MPCNC Double Belt - dziennik budowy JGFTW

Tokarki, frezarki, CNC, wtryskarki, wytłaczarki itp.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 24
Posty: 1337
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: MPCNC Double Belt - dziennik budowy JGFTW

Post autor: JGFTW »

Zwlekałem ze wpisem, mimo że większość opisywanych dziś rzeczy została zrobiona w ubiegłym roku :D
Do rzeczy - ten wpis konkluduje składanie mechaniki MPCNC i elektroniki (okablowania).

Po naklejaniu pasków i odczekaniu paru dni, wydaję się, że klej związał odpowiednio ( odciąłem kawałek końca i ciężko było go oderwać, nawet ciężko było go oskrobać nożem ).

Zamontowałem również podstawę z klejonego drewna bukowego, jest niestety wypukła, więc jedna z pierwszych rzeczy jakie będę frezował to własnie będzie płaszczyzna podstawy.
SAM_0906.JPG
SAM_0907.JPG
SAM_0927.JPG
Zaprojektowałem też cable chain i jego mocowanie na osie X1/Y1:
mpcnc_chain_lower-connector.png
SAM_0930.JPG
SAM_0928.JPG
SAM_0953.JPG
Mocowania cable chaina:
SAM_0931.JPG
A od dołu mocowanie rozwiązane w ten sposób:
mpcnc_chain_connector.png
SAM_0932.JPG
Dodałem do mocowania silnika frezarki pianki, żeby ochraniały obudowę (silnika) przed porysowaniem oraz może trochę lepiej ułożyły się do elementów drukowanych.
SAM_0936.JPG
SAM_0937.JPG
SAM_0939.JPG
SAM_0940.JPG
SAM_0944.JPG


Czujnik krańcowy osi Z postanowiłem rozwiązać prostym układem zwarciowym (NO) : dwa aligatorki z kablami.
SAM_0948.JPG
SAM_0949.JPG
SAM_0950.JPG
SAM_0951.JPG
SAM_0952.JPG
Sprawdzałem na konsoli działanie wszystkich krańcówek i wszystko wydaje się ok, pozostaje jeszcze kwestia działania silników i ich liczba kroków - ostatnie szlify FW to jest plan na weekend ;)
Abys, panWiadr0, Dawid.S
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 24
Posty: 1337
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: MPCNC Double Belt - dziennik budowy JGFTW

Post autor: JGFTW »

W ostatnim poście tego już nie zmieściłem, więc w tym opiszę jak wygląda teraz mocowanie na elektronikę.

Otóż początkowe założenie było takie, żeby całą budę dać pod blatem za lewą przednią nogą stołu, jednak jak wszystko złożyłem to jednak było umiejscowione bardzo niezręcznie i wszystkie kable musiałyby być dłuższe o jakieś pół metra ( co daję łącznie jakieś 15m kabli więcej :D ) postanowiłem więc, że zrezygnuję z poprzedniego pomysłu na rzecz koncepcji a'la wysuwana szuflada.

Tak wygląda całość zamodelowana:
mpcnc_lower_CPU_mount.png
mpcnc_lower_CPU_mount2.png
Realizacja:
SAM_0916.JPG
Jak widać wszystko na zwykłych prowadnicach meblowych połączonych dechami i prętami gwintowanymi :D
SAM_0917.JPG
SAM_0919.JPG
SAM_0920.JPG
SAM_0921.JPG
SAM_0922.JPG
SAM_0923.JPG
SAM_0924.JPG
SAM_0925.JPG
SAM_0926.JPG
Kable od spodu:
SAM_0934.JPG
Po wysunięciu jest łatwy dostęp do bebechów maszyny ;)
SAM_0941.JPG
Otwarcie :
mechaniz_szuflady.gif
Abys, Jackoboo
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 24
Posty: 1337
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: MPCNC Double Belt - dziennik budowy JGFTW

Post autor: JGFTW »

Wrzucam również skonfigurowanego Marlina, którego używam obecnie (generalnie jest bardzo podobny do tego z V1Engineering)

Silniki 200krokowe
Gt2 t20
LV8729 (1/128)
MKS Gen L
Dual Endstop + Z (NO)

https://we.tl/t-bRBz9nYhzw (link ważny przez 2 tyg.)

!! Zaznaczam, że jak ktoś chce używać tego FW to niech dokładnie sprawdzi jak zdefiniowane są piny STEP/DIR/EN, bo edytowałem to pod to jak mam wpięte silniki na płytce !!

Swoją drogą podczas oglądania filmiku dot konfiguracji tych sterowników natrafiłem na pewną niepokojącą rzecz.
W tym filmiku o LV8729 z MKS GEN L procek nie nadążał już przy 1/64 podczas przyspieszenia ( 9:15 ) :


źródło: https://www.youtube.com/watch?v=lDljLaXWg4E

Mam, więc obawy z tym związane. Muszę się zastanowić jak zrobić testy, żeby sprawdzić występywanie problemów.

Całe szczęście przyszła mi w ekspresowym tempie (14 od zamówienia do otrzymania :D ) płytka SKR 1.3, wykorzystam ją jeżeli ten 8bitowy procek będzie gubił kroki przy takim trybie mikrokroków sterowników

Dodatkowo w przypadku płytki 32bit mógłbym odblokować funkcję G2/G3 Arc Support (http://marlinfw.org/docs/gcode/G002-G003.html) - zakładam, że ruch po łukach byłby wtedy płynniejszy (mniej pocięty) i lepiej by to wyglądało.

Jeżeli ktoś ma przemyślenia dot. konfiguracji Marlina pod CNC - co włączyć / czego nie / inne rady to dajcie proszę znać.
Abys, Jackoboo
maglo18
Postów w temacie: 1
Posty: 84
Rejestracja: 23 lut 2017, 16:07
x 28

Re: MPCNC Double Belt - dziennik budowy JGFTW

Post autor: maglo18 »

Używałem z pierwszym ploterem reprap softu "http://www.estlcam.de/" i działało to bardzo dobrze. Posiada filozofie zgodna z innymi CAM. Posiada to własny firmware do płytek oraz CAM na komputer.
Awatar użytkownika
fantasmag0ria
Postów w temacie: 3
Posty: 23
Rejestracja: 14 gru 2017, 16:25
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: i3BLV i TC w budowie
x 41

Re: MPCNC Double Belt - dziennik budowy JGFTW

Post autor: fantasmag0ria »

Widzę, że używasz Marlina i CNCjs... Jeśli denerwuje Cię brak możliwości wyzerowania osi z GUI i brak raportowania pozycji i możesz poświecić chwilkę to spróbuj się pobawić moim zmodyfikowanym Marlinem pod CNC:

https://github.com/cncjs/cncjs/issues/549
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 24
Posty: 1337
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: MPCNC Double Belt - dziennik budowy JGFTW

Post autor: JGFTW »

fantasmag0ria pisze:Widzę, że używasz Marlina i CNCjs... Jeśli denerwuje Cię brak możliwości wyzerowania osi z GUI i brak raportowania pozycji i możesz poświecić chwilkę to spróbuj się pobawić moim zmodyfikowanym Marlinem pod CNC:

https://github.com/cncjs/cncjs/issues/549

Dzięki za info, ale nie bardzo wiem o czym mówisz, bo mi te opcje działają z poziomu GUI :
cnc_gui.png
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 4
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: MPCNC Double Belt - dziennik budowy JGFTW

Post autor: panWiadr0 »

Ty tego PC dałeś POD maszyną? Syf będzie tam lecieć okrutny.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 24
Posty: 1337
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: MPCNC Double Belt - dziennik budowy JGFTW

Post autor: JGFTW »

Tak jest pod maszyną, ale jest zaraz pod dechą i docelowo będzie miał od góry tą osłonę - nie będzie tak otwarte jak teraz (parę postów wcześniej dałem fotę jak złożone to wygląda) więc liczyłem że wszelkie opiłki jednak nie będą tam wpadać. Myślisz, żeby to jeszcze jakoś zabezpieczyć ?
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 4
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: MPCNC Double Belt - dziennik budowy JGFTW

Post autor: panWiadr0 »

Zależy co będziesz rezać. Przy mdfie pyli się.
Awatar użytkownika
fantasmag0ria
Postów w temacie: 3
Posty: 23
Rejestracja: 14 gru 2017, 16:25
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: i3BLV i TC w budowie
x 41

Re: MPCNC Double Belt - dziennik budowy JGFTW

Post autor: fantasmag0ria »

JGFTW pisze: Dzięki za info, ale nie bardzo wiem o czym mówisz, bo mi te opcje działają z poziomu GUI :
Już pomijając fakt ze Marlin nie odróżnia "Machine position" od "Work position" ale hmm serio?
Jak klikniesz tą taką pinezkę pod DRO "Work Position" (np w G56) to jesteś w stanie daną oś wyzerować?
Nie dostajesz na konsoli błędu w stylu "Error G10 unknown command"?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Urządzenia inne (nie drukarki)”