Ultimaker / jenny printer

Tutaj można pochwalić się drukarką już uruchomioną bądź kupioną
Marek79
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 32
Posty: 47
Rejestracja: 12 kwie 2019, 13:05
x 1

Ultimaker / jenny printer

Post autor: Marek79 »

Witam szanownych kolegów

Ostatnio zamówiłem z Chin drukarkę teoretycznie ultimaker (teoretycznie ponieważ wykorzystuje mechanikę Ultimakera ,jaki model trudno powiedzieć (wymiary obiektów drukowanych ( 340x205x205 ) elektronika była jennyprinter )
Problemów ze złożeniem oraz przeróbek jakie musiałem wprowadzić nie będę opisywał bo szkoda klawiatury ,aby o tym pisać .
Gdy zobaczyłem stepstick osobno wkładane na płytę oraz na wyświetlaczu chinskie znaczki , od razu stwierdziłem że zamówię oryginalną elektronikę Ultimakera .

Po podłączeniu oryginalnej płyty um drukarka chce wypoziomować stół , i tu pojawia się problem, bo głowica drukująca porusza się po stole tak jak by w hardware wpisany był obszar roboczy 10x10 cm , po próbie próbie wydruku stół jadąc do góry uderzył w dyszę , więc chyba w hardware jest żle wpisany obszar roboczy ..

Pomoże ktoś jak to skonfigurować ....??
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 13
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2663

Re: Ultimaker / jenny printer

Post autor: Berg »

1. Wrzuć dokładne fotki elektroniki, podłączenia. silników. Opisany przez Ciebie problem może mieć kilka przyczyn. Wystarczy, że masz 400 krokowe silniki a nie 200. Skąd masz firmware? Wgrywałeś sam?
2. Myślę, że zupełnie niepotrzebnie zamówiłeś na oryginalną elektronikę. Wsadzane stepstiki nie są złe. Dają możliwość podłączenia lepszych stepstików niż były w oryginale, cichych, a język (znaczki) można było zmienić.
No chyba, że porównujemy z DuetWIF, gdzie drivery są wlutowane na stałe, ale są to bardzo dobre drivery. Jak już chciałeś na coś zmieniać, to właśnie na Dueta

spoko na pewno da się to uruchomić.
Poszukaj standardowego opisu konfiguracji krok po kroku firmware Marlin 1.1.9
https://github.com/MarlinFirmware/Marlin

czyli tu:
http://marlinfw.org/docs/configuration/ ... ation.html
Marek79
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 32
Posty: 47
Rejestracja: 12 kwie 2019, 13:05
x 1

Re: Ultimaker / jenny printer

Post autor: Marek79 »

Z silnikami to możesz mieć racje bo jakieś bardzo duże i wtyczke mają na 6 pinów , ale wiązka jest 4 kablowa.
Firmoware do oryginalnej plyty pobrałem ze strony Ultimaker , do płyty jennyprinter dostałem na karcie sd od producenta ale języka innego jak chinski nie ma . Więc wolałbym oryginalną płyte prze konfigurować , zastanawiam się tylko czy oryginalna płyta elektr. wytrzyma grzanie tak dużego stołu?
Zainstalowałem już na pc ardurio z marlin ale nie mam zabardzo pojęcia co pozmieniać ?
Będe wdzięczyny za każdą radę....
Załączam zdjęcia
Załączniki
Resized_20190428_183000.jpeg
Resized_20190428_182932.jpeg
Resized_20190428_183213.jpeg
Abys
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 13
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2663

Re: Ultimaker / jenny printer

Post autor: Berg »

Tak. to są silniki 400 krokowe ale nie świadczy o tym kształt wtyczki, czy liczba kabelków ;) , te masz zupełnie typowe.
Twój problem jest absolutnie typowy. Konfiguracja tego typu drukarki, to jest coś, co przeszedł każdy jej użytkownik. Tej jak i niemal każdej innej, które posiadają forumowicze. Towja drukarka jest absolutnie typowa, zarówno z chińską jak i nie chińską elektroniką.


musisz wykonać komendę, która zmieni liczbą mikrokroków na mm, prawdopodobnie masz (80 a przy tych silnikach powinno być 160:
M92 X160.00 Y160.00

potem jeśli będzie działać ok, zapisać te ustawiania do EEPROM komendą:
M500

Możesz do tego użyć programu
https://www.pronterface.com

Możesz też na nowo skonfigurować cały firmware używając Arduino. Docelowo pewnie tak będzi najlepiej, bo będziesz wiedział jak wgrywać fajne uaktualnienia. Akurat do tej drukarki masz w przykładach gotową lub niemal gotową konfigurację.
Na razie możesz zrobić tylko tyle co napisałem wyżej.

Nie jest to jakaś złośliwość, ale na prawdę musisz zacząć od jakiegoś poradnika krok po kroku inaczej będziesz co 5 minut zadawać pytania o absolutnie podstawowe, dobrze opisane sprawy.
Abys
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 13
Posty: 7564
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2663

Re: Ultimaker / jenny printer

Post autor: Berg »

jeśli chodzi o to, że stół uderzył w dysze, to może być:
- źle wypoziomowany stół, może po prostu powinien być nieco obniżony
- źle wyregulowany włącznik krańcowy stołu
- źle podpięte przewody do wył. krańcowego
- źle skonfigurowane oprogramowanie

czyli też całkiem typowe rzeczy, które są opisane w poradnikach "jak zacząć"...
Abys
Marek79
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 32
Posty: 47
Rejestracja: 12 kwie 2019, 13:05
x 1

Re: Ultimaker / jenny printer

Post autor: Marek79 »

A gdzie znajdę taki poradnik ?


rafaljot pisze:Tak. to są silniki 400 krokowe ale nie świadczy o tym kształt wtyczki, czy liczba kabelków ;) , te masz zupełnie typowe.
Twój problem jest absolutnie typowy. Konfiguracja tego typu drukarki, to jest coś, co przeszedł każdy jej użytkownik. Tej jak i niemal każdej innej, które posiadają forumowicze. Towja drukarka jest absolutnie typowa, zarówno z chińską jak i nie chińską elektroniką.


musisz wykonać komendę, która zmieni liczbą mikrokroków na mm, prawdopodobnie masz (80 a przy tych silnikach powinno być 160:
M92 X160.00 Y160.00

potem jeśli będzie działać ok, zapisać te ustawiania do EEPROM komendą:
M500

Możesz do tego użyć programu
https://www.pronterface.com

Możesz też na nowo skonfigurować cały firmware używając Arduino. Docelowo pewnie tak będzi najlepiej, bo będziesz wiedział jak wgrywać fajne uaktualnienia. Akurat do tej drukarki masz w przykładach gotową lub niemal gotową konfigurację.
Na razie możesz zrobić tylko tyle co napisałem wyżej.

Nie jest to jakaś złośliwość, ale na prawdę musisz zacząć od jakiegoś poradnika krok po kroku inaczej będziesz co 5 minut zadawać pytania o absolutnie podstawowe, dobrze opisane sprawy.
Marek79
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 32
Posty: 47
Rejestracja: 12 kwie 2019, 13:05
x 1

Re: Ultimaker / jenny printer

Post autor: Marek79 »

Tu nie jest problem z poziomowaniem stołu ,bo stół ma kilka mm regulacji , a u mnie stół uderza w dyszę i silnik wyje bo chce dalej stół podnosić




rafaljot pisze:jeśli chodzi o to, że stół uderzył w dysze, to może być:
- źle wypoziomowany stół, może po prostu powinien być nieco obniżony
- źle wyregulowany włącznik krańcowy stołu
- źle podpięte przewody do wył. krańcowego
- źle skonfigurowane oprogramowanie

czyli też całkiem typowe rzeczy, które są opisane w poradnikach "jak zacząć"...
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 13
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ultimaker / jenny printer

Post autor: FlameRunner »

Gdzie masz krańcówkę Z? Na dole?
Może masz źle zdefiniowaną liczbę kroków/mm dla osi Z lub źle zdefiniowaną wysokość obszaru roboczego?
A może masz zdefiniowaną krańcówkę Z na górze i nigdy do niej nie dojedzie (bo jej tam nie ma)?

A może masz krańcówkę Z na górze, ale nie może do niej dojechać, bo się zatrzymuje na dyszy?
Awatar użytkownika
Julian
Postów w temacie: 1
Posty: 736
Rejestracja: 19 kwie 2016, 21:42
x 196

Re: Ultimaker / jenny printer

Post autor: Julian »

Tak poza konkurencją. Pokazałbyś jak wygląda cała konstrukcja i obudowa?
Marek79
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 32
Posty: 47
Rejestracja: 12 kwie 2019, 13:05
x 1

Re: Ultimaker / jenny printer

Post autor: Marek79 »

Najprawdopodoniej tak jak piszesz żle kroki są ustawione oraz oczszar roboczy ,ściągnołem już marlin ale nie wiem gdzie mam to zmienić...?
Krańcówka Z jest tylko na dole , wszystko jest tak jak w Ultimaker 2 tylko że obszar roboczy jest powiększony , wiem to napewno bo mam już ultimaker 2 działający , a tą zamówiłem bo miała wiekszy obszar roboczy
FlameRunner pisze:Gdzie masz krańcówkę Z? Na dole?
Może masz źle zdefiniowaną liczbę kroków/mm dla osi Z lub źle zdefiniowaną wysokość obszaru roboczego?
A może masz zdefiniowaną krańcówkę Z na górze i nigdy do niej nie dojedzie (bo jej tam nie ma)?

A może masz krańcówkę Z na górze, ale nie może do niej dojechać, bo się zatrzymuje na dyszy?
Zablokowany

Wróć do „Drukarki FDM/FFF - wszystkie pozostałe”