FlashForge Creator Pro - fatalne wydruki

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
etet100
Postów w temacie: 5
Posty: 239
Rejestracja: 15 gru 2017, 15:15
x 34

FlashForge Creator Pro - fatalne wydruki

Post autor: etet100 »

Witam. Próbuje doprowadzić do jakiegoś działania taką drukarkę / złom. Wydruki niestety pozostawiają sporo do życzenia:

- pofalowane ścianki w osi Z (fala o długości 8mm czyli tak jak skok śruby)
- tragiczny ghosting przy jakiejkolwiek normalnej prędkości
- bloby powodujące na kolejnych warstwach podskakiwanie dyszy lub po prostu psucie ścianek
- problemy z nawisami/mostami (głównie testuje PLA ale też PET-G) nawet przy zastosowaniu raczej mocnego nadmuchu
i niskiej temperatury w okolicach 190
- brzydkie (wystające) krawędzie

Ostatni test zrobiłem przy prędkości 1000mm/m i ghosting jest prawie niewidoczny. Pozostałe problemy niestety pozostały.
No i przy takiej prędkości nawet malutka kostka drukuje się 1,5 godziny.

W drukarce zauważyłem cały szereg wad. Na oko dosyć stabilna obudowa przy szybszej pracy cała się trzęsie. Razem z nią
trzęsie się oczywiście stół. Prowadnice 8mm są miękkie jak plastelina. Stół dodatkowo ma jakiś luz na nakrętce ale nie
wiem czy to ma realne znaczenie.

W drukarce ponapinałem paski, dodałem chłodzenie wydruku (mam niezbyt mocny nadmuch z wentylatorkiem 40mm oraz
mocniejszy z turbiną 5015. Mam już zamówioną nakrętkę POM do osi Z, mam też (jeszcze nie założyłem) nowe łożyska
do osi X i Y. Zastanawiam się nad zastąpieniem tej platformy ze stołem jakąś mocniejszą płytą aluminiową dla
usztywnienia.

Firmware zmieniłem na najnowszy Marlin v2.x. Testowałem temperatury od 190 do 220 (przy PLA). Filamenty mam przeróżne
i nie widzę większej różnicy.

Wybaczcie słabe zdjęcia. Mam teraz jakieś taki słabe warunki oświetlenia. Dodam lepsze jak się uda zrobić.

Ma ktoś może jakiś pomysł?
Załączniki
IMG_20190302_1015322.jpg
IMG_20190302_1015183.jpg
IMG_20190302_1015066.jpg
IMG_20190302_1014551.jpg
IMG_20190302_1014364.jpg
IMG_20190302_1014233.jpg
IMG_20190302_1014106.jpg
IMG_20190302_1013567.jpg
IMG_20190302_1013459.jpg
IMG_20190302_1013397.jpg
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: FlashForge Creator Pro - fatalne wydruki

Post autor: dragonn »

Wrzuć więcej zdjęć drukarki, szczególnie osi Z.
Śruba osi Z jest prosta?
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: FlashForge Creator Pro - fatalne wydruki

Post autor: FlameRunner »

Powiedz więcej o samej drukarce.
  1. Czy mowa o tej drukarce: https://reprapy.pl/viewtopic.php?f=31&t=3861 ? :D
  2. Czy ona kiedyś drukowała lepiej?
  3. Czy widziałeś jakieś wydruki poprzedniego właściciela?
  4. Czy wiesz, z jakiego slicera korzystał poprzedni właściciel, z jakimi parametrami drukował i z jakich materiałów?
etet100
Postów w temacie: 5
Posty: 239
Rejestracja: 15 gru 2017, 15:15
x 34

Re: FlashForge Creator Pro - fatalne wydruki

Post autor: etet100 »

Nie widziałem innych wydruków niż moje. U mnie nigdy nie drukowała zauważalnie lepiej, ale mam ją krótko. Wcześniej był używany slicer FlashPrint i firmware sailflish, teraz już marlin i różne slicery. Efekty były tak samo słabe jak teraz.

Śruba może być krzywa (sądząc po wydrukach) ale na oko tego kompletnie nie widać. Czujnik zegarowy pokazuje nieznaczne bicie. Musiałbym go jakoś porządnie zamocować. Na jakiś forum ktoś pisał, że takie fale powoduje łożysko na górze, podtrzymujące luźny koniec śruby. Ale przy poprawnym ustawieniu wszystkiego coś takiego nie jest możliwe. Pytanie tylko na ile wszystko jest poprawnie ustawione.

Wrzucę zdjęcia drukarki.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: FlashForge Creator Pro - fatalne wydruki

Post autor: dragonn »

etet100 pisze:Na jakiś forum ktoś pisał, że takie fale powoduje łożysko na górze, podtrzymujące luźny koniec śruby. Ale przy poprawnym ustawieniu wszystkiego coś takiego nie jest możliwe. Pytanie tylko na ile wszystko jest poprawnie ustawione.
Nie ważne na ile dobrze to jest, po prostu to wywal. Po co sobie utrudniać życie czymś co nie jest po prostu potrzebne?
etet100
Postów w temacie: 5
Posty: 239
Rejestracja: 15 gru 2017, 15:15
x 34

Re: FlashForge Creator Pro - fatalne wydruki

Post autor: etet100 »

dragonn pisze:
etet100 pisze:Na jakiś forum ktoś pisał, że takie fale powoduje łożysko na górze, podtrzymujące luźny koniec śruby. Ale przy poprawnym ustawieniu wszystkiego coś takiego nie jest możliwe. Pytanie tylko na ile wszystko jest poprawnie ustawione.
Nie ważne na ile dobrze to jest, po prostu to wywal. Po co sobie utrudniać życie czymś co nie jest po prostu potrzebne?
Czemu nie jest potrzebne? Niepodparty koniec śruby wpada w wibracje, zwłaszcza kiedy stół jest nisko i duży fragment śruby wisi luzem. A w tej drukarce już i tak wystarczająco duże rzeczy wibruje i lata na wszystkie strony. To może nie jest potrzebne gdy jest źle zrobione i bardziej szkodzi niż pomaga. Może tak być w tym przypadku.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: FlashForge Creator Pro - fatalne wydruki

Post autor: FlameRunner »

To może, bo ja wiem, po prostu zdemontuj i zobacz, jaki będzie efekt?
dragonn
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: FlashForge Creator Pro - fatalne wydruki

Post autor: dragonn »

etet100 pisze:
Czemu nie jest potrzebne? Niepodparty koniec śruby wpada w wibracje, zwłaszcza kiedy stół jest nisko i duży fragment śruby wisi luzem. A w tej drukarce już i tak wystarczająco duże rzeczy wibruje i lata na wszystkie strony. To może nie jest potrzebne gdy jest źle zrobione i bardziej szkodzi niż pomaga. Może tak być w tym przypadku.
Jakie wibracje? Weź przestań, przy tym jak ona się rusza raz na czasem parę minut i robiąc wtedy może pół obrotu :roll: .
To o czym mówisz ma znaczenie przy CNC, nie przy drukarkach.
BTW jeśli wibruje ona bez tego to jak to masz to wszystkie "wibracje" idą w z-wobble.
etet100
Postów w temacie: 5
Posty: 239
Rejestracja: 15 gru 2017, 15:15
x 34

Re: FlashForge Creator Pro - fatalne wydruki

Post autor: etet100 »

Zdemontuje do testu. Poza tym mam wrażenie, że ta śruba jest jednak krzywa. Już nie wiem czy wierzyć oczom czy pomiarom z prowizorycznie zamocowanego czujnika.
dragonn
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: FlashForge Creator Pro - fatalne wydruki

Post autor: FlameRunner »

Sam napisałeś, że:
1. Przy poprawnym ustawieniu wszystkiego, łożysko na górze nie powinno być problemem.
2. Prawdopodobnie masz krzywą śrubę.
Spróbuj wyciągnąć z tego jakiś wniosek.

PS Postaraj się, żeby to nie był kolejny wątek, w którym jesteś bardziej zainteresowany gadaniem o problemie niż jego rozwiązaniem.
dziobu
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”