Frezarka/ploter Root3 cnc 1040x540x120mm

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
Awatar użytkownika
jagus
Postów w temacie: 23
Posty: 318
Rejestracja: 03 kwie 2017, 09:56
Lokalizacja: Jaworze koło BB
Drukarka: Anet-A8 and HCevo
x 90

Frezarka/ploter Root3 cnc 1040x540x120mm

Post autor: jagus »

Witam
Temat miał być już przed świętami ale jak to zwykle bywa czasu brak chodź jakoś nikt mnie specjalnie tu nie gonił ale obiecałem na czacie a nie lubie nie dotrzymywać słowa tak więc zmierzając do tematu to chciałem pochwalić się swoją budową plotera/frezarki Root 3 cnc z tego linku https://www.thingiverse.com/thing:1750276
(Temat piszę z telefonu w pracy bo akurat dziś mam luz także z góry przepraszam za literówki i inne. Temat będę starał się uzupełniałniać na bieżąco)
Jakieś specjalniej fotorelacji ze składania nie robiłem bo takowa jest na stronie autora no może pominął pare ważnych zdjęć oraz filmow które były by pomocne przy skladaniu ale da się domyślić podczas składania gdyby ktoś skusił sie na składanie i miał problemy to służę pomocą ja tak jak pisałem nie robiłem fotorelacji lecz mogę taką poczynić o czym będzie poniżej.
Tak na prawdę to frezarka juz działa ale jest jeszcze cały czas na ukończeniu pozostały drobne sprawy jak :

-prowadniki kabli które wciąż się drukują w sumie to ten najdłuższy jest juz na maszynie

- najważniejsza sprawa to jej umiejscowienie muszę zrobić jakiś porządny spawany stół pod nią bo bez tego nie uzyskam idealnej geometrii wzgledem stołu teraz maszyna stoi na dwóch koziołkach co nie jest dobre pomimo zastosowania płyty osb grubości 25mm potrafi już przy takim formacie lekko ugiac sie przez środek ta płyta aktualnie po teście jest to mniej więcej 0.8mm ale nie robię z tym na razie nic bo frezarka i tak zmieni miejsce jak tylko podłącze wszystko co zamierzam

-poukładanie kabli w sterowniku tregedii nie ma chodź tu czekam jeszcze na zamówioną diode 2W bo poprzednią spalilem przypadkowo glownie przez chiński miernik z wyświetlaczem zaniżał dużo ilość Voltów przez co poszło na diode 7.5V zamiast 4.5V

-dodanie głównej drugiej płyty ale to już z mdf na której będzie odbywało sie frezowanie i będzie można ją wymienić po jakimś czasie oczywiście splanowanie jej i nawiercenie pod łapy mocujące materiał

-dodanie krancówek lecz tu jeszcze sie zastanawiam nie jest to moja pierwsza maszyna tego typu i nie są mi aż tak potrzebne chodź może przyjdą z czasem(mam je na stanie )

-odciąg wiórów

- i pewnie coś jeszcze się znajdzie z czasem

Przez okres świąt to za dużo nie protestowałem jeszcze maszyny na razie odbyły sie dwa testy na szybko no i spalona dioda :(
Co do samego projektu to jest według mnie dość przemyślany i widać że autor przed nim usiadł to co ja już ze swojej strony bym zmienił i pewnie z czasem to nastąpi to jakieś mocniejsze łapy na których stoi i jest przykrecana frezarka troszkę dziwne że są tam po cztery śrubki m3 :no: zdało by się chodziaż m4 ale lepiej m5 no i dostępny już element do naciągu paska https://www.thingiverse.com/thing:2794935 który o poczatku mam założony bo wiedziałem że będzie z tym problem bez tego naciąg paska wyginał pręt synchronizatora osi Y.
Oraz mocowania pasków osi X bo te z projektu nie dają zbytnio możliwości naciągu paska
https://www.thingiverse.com/thing:2498484

Teraz parę słów o samej mojej maszynie:
Pole pracy to 1040x540x120mm jest to najwieksza frezarka/ploter jaką udało mi sie zrobić a czemu taka hmm... zamysł był taki gdyby było duże ugięcie zawsze dało by sie zmniejszyć ogólnie to chciałam zrobić jeszcze większą miejsce mam ale nie mogłem zgrać sie na transport ze szwagrem na większe auto i taka plyta o wymiarach 900x1500mm weszła mi tylko do mojego i tak malego kombi i z drugiej strony bardzo dobrze bo takie pole pracy już mnie zadowala a myślę że przy ciut większym mogło by się w całości ugiąć i tu zmierzamy do profili stalowych które użyłem są to 25x25x3mm takie profile dają dość dobrą sztywność przy takim polu pracy całość nie zauważyłem jak do tej pory by się ugięła na tych że profilach a dodatkowo jak widać na zdjeciach oś Y dałem krótszą bo na niej jest większe obciążenie niż na osi X.
Materiał jaki zastosowałem do druku to DD Petg zielony drukowane wszysyko z 3 obrysami wypełnienie 70% nadmuch 20% druk na Anet A8 naprawdę dało to mocne wydruki :) (już widzę te komentarze anet i dobre wydruki :D )
Elementy drewniane to sklejka 18mm niestety z braku innej frezarki cnc musiałem wydrukować na zwykłej drukarce pliki dxf na kartce i nakleic na sklejkę przy pomocy zwyklego kleju szkolnego tak przygotowane elementy wyciąłem i wierciłem ręcznie przy pomocy wyrzynarki i wiertarki stołowej oraz piły włosowej i tu właśnie wyjaśniam że pierwszy poważniejszy projekt który będzie na tej maszynie to właśnie wycinanie te panele boczne i osi Z i dla tego zamierzam rozbierać ją na nowo ot tak by było ładniej :) tą sklejkę to i tak miałem jakieś odpady w warsztacie a chciałbym już nowe pomalować na jakiś kolorek(więc tu mogła by powstać fotorelacja)
Elektronika to arduino uno +cnc shield ,sterowniki silników to chinskie podróby TB6600, zasilacz jak na razie 24V 200A z doświadczenia wiem że taki na razie wystarczy przy tych silnikach co są typu nema 23 na osi Y 2.8A a na X i Z 2.2A, wszystkie przewody ekranowane LICY 4x0.5 plus wtyczki CB nie pamietam oryginalnej nazwy tych wtyczek ,wrzeciono to podróbka makity na mocowanie 65mm jak na razie daje radę ale w przyszłości pewnie do wymiany na cos lepszego.
Do frezarki jak pisałem wyżej bedzie moj już stary moduł lasera 2W z chińskim sterownikiem obudowa diody toczona na tokarce według projektu od pana Sergiusza plus mój projekt drukowanej obudowy z wentylatorkiem i tym nieszczęsny woltomierzem projekt obudowy do niej miałem jeszcze z regulacją w osi Z ze starego projektu ploterka i nie chciałem jak na razie go zmieniać więc zrobiłem mocowanie do tego co juz jest(zdjęcia dodam wkrótce)
Oprócz lasera jest też mocowanie na nóż wleczony typu Roland fajny bajer jeśli chodzi o wycinanie w tekturze i foli (fotki i pliki również dodam niebawem )
Paski osi X i Y to gt2 10mm , zebatki gt2 20t oś Z to pasek 357-09 3M +zębatki 20T 3M do niego i tu uwaga bo w oryginalnym projekcie autor zastosował chyba cieńszą sklejke dla osi Z 10mm a ja 18mm i tu zalecany pasek 345-09 będzie za krótki o właśnie te 4 zęby i trzeba wziąć ten co ja podałem przy takiej grubości sklejki jak 18mm.
Ogólnie to myślę że warto zrobić ten projekt i na mniejszym polu pracy będzie pewnie lepiej ze sztywności ja i tak zamierzam rzeźbić głównie w drewnie więc powinno wystarczyć ale nie omieszkam spróbować też alu a nóż pójdzie na małym posuwie.

P.S. strasznie sie piszę takie opisy na telefonie ale mam nadzieję że chodź trochę jest to zrozumiałe i nikogo nie obraziłem pisownia bo pewnie będą byki :) dalsze wpisy będę starał sie już pisać na komputerze.

A tu film i kilka zdjęć z pierwszego testu dodam tylko ze maszyna jak widać stoi tak jak stoi i wrzeciono trzyma sie na jednym uchwycie bo drugie się drukowało :)

https://youtu.be/tY37u8f25-c
20181220_115106.jpg
Załączniki
20181220_114225.jpg
20181212_191921.jpg
20181212_191953.jpg
20181218_100043.jpg
20181220_121229.jpg
20181220_115058.jpg
Moje maszynki:
Anet A8 po tuningu
Hypercube Evo już drukuje :)
Frezarka root3 cnc
Tokarka LD250 juz zmeczona ale wciąż działa
Spawarka mig-mag oraz inne warsztatowe sprzęty konstruktora :DD :git:
Awatar użytkownika
jagus
Postów w temacie: 23
Posty: 318
Rejestracja: 03 kwie 2017, 09:56
Lokalizacja: Jaworze koło BB
Drukarka: Anet-A8 and HCevo
x 90

Re: Frezarka/ploter Root3 cnc 1040x540x120mm

Post autor: jagus »

Program jakim steruje to grbl a programy tworze za pomocą https://www.estlcam.de fajny po Polsku i w wersji darmowej jedyne ograniczenie to z biegiem czasu trzeba czekac max chyba jak pamietam do 90sekund na klikniecie w klawisz ok by zapisać lub puścić program.
Jest też możliwość sterowania i tylko tym programem ale wtedy stracił bym obsługę drugim programem do obsługi lasera jakim jest laser grbl którego również używam.
Moje maszynki:
Anet A8 po tuningu
Hypercube Evo już drukuje :)
Frezarka root3 cnc
Tokarka LD250 juz zmeczona ale wciąż działa
Spawarka mig-mag oraz inne warsztatowe sprzęty konstruktora :DD :git:
Awatar użytkownika
jagus
Postów w temacie: 23
Posty: 318
Rejestracja: 03 kwie 2017, 09:56
Lokalizacja: Jaworze koło BB
Drukarka: Anet-A8 and HCevo
x 90

Re: Frezarka/ploter Root3 cnc 1040x540x120mm

Post autor: jagus »

Dodaję również krótki film z tworzenia tego testowego programu
źródło: http://www.youtube.com/watch?v=K3Nh1sDMQCU
Moje maszynki:
Anet A8 po tuningu
Hypercube Evo już drukuje :)
Frezarka root3 cnc
Tokarka LD250 juz zmeczona ale wciąż działa
Spawarka mig-mag oraz inne warsztatowe sprzęty konstruktora :DD :git:
Awatar użytkownika
daras
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 88
Rejestracja: 28 gru 2017, 21:46
x 2

Re: Frezarka/ploter Root3 cnc 1040x540x120mm

Post autor: daras »

Pokaż jak to frezuje. :)
Awatar użytkownika
jagus
Postów w temacie: 23
Posty: 318
Rejestracja: 03 kwie 2017, 09:56
Lokalizacja: Jaworze koło BB
Drukarka: Anet-A8 and HCevo
x 90

Re: Frezarka/ploter Root3 cnc 1040x540x120mm

Post autor: jagus »

Jest filmik powyżej ale wrzucę tutaj innego jak na razie nie posiadam ale będą
źródło: http://www.youtube.com/watch?v=tY37u8f25-c
Moje maszynki:
Anet A8 po tuningu
Hypercube Evo już drukuje :)
Frezarka root3 cnc
Tokarka LD250 juz zmeczona ale wciąż działa
Spawarka mig-mag oraz inne warsztatowe sprzęty konstruktora :DD :git:
Awatar użytkownika
jagus
Postów w temacie: 23
Posty: 318
Rejestracja: 03 kwie 2017, 09:56
Lokalizacja: Jaworze koło BB
Drukarka: Anet-A8 and HCevo
x 90

Re: Frezarka/ploter Root3 cnc 1040x540x120mm

Post autor: jagus »

Wczoraj w końcu udało się skończyć druki prowadnic kabli poszła prawie cała rolka złotego Abs+ od DD ze starych zapasów odziwo drukowało się go bardzo dobrze ale nie lubie druku z absu chodź jak sie nie ma innego to sie lubi to co jest dużo też pomógł lakier hegron bałem się też że kolory będą się gryźć ze sobą ale odziwo do siebie pasują oraz wydrukowana obudowa noża wleczonego typu roland.Udało sie też ustawić maszynę tym razem jak na razie dalej na koziolkach ale jest ich cztery więc jest sztywniej i na całym polu pracy ku zaskoczeniu nie ma widocznej gołym okiem żadnej odchyłki frez jest na tej samej wysokości pewnie na mierniku zegarowym coś wyjdzie ale tu i tak zostanie jeszcze splanowany stół (a do tego co było 0.8mm) jestem zadowolony :)
Znalazłem też płytę mdf ze starych zapasów która posłuży za element na ktorym będą obrabiane materiały została przykrecona do głównego stołu pozostało ja splanować ,zrobić otwory mocujące na detale wypalić linie/siatkę laserem dla łatwiejszego ustawiania materiałów( chodź prawdopodobnie dojdzie jeszcze jedna płyta) postaram się dodać film z tego procesu.
Dziś doszła też dioda 2W więc jak tylko wszystko podłączę mam nadzieję że jutro to również coś dodam do tematu.
Poniżej kilka fotek jak to wyglada na dzień dzisiejszy:
Załączniki
20181229_103712.jpg
20181229_103725.jpg
20181229_103640.jpg
20181229_103701.jpg
Moje maszynki:
Anet A8 po tuningu
Hypercube Evo już drukuje :)
Frezarka root3 cnc
Tokarka LD250 juz zmeczona ale wciąż działa
Spawarka mig-mag oraz inne warsztatowe sprzęty konstruktora :DD :git:
Awatar użytkownika
daras
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 88
Rejestracja: 28 gru 2017, 21:46
x 2

Re: Frezarka/ploter Root3 cnc 1040x540x120mm

Post autor: daras »

Wygląda ciekawie, czekam na kolejne filmiki z pracy tej maszynki. :piwo:
freitag
Postów w temacie: 1
Posty: 63
Rejestracja: 27 mar 2018, 11:29
Lokalizacja: Łazy
Drukarka: własna :-)
x 21

Re: Frezarka/ploter Root3 cnc 1040x540x120mm

Post autor: freitag »

Super,
maszynka jak na domowe potrzeby to i tak nie zła. Trzymam kciuki za Ciebie i twoje starania, ja również przymierzam się do zrobienia podobnego urządzenia i pewnie będę zadawał sporo pytań. Sterowanie chcę zrobić takie samo jak w Twojej maszynce a nie miałem do czynienia jeszcze z takim urządzeniem.
pozdrawiam Irek
Awatar użytkownika
jagus
Postów w temacie: 23
Posty: 318
Rejestracja: 03 kwie 2017, 09:56
Lokalizacja: Jaworze koło BB
Drukarka: Anet-A8 and HCevo
x 90

Re: Frezarka/ploter Root3 cnc 1040x540x120mm

Post autor: jagus »

Spoko jak tylko coś to pisz postaram się pomóc. A dziś jak rodzina pozwoli to zrobię laser.
Moje maszynki:
Anet A8 po tuningu
Hypercube Evo już drukuje :)
Frezarka root3 cnc
Tokarka LD250 juz zmeczona ale wciąż działa
Spawarka mig-mag oraz inne warsztatowe sprzęty konstruktora :DD :git:
Awatar użytkownika
jagus
Postów w temacie: 23
Posty: 318
Rejestracja: 03 kwie 2017, 09:56
Lokalizacja: Jaworze koło BB
Drukarka: Anet-A8 and HCevo
x 90

Re: Frezarka/ploter Root3 cnc 1040x540x120mm

Post autor: jagus »

Wczoraj udało sie polutować kabelki od lasera dziś tak na szybko przed pracą podłączenie do ploterka ale lipa znaczy laser działa ale cała reszta miernik i wentylator juz nie dopiero jak w programie laser grbl włączę diode to się uruchamia i miernik i wentylator ale zamiast 12v na miernik i wentylator działa prąd z diody hmm.. i z tego co zauważyłem to nie można brać z tego sterownika diody
https://s.click.aliexpress.com/e/bocUQRsd minusa/masy bo dopiero podczas włączenia diody w programie musi dostawać masę bo napięcie na + jest cały czas. Poprostu mam cztery kable które idą do sterownika i tak laser tam jest podlaczony +4.5V na jednym kablu drugi to +12v wzięty ze sterownika lasera wejście fan ale tylko kabel plusowy , trzeci to również +12v też tylko jeden ale z wejscia dc na sterowniku oraz czwarty to masa wspólna podłączona od wejścia diody lasera. Takim sposobem myślałem że wszystko będzie działać ale nie wiedziałem że minus podaję ten sterownik dopiero podczas włączania diody.Pewnie ciężko to zrozumieć co napisałem ale nie mam jak teraz zrobić schematu :) zapytacie czemu tak mieszam a chyba z lenistwa bo mam kabel cztero żyłowy brakuje 2 chodziaż i chyba bez zmiany sie nie obędzie próbowałem innego podłączenia ale też lipa była ze wskazywaniem na mierniku przez co też spalilem starą diode. No nic będę myślał w pracy jak by to jeszcze zrobić chodź ostatecznie zmienię kabel. Tu zdjecia mojego lasera projekt własny stworzony kiedyś do ploterka.
20181231_091949.jpg
Załączniki
20181231_091944.jpg
20181231_091942.jpg
Moje maszynki:
Anet A8 po tuningu
Hypercube Evo już drukuje :)
Frezarka root3 cnc
Tokarka LD250 juz zmeczona ale wciąż działa
Spawarka mig-mag oraz inne warsztatowe sprzęty konstruktora :DD :git:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”