie z prędkościami - ale wtedy frezowanie byle pierdoły będzie trwać wieki. Powiedzmy że sprawdza się to jakoś w niezbyt twardych materiałach...
IMG_20180910_212542.jpg

Mnie "wrzeciono" z tej czerwonej zastanawia ;) bo też wygląda trochę bidnie... IMHO Kress 1050 itp. to takie bidne minimum (frezarka do drewna itp.).
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: jeszcze jedno, czerwone CNC 3018

Post autor: virgin71 »

Jak się to używa? Głośne to bardzo? Śmieci tony, nie? Cierpię na cnc 3018, bo od dawna jakieś cnc za mną chodzi.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 13
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: jeszcze jedno, czerwone CNC 3018

Post autor: Berg »

wrzeciono trochę głośne jest, ale bez tragedii.
Wrzeciono jest do wymiany. Szukam czegoś budżetowego bo nie chcę zrobić z tego sprzętu profi.
Może to być jakaś frezarka od Makity ~500 zł, którą będzie można zdemontować i używać jako ręczną:
https://www.makita.pl/product/frezarka-jednoreczna.html
https://www.makita.pl/product/frezarka-1.html
Mam też jakąś ręczną minifrezarkę/grawerkę z Lidla, 130W . Chyba pójdzie na pierwszy ogień.

Silniki chodzą cicho.

Na pewno trzeba wymienić w niej łożyska liniowe, conajmniej na X ma to istotne znaczenie. chyba też wałki. Tu zastanawiam się czy nie dać 12ek zamiast 10ek.

Postaram się wrzucić jakieś próbki pracy w drewnie i poliwęglanie.
Próbowałem w mahoniu. Jak zbieram warstwami po 0.1mm to pomalutku daje rady.
Potfur
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 44
Rejestracja: 20 lut 2018, 15:38
x 1

Re: jeszcze jedno, czerwone CNC 3018

Post autor: Potfur »

Jak za mocno ją zaczniesz grzebać to wyjdzie tak jak z moją drukarką, że lepiej było kupić od razu coś normalnego :) Tylko żeby nema 17 pociągło te wrzeciono na osi Z w sensie wagi do mocy silnika krokowego. Jak wydawać 500 zł to może lepiej dołożyć do kressa. Ma mocowanie narzędzia na ER11 i większą moc. Jak coś fajnego uda Ci się zrobić to wrzuć fotki.
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: jeszcze jedno, czerwone CNC 3018

Post autor: virgin71 »

Ciągle się zastanawiam, czy nie brać w tej cenie samego 5.5w lasera w obszarze A3. CNC, to jednak fajniejsza zabawa niż sam laser, a 30x18 to wcale nie mało.
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: jeszcze jedno, czerwone CNC 3018

Post autor: sp6vgx »

Potfur pisze:Jak wydawać 500 zł to może lepiej dołożyć do kressa.
a no dokładnie zwłaszcza że chyba nawet w takiej cenie idzie kupić z mniejszą mocą, ten co podałem oscyluje w okolicach chyba 700zł. Są jeszcze trochę ciekawsze narzędzia, ale to już wydatki na poziomie 1.5k - 2k zł.

virgin71 pisze:Ciągle się zastanawiam, czy nie brać w tej cenie samego 5.5w lasera w obszarze A3. CNC, to jednak fajniejsza zabawa niż sam laser, a 30x18 to wcale nie mało.
Tylko bierz pod uwagę że takie lasery to są nadal "zabawki" może w modelarstwie typu jakaś pianka itp. sobie jakoś radzą... ale jak myśli się o czymś więcej to lepiej rozglądać się za jakimiś chińskimi CO2 w okolicach 60W (minimum)... nawet z starymi archaicznymi sterownikami (w sumie amatorsko można się z tym pomęczyć). Takie minimum to IMHO 40W (choć to też mało, za to ceny bardziej przystępne). Osobiście mam chiński 2.5W... w sumie pobawiłem się w wypalanie deseczek i na tym zabawa się zakończyła bo nie mam dla niego jakiegoś konkretnego zastosowania, a tam gdzie by się przydał potrzeba sporo większej mocy...

Ja jak zakończę boje z CNC to właśnie będę myślał coś o laserze, jaka moc zobaczymy jak będzie z finansami (ale tutaj będę chciał by była jak największa).

Inna sprawa to takie narzędzia o większych rozmiarach warto mieć jakiś warsztat, ja tego przy budowie nie przewidziałem. Wyszło jak wyszło... sprzęt jest, a nie mam zasilania 3 fazowego i instalacji wodnej. Więc doszły dodatkowe koszta aby to zrealizować w garażu... Zresztą i tak nie jest tak jak chciałem, ot przejechałem mocno zakładany budżet i aby to uruchomić musiałem iść na kompromisy np. kiepskie chińskie wrzeciono (choć droga nie jest zamknięta i kiedyś jak będzie więcej luźnej kasy sprzęt się zmodernizuje).
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
Awatar użytkownika
strejla_u
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 37
Rejestracja: 24 sty 2018, 12:07
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Turnigy Fabrikator
x 7
Kontakt:

Re: jeszcze jedno, czerwone CNC 3018

Post autor: strejla_u »

rafaljot, jesteś w stanie zmierzyć poszczególne długości profili i odległość środka bramy od krańców maszyny? Jakby co, mogę zrobić rysunek poglądowy o jakie wymiary mi chodzi. Mam wszystko kupione pod taką maszynkę, poza częściami drukowanymi i profilami właśnie.
Turnigy Fabrikator duży - zutylizowany, HyperCube Evolution (~30)x(~30)x(~30)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”