CNC - Początki

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
freitag
Postów w temacie: 20
Posty: 64
Rejestracja: 27 mar 2018, 11:29
Lokalizacja: Łazy
Drukarka: własna :-)
x 21

Re: CNC - Początki

Post autor: freitag »

Witam,
Panowie to moje pierwsze spotkanie z CNC z elektroniką jestem na bakier więc będzie to przeprawa przez morze wiadomości...Ja uważam że to jest cud że w ogóle udało mi się odpalić. zwłaszcza jak Chińczycy sprytnie rzucali kłody pod nogi zamienili kolorami kabelki środkowe w wtyczkach z tym co było w opisie. A ja jak ten palant z schemaciku po podłączałem i zdziwko że szarpią zamiast pracować... Jeśli chodzi o maszynkę to jest na gbrl, silniki i sterowniki z tej aukcji: https://pl.aliexpress.com/item/32789295 ... 5c0fTegRNb , zasilanie 24 V, a paski 10 mm. Zmiany pewnie że będą bo to chyba normalne. Pierwszy napis udało się narysować, jeszcze tylko stół i zaczniemy frezować, a na razie: https://www.youtube.com/watch?v=hROQJo0snvo . Jeśli chodzi o kulturę pracy to na pewno będę potrzebował waszej pomocy, bo sam raczej przegram walkę z nią.
Pozdrawiam Irek
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 6
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: CNC - Początki

Post autor: arkomania.pl »

Ten odgłos przypominający grzechotkę, to praca tych pasków i kół zębatych.
Taki sam efekt miałem jak zastosowałem kiedyś, te białe paski z widocznymi drutami.
Powiększyłem jedną z klatek, aby przyjrzeć się paskowi. To te, paskudne.
Widać druty. Druty trą o aluminiowe koła zębate.
Kupuj nowe, bez drutu.
Andrzej_W
Pozdrawiam Arek G. arkomania
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 6
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: CNC - Początki

Post autor: arkomania.pl »

Zauważyłem, że zastosowałeś już nieco przestarzałe technologicznie sterowniki silników TB6600.
Ale zauważyłem, że możesz jeszcze zwiększyć mikrokroki z 16 do 32.
SW1 na off i zmiany w firmware.

zobacz również:

https://reprapy.pl/viewtopic.php?f=40&t=6492
Pozdrawiam Arek G. arkomania
freitag
Postów w temacie: 20
Posty: 64
Rejestracja: 27 mar 2018, 11:29
Lokalizacja: Łazy
Drukarka: własna :-)
x 21

Re: CNC - Początki

Post autor: freitag »

Cześć, Dzięki Arek za rady, zastosowałem to co sugerowano w projekcie, Jak mówiłem to moje początki i jeszcze sporo nauki przede mną. Ale będę wdzięczny za każdą radę i pomoc. Na razie grzebanie w programie to czarna magia i jak mam problem to pomaga mi kolega poznany przy budowie drukarki, niestety takie czasy, że ma mnustwo roboty i nie za bardzo ma czas. Dla tego sam "oram" jak mogę. najbardziej jestem nieszczęśliwy że silnik osi Z jest tak samo ustawiony w sterowniku i pięknie gra a X i Y pracują tak że zęby bolą. Paski zamówię po wypłacie i wymienię. Tak więc wszystkie uwagi mile widziane. na razie coś czego się nie boję, czyli stół i jakieś trzymadełka.
pozdrawiam Irek
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: CNC - Początki

Post autor: Berg »

Skoro już masz mocny zasilacz 24V to najprościej dołożyć przetwornicę step-up do zasilania silników i napędzić je maksymalnym napięciem, albo prawie. To też powinno je nieco uciszyć no i co najważniejsze pozwoli na wyższe prędkości, ja mam tę:
https://allegro.pl/oferta/przetwornica- ... 9256712795?
maglo18
Postów w temacie: 4
Posty: 84
Rejestracja: 23 lut 2017, 16:07
x 28

Re: CNC - Początki

Post autor: maglo18 »

Dziwi mnie dlaczego na siłę bierzecie oprogramowanie drukarki do frezarki. Polecam estlcam. To cam i wsad do kontrolera. Posiada współrzędne maszynowe i materiałowe, pomiar wysokości materiału, długości narzędzia i ma fajną obróbkę trochoifalną. Film z opisem nie mój https://youtu.be/y_1rj-ZksV4
JGFTW
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: CNC - Początki

Post autor: Berg »

@maglo18 tak to nie jest najdoskonalszy soft, za to prosty
ale tak z ciekawości jaką znasz drukarkę pracującą na grbl?
freitag
Postów w temacie: 20
Posty: 64
Rejestracja: 27 mar 2018, 11:29
Lokalizacja: Łazy
Drukarka: własna :-)
x 21

Re: CNC - Początki

Post autor: freitag »

Cześć,
Tak jak pisze kol. rafaljot płytka sterująca I zapewne soft jest z pod znaku grbl, a g.kod wygenerowałem w Estlcam. Właśnie dla tego że jest prościutki. Jeszcze raz Wielkie dzięki kolegom za porady i kierunki w których powinienem iść. Dla laika to jest bardzo duże wyzwanie widzisz kol. maglo18 koledzy zapodali mi pomysły jak poprawić prace tej maszynk,i ale dla mnie samo zrozumienie o co im chodzi jest wyzwaniem o ile sterowniki od kol. Arka rozumiem i ze zmianą/podłączeniem nie będzie problemu to i tak nie wiem jak rozwiązać to w oprogramowaniu. A już naprawdę ciężkie dla mnie jest zrozumienie podbicia prądu które podrzucił kol. rafaljot . Pierwsze wrażenie: " zjaram wszystko"... ale skoro podaje takie rozwiązanie osoba z większym doświadczeniem to przysiądę i poczytam i dowiem się czy chodzi o to żeby podbić prąd na same sterowniki i jak to mi pomoże. Ze mną możecie porozmawiać o przyprawach, bo przy nich pracuje od 25 lat, nie mamy niestety, dzieci oboje pracujemy z żoną więc pieniążki mniejsze większe są, a druk 3D jak i teraz CNC to moje Hobby, i tak je traktuje. To jest coś nowego, innego, fascynującego... od tego czym się zajmuję na co dzień w pracy.
pozdrawiam Irek
Andrzej_W
Awatar użytkownika
jagus
Postów w temacie: 4
Posty: 318
Rejestracja: 03 kwie 2017, 09:56
Lokalizacja: Jaworze koło BB
Drukarka: Anet-A8 and HCevo
x 90

Re: CNC - Początki

Post autor: jagus »

Kolega "Maglo18" wyżej wrzucił Ci linka do mojego filmu o estlcam może nie jest jakiś super, bo nie nagrywam zawodowo, ale myślę, że po obejrzeniu na spokojnie 2 razy powinieneś zrozumieć jak go ustawić pod sterowanie maszyną, tym bardziej że masz chyba identycznie zrobiony sterownik, jaki miałem ja też na 24V. Polecam Ci przesiadkę z grbla na estlcama sterowanie maszyną odbywa się przyjemniej, a i sama frezarka działa jakoś lepiej płynniej w stosunku do grbl, choć jeśli dalej chciałbyś przy nim pozostać, polecam poczytać https://www.rcclub.eu/viewtopic.php?f=108&t=8124 (mam nadzieję, że admin nie zlinczuje mnie za link) jest tu chyba wszystko, co potrzebne, jeśli chodzi o ustawienia.
I nie poddawaj się powoli dojdziesz do wiedzy o swoim hobby ja też jestem tylko prostym kuchcikiem, który ma podobne hobby zresztą jak większość tu na forum.
Berg
Moje maszynki:
Anet A8 po tuningu
Hypercube Evo już drukuje :)
Frezarka root3 cnc
Tokarka LD250 juz zmeczona ale wciąż działa
Spawarka mig-mag oraz inne warsztatowe sprzęty konstruktora :DD :git:
maglo18
Postów w temacie: 4
Posty: 84
Rejestracja: 23 lut 2017, 16:07
x 28

Re: CNC - Początki

Post autor: maglo18 »

Wybranie ESTLcam podpowiadam ze własnych doświadczeń. Zbudowałem drukarki 3D oraz do użytku domowego 2 frezarki CNC. Pierwsza plastikowo drewniana jak twoja druga metalowo-aluminiowa. Wszystkiego nauczyłem się sam więc i tobie się uda. Koniec reklamy :).
Nie bardzo wiem dlaczego koledzy radzą zmienić mikrokok i zmieniać napięcie? Jeżeli elektronika jest dobrze podłączona to sprawdź jak szybkie przejazdy jałowe czyli G0 uda ci się uzyskać na każdej osi (X,Y,Z). Napięcie zwiększa się gdy prędkości uzyskiwane przez silniki są za małe u Ciebie tego nie wiemy. Jak ustalisz max prędkości dla każdej osi to potem sprawdza się jakie przyśpieszenia max da się uzyskać na każdej z osi. Uzyskane wyniki pomniejszamy o 15% i wpisujemy do ustawień.
Na frezarkach CNC powinno się używać jak najmniejszego mikrokroku. Ja duże silniki mam wysterowane na 1/5. Im większy mikrokrok to mniejsza siła na silniku. Frezarki nie pracują tak cicho jak drukarki bo tu ważny jest max moment z silników. Moja obecna jest na śrubach tocznych i cicha nie jest.

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=6KcPZM6lqg0
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”