CNC - Początki

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 6
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: CNC - Początki

Post autor: arkomania.pl »

Zwiększenie napięcia zasilania sterownika silnika zwiększa dynamikę silnika i lepszą pracę.
Daje to też, możliwość uzyskania większych prędkości.

Zwiększenie mikrokroków poprawia jakość pracy silnika.

Mówimy tu o urządzeniu CNC, które nie pracuje z prędkościami drukarek 3D.
Nie skupiajmy się na prędkości, tylko na jakości.
Pozdrawiam Arek G. arkomania
maglo18
Postów w temacie: 4
Posty: 84
Rejestracja: 23 lut 2017, 16:07
x 28

Re: CNC - Początki

Post autor: maglo18 »

arkomania.pl pisze:Zwiększenie napięcia zasilania sterownika silnika zwiększa dynamikę silnika i lepszą pracę.
Daje to też, możliwość uzyskania większych prędkości.

Zwiększenie mikrokroków poprawia jakość pracy silnika.

Mówimy tu o urządzeniu CNC, które nie pracuje z prędkościami drukarek 3D.
Nie skupiajmy się na prędkości, tylko na jakości.
Akurat się z kolega nie zgadzam. Dynamikę i lepszą pracę to może poprawić lepszy sterownik. Zgodzę się że uzyskamy większe prędkości. Co to dla kolegi jest lepsza jakość na frezarce?
PS. Pytanie do autora tematu. Ile kroków na mm jest na każdej z osi?
Awatar użytkownika
arkomania.pl
Postów w temacie: 6
Posty: 832
Rejestracja: 10 mar 2017, 13:08
Lokalizacja: RADOM
x 373

Re: CNC - Początki

Post autor: arkomania.pl »

Jednak, trochę się zgadzamy, co do sterownika.

Moja odpowiedź co do "jakości pracy".

Chodzi mi o brak drobnych wibracji, nieprzyjemnych dźwięków, nie dźwięku pochodzącego od silników.

Wiadomo, da się jeździć do pracy Trabantem i Toyotą. Ale różnica jest.
Cel osiągnięty, za każdym razem taki sam, ale komfort przemieszczenia się inny.

Irek "Freitag" pisze o zastosowaniu domowym CNC. Dźwięk jest zapewne dla niego ważny.

Na twoim filmie (post: maglo18) nie słychać złej pracy mechanizmów (wspomnianych dziwnych dźwięków).
Dźwięk głównie pochodzi tylko z silników i jest to oczywiste dla zastosowanego sterownika.
Również masz inne prowadnice, moim zdaniem cichsze rozwiązanie niż te, co w CNC Irka.
I tu też głośność może wynikać z takiego rozwiązania prowadnic bazujących na łożyskach kulkowych.
Widać, że twoje urządzenie zrobione jest wzorcowo i działa poprawnie, a że troszkę głośno,
to tak jak wspomniałem, zależy czy mamy sąsiadów i wrażliwą żonę.

Ja zacząłbym poprawki CNC Ireneusza od zmiany tych pasków, bo chroboczą i niszczą aluminiowe
koła zębate.

Później niech się zastanawia, czy jakiekolwiek zmiany są mu potrzebne.

Poczekajmy na film po zmianie pasków.
maglo18
Pozdrawiam Arek G. arkomania
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: CNC - Początki

Post autor: Berg »

Poza wszystkim innym co już zostało napisane to wrócę to początku kwestii - że chodzi głośno. u mnie Samo podniesienie napięcia powoduje że chodzi ciszej.
proste - kręcę napięciem i słyszę jak zmienia się praca silnika.

btw. mam sterowniki od BTT na tmc, są ciekawe bo to najtańsze sterowniki pracujące z napięciem 70V jakie znalazłem, w dodatku z interpolacja mikrokroku 1/256, zmienny i-run(jak stoi to redukuje prąd o połowę)

Mam w planie napisać o nich osobny wątek.

coby zrozumieć o co chodzi z napięciem to najprościej wejść do noty katalogowej jakiegokolwiek markowego silnika krokowego. tam są wykresy momentu w zależności od prędkości i napięcia. wszystko będzie jasne.
arkomania.pl
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 6
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: CNC - Początki

Post autor: Berg »

freitag pisze:. Ze mną możecie porozmawiać o przyprawach, bo przy nich pracuje od 25 lat
Gdzie kupić 1-2 kilo dobrego czarnego i zielonego pieprzu i podobne ilości innych podstawowych przypraw?
freitag
Postów w temacie: 20
Posty: 64
Rejestracja: 27 mar 2018, 11:29
Lokalizacja: Łazy
Drukarka: własna :-)
x 21

Re: CNC - Początki

Post autor: freitag »

Witajcie,
Sorki że późno odpowiadam ale mam w pracy urwanie głowy, bo przenoszą nam produkcję z fabryki z UK, dla jednej z korporacji która ma w swoich udziałach fabryki chipsów. Więc produkcje próbne już lecą a wszyscy się trzęsą aby wyszły OK. Jeśli chodzi o zmiany to już paski wczoraj zakupione i jadą. Kolega podpowiedział mi że jeżeli silnik osi Z pracuje przyzwoicie o żeby podmienić wtyczki w sterownikach i zobaczyć czy zmieni się praca silnika na osi która będzie podmieniona na tym sterowniku... ale to po południu dopiero. Jeśli chodzi o zakup pieprzu i przypraw to ciężko mi stwierdzić zajmuje się sterylizacją, mieleniem i mieszaniem mieszanek przyprawowych. Z handlem nimi nie mam niestety nic wspólnego, Wiec przepraszam i nie będę mógł pomóc,
pozdrawiam Irek
freitag
Postów w temacie: 20
Posty: 64
Rejestracja: 27 mar 2018, 11:29
Lokalizacja: Łazy
Drukarka: własna :-)
x 21

Re: CNC - Początki

Post autor: freitag »

Cześć,
Sorki za przerwę ale czekałem na pasek gumowy, wczoraj późnym wieczorem wymieniłem na osi Y i sprawdziłem... różnicy przy robieniu bazowaniu nie słychać. Po prostu przy takich małych prędkościach Silniki drrrrżą i wibracje przenoszą się na całą konstrukcję a ż zbudowana jest z profili pustych w środku to i rezonują jak pudło w gitarze. Jak przesówam silniki z pilotem czy z panelu to jest OK. tylko przy bazowaniu, ale frezuje się raczej wolniutko więc... Nie chce mi się ale chyba porozkręcam ją i wypełnię profile choć by pianką ... albo zbuduje coś nowego. Jak wrócę z pracy to coś nagram.
pozdrawiam Irek
Awatar użytkownika
jagus
Postów w temacie: 4
Posty: 318
Rejestracja: 03 kwie 2017, 09:56
Lokalizacja: Jaworze koło BB
Drukarka: Anet-A8 and HCevo
x 90

Re: CNC - Początki

Post autor: jagus »

Już pisałem w poprzednim poście jeśli chcesz by te drgania były mniejsze pod czas bazowania zmień te parametry:
$19 = 25.000 (homing feed, mm/min)
Prędkość dla posuwu homing w celu znalezienia krańcówki "limit" i ustawieniu maszyny na 0. Najpierw wykorzystuje się następne ustwienie homing seek a po znalezieniu krańcówki w celu dokłądnego ustawienia homing feed.
Zazwyczaj feed($4) jest ustawiany mniejszy od seek($5). Program najpierw steruje w kierunku początku układu właśnie z prędkością seek($5) a następnie po znalezieniu krańcówki zwalnia do prędkości feed($4) dojeżdżając do zera (0,0)

$20 = 250.000 (homing seek, mm/min)
Może być ustawiony szybszy niż nasza najwyższa prędkość dla G1

Jeśli masz nowszego grbla to tam zmienił się numer komendy za to odpowiedzialny:
$24=50.000 (homing feed, mm/min)
Poprzednio był to parametr $19, opis bez zmian.

$25=635.000 (homing seek, mm/min)

Poprzednio był to parametr $20, opis bez zmian
P. S opis z tej stronki https://www.rcclub.eu/viewtopic.php?f=108&t=8124
A zalanie czymś profili również nie zaszkodzi :)
Moje maszynki:
Anet A8 po tuningu
Hypercube Evo już drukuje :)
Frezarka root3 cnc
Tokarka LD250 juz zmeczona ale wciąż działa
Spawarka mig-mag oraz inne warsztatowe sprzęty konstruktora :DD :git:
freitag
Postów w temacie: 20
Posty: 64
Rejestracja: 27 mar 2018, 11:29
Lokalizacja: Łazy
Drukarka: własna :-)
x 21

Re: CNC - Początki

Post autor: freitag »

Witam
Ma początku posta wielkie podziękowania dla Was panowie za porady dla nowicjusza niestety początki są ciężkie... ale też i ekscytujące jak nie wiem co :D . Wymieniłem paski ale efekt słyszalny nie był powalający. Ale próbowałem uruchomić niestety po zapuszczeniu Gkodu przerywało co chwilkę. Przy rozmowie telefonicznej usłyszałem od kolegi że W Bibonie też miał takie problemy i okazało się że były to zakłócenia z kabli od silników krokowych. W między czasie popytałem na francuskim forum i tam poradzono mi a bym ekrany kabli od krańcówek, połączył z GND na płytce STP32. Niestety również nie pomogło. Nadal przerywało pracę, więc zakupiłem ekranowane kable. Wypierdzieliłem zwykłe kable założyłem nowe i po między frezarką a skrzynką sterującą, porozdzielałem je: a nie upychałem w peszlu jak to było wcześniej... i działa. Acha i przy okazji wymiany kabli wypełniłem profile aluminiowe pianką montażową. Teraz przy bazowaniu około 55 dB w najgłośniejszym punkcie 62 dB. Przesyłam link do pierwszego frezowania i zdęcie kabli. https://youtu.be/RcR1V6EvWAI
Przede mną założenie przetwornicy ale to jak kupię jakąś obudowę od kompa bo w mojej skrzyneczce się nie zmieszczę i wymiana płytki STM32 bo nie mogę połączyć się kablem z komputerem żeby zmienić prędkości bazowania w GrbL, które zapodaliście wcześniej. Jeszcze raz dzięki i
pozdrawiam Irek
Załączniki
IMG_20201111_170059.jpg
freitag
Postów w temacie: 20
Posty: 64
Rejestracja: 27 mar 2018, 11:29
Lokalizacja: Łazy
Drukarka: własna :-)
x 21

Re: CNC - Początki

Post autor: freitag »

Cześć
Jednak za wcześnie się cieszyłem nadal przerywa frezowanie. jednak nie poradzę sobie z tą frezarką. Myślałem że jak projekt jest opisany krok po kroku to potrafił będę go odpalić. No i się i się udało :) ale jest w niej coś nie tak, a z moją wiedzą o elektronice i jej programowaniu...a właściwie powinienem napisać z jej brakiem. chyba sobie nie poradzę. Jak znacie kogoś kto chce takie coś po kosztach materiałów to oddam to w pi..u.
pozdrawiam Irek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”