Tablet do CAD

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
jarhead
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 56
Rejestracja: 03 wrz 2017, 20:45
x 3

Tablet do CAD

Post autor: jarhead »

Cześć. Szukam tableta do CADu (myślę, że konieczny będzie rysik dedykowany) na którym z łatwością będzie można przedstawić rysunek techniczny (a raczej poglądowy) wraz z wymiarami. Najlepiej Windows, a w ostateczności iOS czy Android. Dodatkowo prośba o podrzucenie pomysłu na program typu CAD (najlepiej profesjonalny), który na takim tablecie ruszy i będzie spełniał podstawowe funkcje. Nie mówie tutaj o urządzeniu do tworzenia pełnych zespołów maszynowych, a tylko do pojedynczych części. Ważne jest by wszystko było na tyle intuicyjne by mechanik sobie spokojnie z tym poradził. Bardzo bym prosił o propozycje, może ktoś kiedyś już nad takim czymś zastanawiał.
Mendel90 by PrzemoS
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1115
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 228

Re: Tablet do CAD

Post autor: kapi »

wszystko zależ↓y jak bardzo skomplikowane rysunki masz.
do 2D polecam AutoCAD - mimo swojego rozmaru, w ramach licencji udostępnia AutoCAD360 który można instalować na androidzie. na mocnym tablecie/telefonie działa w miarę płynnie. przykładowo samsung A3 jakiego miałem - ciął strasznie.
u nas niektórzy też używają GStar - dwg wiever. też jest ok ale do niego trzeba się przyzwyczaić.
Autocad pracuje na chmurze wiec masz dostęp nonstop. gstar - albo sieć wewnętrzna albo zasób lokalny (karta sd)

pisze tylko o przeglądaniu gotowych rysunków w warunkach warsztatowych - powyższych nie używam do projektowania ;)
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
jarhead
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 56
Rejestracja: 03 wrz 2017, 20:45
x 3

Re: Tablet do CAD

Post autor: jarhead »

Dziękuje za odpowiedź. Tablet i program muszą służyć nie tylko do przeglądania, a także do projektowania. Generalnie chodzi o to by mechanik miał możliwość przygotować wstępny rysunek 2D (ale 3D też by było dobrze) elementu który potrzebuje - nic skomplikowanego, z podaniem wymiarów itd. Następnie zostaje ten element przesłany np. za pomocą chmury do projektanta/technologa.
Mendel90 by PrzemoS
Awatar użytkownika
Kama
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 174
Rejestracja: 28 mar 2018, 17:34
x 22

Re: Tablet do CAD

Post autor: Kama »

A czy jakikolwiek tablet temu podoła?
Może Microsoft Surface Pro?
jarhead
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 56
Rejestracja: 03 wrz 2017, 20:45
x 3

Re: Tablet do CAD

Post autor: jarhead »

Kama pisze:A czy jakikolwiek tablet temu podoła?
Może Microsoft Surface Pro?
5 lat temu też bym się nad tym zastanawiałem, ale przy obecnych procesorach jakie są ładowane do tych tabletów nie powinno już być problemu. Zastanawiam się też jaki dostawca profesjonalnych programów CAD ma wersje Mobile.
Ten tablet naprawdę nie będzie wykorzystywany jako kombajn. To będą proste konstrukcje, po prostu chcemy odejść od rysowania na kartce..
Mendel90 by PrzemoS
sp6vgx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 489
Rejestracja: 06 lut 2018, 18:38
Lokalizacja: Warszawa
x 74
Kontakt:

Re: Tablet do CAD

Post autor: sp6vgx »

Powiedzmy sobie tak jest no. AutoCAD WS Web który można sobie odpalić na jakimś telefonie tablecie i zobaczyć jak wygląda przeglądanie. Jest ji AutoCAD mobile który można sobie odpalić na Surface (i to chyba jedyna sensowna opcja). Co do trudności to jest kwestia względna CAD jak każdy inny program trzeba się go nauczyć.

Natomiast jak ktoś by mi kazał rysować paluchem na tablecie to by dostał tym tabletem przez głowę ;) Nie wiem jaki kolega chce cel osiągnąć ale jak myśli że będzie szybciej niż na kartce to się raczej myli. Taki sprzęt jest mało wygodny jeśli chodzi o pracę w takim oprogramowaniu. Każdy kto choć trochę pracował czy to w AutoCAD, Inventor, Solidworks może sobie wyobrazić jak może wyglądać rysowanie paluchem (czy tam nawet rysikiem - touchpad w laptopie to już średnia wygoda...).

Powiedzmy sobie tak może ja jestem dziwny, bawiłem się AutoCAD mobile na iPad Pro z Apple Pencil i stwierdziłem że to tylko ładnie w reklamach wygląda i nie da się na tym pracować...
Ostatnio zmieniony 06 lis 2018, 20:21 przez sp6vgx, łącznie zmieniany 1 raz.
dziobu
For every complex problem, there is a solution that is simple, neat, and wrong.
Ultimaker 1 i 1/2, Szrotek, Vertex K8400, Anycubic I3 Mega
Awatar użytkownika
Kama
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 174
Rejestracja: 28 mar 2018, 17:34
x 22

Re: Tablet do CAD

Post autor: Kama »

A nowa Yoga?
Poręczne, można złożyć jak tablet i podpiąć manipulator/myszkę.
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Tablet do CAD

Post autor: McKee »

Surface albo jakiś podobny (z piórkiem) plus np. taka appka: http://drawingboardapp.com/

Yoga jeżeli już to X1 Carbon, bo zwykłe to szajs.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
Awatar użytkownika
kapi
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1115
Rejestracja: 18 sty 2017, 15:37
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: Vertex 8400
x 228

Re: Tablet do CAD

Post autor: kapi »

każdy "zwykły" laptop pociągnie AutoCADa. nie przesadzajmy z tabletami... gdzieś ta granica komfortu pracy musi być. podzielam zdanie sp6vgx

należy też postawić jasne granice CO ma być projektowane bo już pojawia się 3D ...

wbrew pozorom - kartka nie jest złym nośnikiem ;) potem skan lub zdjęcie komórką i jest zarchiwizowane .
"Don't find fault. Find a remedy." Henry Ford
Stalowe K8400
Phrozen Sonic Mini 4K
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Tablet do CAD

Post autor: dziobu »

sp6vgx pisze:Natomiast jak ktoś by mi kazał rysować paluchem na tablecie to by dostał tym tabletem przez głowę ;) Nie wiem jaki kolega chce cel osiągnąć ale jak myśli że będzie szybciej niż na kartce to się raczej myli. Taki sprzęt jest mało wygodny jeśli chodzi o pracę w takim oprogramowaniu.
Ja bym powiedział że taki sprzęt się wogóle nie nadaje do rysowania technicznego. Szkicowanie, rzeźbienie - OK. Ale w CADach głównie pracuje kalwiatura (wymiary, kierunki) i myszka (przesuwanie, skalowanie, obrcanie); mizianiem tego nie da się załatwić. Byle rysunek w Corelu na touchpadzie urasta do rangi problemu (do Sketchupa mam myszkę - inaczej się nie da). A gdzie Corelowi do CADa...
TDI-CAD
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”