Alfawise U30 - chłodzenie

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 9
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Alfawise U30 - chłodzenie

Post autor: cyfron »

Ważne, żeby nie był na łożysku ślizgowym. Mi dobrze sprawdzają się na kulkowych, na łożysku magnetycznym nie miałem więc się nie wypowiem.
Awatar użytkownika
virgin71
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2581
Rejestracja: 19 kwie 2016, 23:07
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ultimaker | U30
x 497
Kontakt:

Re: Alfawise U30 - chłodzenie

Post autor: virgin71 »

Nie powiedziałbym, że ważne tylko to, że ślizgi. Tylko Sunon po prostu.
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 9
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Alfawise U30 - chłodzenie

Post autor: cyfron »

virgin71 pisze:Nie powiedziałbym, że ważne tylko to, że ślizgi. Tylko Sunon po prostu.
Od marca mam Gdstime na kulkach i nie mam z nimi problemów.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Alfawise U30 - chłodzenie

Post autor: dragonn »

cyfron pisze:
virgin71 pisze:Nie powiedziałbym, że ważne tylko to, że ślizgi. Tylko Sunon po prostu.
Od marca mam Gdstime na kulkach i nie mam z nimi problemów.
Powiedzmy sobie wprost - Sunon ma jedną konkretną zaletę: kupisz jeden dobry, kupisz kolejne 10, kupisz kolejne 100 i wszystkie będą działać tak samo jak ten pierwszy. I cenowo nie zabijają :D
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 9
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Alfawise U30 - chłodzenie

Post autor: cyfron »

Takie same odczucia mam z Gdstime.
Harth
Postów w temacie: 8
Posty: 47
Rejestracja: 03 lis 2019, 19:26

Re: Alfawise U30 - chłodzenie

Post autor: Harth »

cyfron pisze:Podwójne łożyska kulkowe i 24V będą OK. Turbiny łączysz równolegle, czyli + z + i - z -.

Zrobione. Jeśli chodzi o turbiny chłodzące filament mogę zmniejszyć ich prędkość w Cura, ale jak mogę zmniejszyć obroty wiatraka przy Hotend?
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Alfawise U30 - chłodzenie

Post autor: FlameRunner »

Wentylator radiatora głowicy często jest podpięty pod zasilania prosto z zasilacza, bez możliwości sterowania, być może w U30 też tak jest.

Nawet jeśli jest możliwość jakiegoś nim sterowania, to steruje nim raczej firmware i to bardzo prosto, bo tylko włączając gdy głowica przekroczy daną temperaturę i wyłączając, gdy temperatura spadnie poniżej ustalonego progu - bez regulacji szybkości.

No i ostatnie, ale nie najmniej ważne: dlaczego chcesz zmniejszać obroty? To ma skutecznie chłodzić radiator głowicy, jesteś pewien że słabszy nawiew będzie dostateczny?
Harth
Postów w temacie: 8
Posty: 47
Rejestracja: 03 lis 2019, 19:26

Re: Alfawise U30 - chłodzenie

Post autor: Harth »

FlameRunner pisze:Wentylator radiatora głowicy często jest podpięty pod zasilania prosto z zasilacza, bez możliwości sterowania, być może w U30 też tak jest.

Nawet jeśli jest możliwość jakiegoś nim sterowania, to steruje nim raczej firmware i to bardzo prosto, bo tylko włączając gdy głowica przekroczy daną temperaturę i wyłączając, gdy temperatura spadnie poniżej ustalonego progu - bez regulacji szybkości.

No i ostatnie, ale nie najmniej ważne: dlaczego chcesz zmniejszać obroty? To ma skutecznie chłodzić radiator głowicy, jesteś pewien że słabszy nawiew będzie dostateczny?
Zakładam po prostu że wentylator który kupiłem jest za mocny ponieważ jest większy niż oryginał. Po za tym na maksymalnych obrotach jest dość głośny. Więc pomyślałem, że skoro chłodzi lepiej to może nie potrzeba żeby wiał 'na maksa'.
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 9
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Alfawise U30 - chłodzenie

Post autor: cyfron »

W U30 nie ma możliwości sterowania tym wiatrakiem. Jeżeli już musisz zmniejszyć obroty to najefektywniej będzie jak zasilisz go przez przetwornicę step-down i zmniejszysz napięcie zasilania wiatraka.
Harth
Postów w temacie: 8
Posty: 47
Rejestracja: 03 lis 2019, 19:26

Re: Alfawise U30 - chłodzenie

Post autor: Harth »

Pojawiły się dwa problemy:
1) silnik krokowy gubi kroki: wygląda to tak jakby radełko nie było w stanie pchać filamentu. Jak zwalniam mechanizm i próbuję docisnąć filament to stawia mocny opór.
2) dysza wprasowuje filament w kolejne warstwy: wygląda to tak jakby dysza ciągle co warstwę była za blisko niższej warstwy, dodatkowo rysuje powierzchnię (wydruk był dość spory więc poprzednie warstwy nadążały wysychać)

Znalazłem temat w którym @Adrian202 opisuje bardzo podobny problem.
Adrian202 pisze:Od dłuższego czasu mam problem z zębatką lub silnikiem podajnika filamentu.
Moja drukarka to P3STEEL v4 własnej konstrukcji na elektronice Ramps 1.4, drukarka ma zdalny podajnik przymocowany do zasilacza.
Podczas wydruku podaje filament bez problemu ale od kilku warstw w górę zaczyna się skakanie.
Wygląda to tak, ze zębatka popycha filament w pewnym momencie jest skok w tył o jeden krok i znowu podaje filament.
Takie skoki są co kilka sekund chyba, ze działa w tym momencie retrakcja.
(...)
Dodatkowo drukarka ma tendencje do rysowania po górnej warstwie, wysokość dyszy jest ustawiona na nowo więc nie wiem czy jeszcze to robi ponieważ tym razem tak skakała zębatka, że dysza się zapchała.
Wydaje mi się, że albo silnik jest za słaby albo zębatka nie trzyma dobrze filamentu.
Na filamencie są ślady po zębatce więc trzyma dobrze a dokręcenie docisku nie rozwiązuje problemu.
Używam programu Cura w tym momencie 3.0.1 i 2.7 i na obu to samo oraz filamentu Devil Design
Nie jestem w stanie rozwiązać sam tego problemu dlatego proszę o pomoc

W jednym z postów przeczytałem że problemem może być nadmierne chłodzenie dyszy. Biorąc pod uwagę zmianę wentylatora na większy i lepszy może to jest powodem problemów u mnie?
Mógłbym Was prosić o poradę?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”